Pozsony. Az Európai Néppárt az uniós alkotmány francia elutasítása után komolynak, ugyanakkor áthidalhatónak tartja a kialakult helyzetet, sőt 2006-ig megoldható a probléma, ám ezentúl az Európai Tanácsnak aktívabbnak kell lennie – mondta lapunknak Bugár Béla.
Alkotmány a levegőben
Pozsony. Az Európai Néppárt az uniós alkotmány francia elutasítása után komolynak, ugyanakkor áthidalhatónak tartja a kialakult helyzetet, sőt 2006-ig megoldható a probléma, ám ezentúl az Európai Tanácsnak aktívabbnak kell lennie – mondta lapunknak Bugár Béla. A Magyar Koalíció Pártjának elnöke Bárdos Gyula frakcióvezetővel együtt erről Brüsszelben tárgyalt Hans-Gert Poetteringgel, az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójának vezetőjével, valamint két alelnökével, Lorenzo Cezával és Szájer Józseffel. „Ugyan nem a mi elképzeléseink szerint, de azért az alkotmányos szerződésbe került legalább egy hivatkozási alap a kisebbségi jogokkal kapcsolatban, viszont mivel a dokumentum egyelőre lóg a levegőben, figyelmeztettünk arra, hogy az EU-nak el kellene fogadnia egy, az emberi és kisebbségi jogokat taglaló dokumentumcsomagot. Erre most alig van esély, mert ez nagyon hosszú folyamat, melyet alaposan elő kell készíteni, bár vannak pozitív előjelek” – magyarázta az Új Szónak Bugár. A brüsszeli tárgyalások fő témája az uniós költségvetés, azon belül pedig az volt, hogy az egyes országok mennyit fognak befizetni. „A régi tagállamok és a nagyobbak a nemzeti költségvetésük egy százalékát szeretnék csak adni, míg az eredeti javaslat 1,27 százalékról szólt. Az új tagoknak 1,1 százalék felelne meg, mert akkor többet kapnának vissza az uniótól, mint amennyit befizetnek. Ha pedig nem fogadnák el a büdzsét, és provizórium lenne, arra az új országok fizetnének rá” – tette hozzá a magyar politikus. Ezenkívül tájékoztatta európai partnereit a szlovákiai belpolitikai helyzetről, a közelgő regionális és országos parlamenti választások jelentőségéről. (sz. a.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.