A lekötött betétek kamatozása lassan legyőzi az inflációt

euró pénz
Pozsony |

Szlovákiában hét hosszú éven át az árak gyorsabban emelkedtek, mint a lekötött banki betétek hozama. A helyzet várhatóan már jövőre a megtakarítók javára fordul.

A szlovák jegybank szerint már jövőre búcsút inthetünk a meredek áremelkedésnek. Legutóbbi előrejelzése szerint az átlagos infláció 2024-ben mindössze 2,5 százalék lesz. Ez négy-ötször alacsonyabb, mint 2022-ben és 2023-ban. A Statisztikai Hivatal tavaly 12,1 százalékos átlagos áremelkedést mért, idén pedig csak enyhe lassulást tapasztalhattunk, 2023-ban az éves drágulás üteme 11 százalék körül mozog. A szlovák gazdaságban egyelőre nem érződik a meredek áremelkedés vége. A harmonizált inflációs ráta 2023 novemberében 6,9 százalék körül mozgott, ami a legmagasabb érték az euróövezetben. Csak összehasonlításképpen: Belgiumban az elmúlt hónapban éves szinten már enyhén, 0,2 százalékkal csökkentek az árak. Azonban Szlovákiában is drámai változás várható a következő hónapokban. Ennek egyik fő oka az államilag támogatott áram- és gázárak jövő évi befagyasztása az idei szinten. „A szabályozott energiaárak állami támogatása 2,5 százalékra csökkenti az inflációt. Ez hozzájárul a háztartások reáljövedelmének a növekedéséhez, vagyis több pénzük marad a fogyasztásra” – figyelmeztetett a múlt héten Peter Kažimír jegybankelnök az általa vezetett intézmény legfrissebb gazdasági előrejelzésére hivatkozva. A magas energiaárakkal kapcsolatos állami támogatás várhatóan a következő tizenkét hónapban még fennmarad. A kormánykoalíció még nem döntött arról, mi lesz ezután. A jegybank becslései szerint a támogatások esetleges megszűnésével az infláció 2025-ben 4,6 százalékra emelkedik, 2026-ban pedig eléri a 3,9 százalékot.

Növekvő hozamok

A banki megtakarítások már nagyjából hét éve veszteséges üzletnek számítanak. A lekötött banki betétek átlagos hozama utoljára 2016 decemberében volt magasabb az inflációnál. Konkrétan a pénzintézetek akkoriban 1,25 százalékos átlagos hozamot kínáltak a legfeljebb egy évre lekötött betétekre, a bolti árak pedig mindössze 0,2 százalékkal emelkedtek. Azóta a legfeljebb egyéves futamidejű betétek kamatai mindig valamivel alacsonyabbak voltak, mint az átlagos áremelkedés. A legfrissebb rendelkezésre álló adat 2023 októberére vonatkozik, amikor a bankokban tartott pénz átlagosan 3,5 százalékkal kamatozott, miközben az infláció elérte a 7,8 százalékot. Ez az arány az elkövetkező egy évben a megtakarítással rendelkezők javára fog változni. Ha egy ügyfél például 5 ezer eurót helyez el a bankban egy évre lekötött számlán, akkor 3,5 százalékos éves hozam mellett a pénze 175 euróval fog felértékelődni. Az állam ebből 19 százalékos jövedelemadót fog levonni, az ügyfélnek így ténylegesen 141,75 euróval gyarapszik a megtakarítása. A szlovák jegybank jövőre 2,5 százalékos inflációval számol. Ezt a hatást figyelembe véve az 5 ezer eurós megtakarítás reálértéken körülbelül 17 euróval fog növekedni.

Az euróövezetben az elmúlt hónapokban érezhetően lassult az infláció. A 2022 novembere és 2023 novembere közötti időszakban 10,1 százalékról 2,4 százalékra csökkent. Az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos célszintjéhez képest a különbség mindössze 0,4 százalékpont. A pénzpiacok épp ezért már a jövő év első hónapjaiban kamatcsökkentésre számítanak. Az EKB az egyes igazgatósági tagok nyilatkozataival igyekszik tompítani az ezzel kapcsolatos várakozásokat. „Az inflációnak stabilan 3 százalék alatt kell maradnia 2024 közepéig. Csak ezután kezdhetünk kamatcsökkentésbe” – állítja Jannisz Szturnarasz görög jegybankelnök.

Túl a csúcson

Ami biztos, hogy a lekötött betétek kamatszintje elérte a csúcsát, így már csak az a kérdés, hogy mikor kezdenek újra csökkenni a kamatok. Minden valószínűség szerint erre már tavasszal vagy akár jövő nyáron sor kerülhet. Szinte száz százalékos bizonyossággal megállítható, hogy egy év múlva a lekötött betétek hozama már alacsonyabb lesz, mint manapság. Ennek ellenére a banki ügyfelek a betéteik jelentős részét még mindig alacsony kamatozású folyószámlákon tartják. „Nem engedhetem meg magamnak, hogy ne férjek hozzá a pénzemhez bármikor, amikor erre szükségem van. Szeretnék vásárolni ugyanis egy másik lakást. Ha találok egy jó ajánlatot, nem fogok habozni, hogy belevágjak” – mondja Peter Vedej. A negyvenöt éves mérnök ezért nem tartja jó megoldásnak a lekötött betétet. Ha ugyanis erről az eredetileg megállapítottnál korábban kivenné a pénzét, a bank nem fizeti ki a megbeszélt hozamot, vagyis semmit sem keresne. Az igazság azonban az, hogy a folyószámlák hozama is nulla, vagy nagyon közel van ehhez, így a lekötött betétek elutasításával a többség csak veszíthet.

A szlovákiai bankok a tavalyi év végén kezdték el erőteljesebben emelni a lekötött betétek kamatát. A legfeljebb egyéves futamidő esetében 2022 októbere és 2023 októbere között az átlagos kamat 1,07 százalékról 3,50 százalékra emelkedett. A szlovákiai banki hozamok a hatodik legmagasabbak az eurózónában. Az eurót használó országok közül Észtországban a legjobb a helyzet, ahol az átlagos hozam eléri a 4,04 százalékkal. Ezzel szemben a legalacsonyabb átlaghozam Szlovéniában van, mindössze 1,46 százalék.

A szerző a Trend gazdasági hetilap munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?