Képarchívum
A külügyminisztériumot meglepte az USA-val folytatott tárgyalások felfüggesztése, a Híd is magyarázatot vár
A külügyi tárcát meglepte a védelmi minisztérium döntése, miszerint nem tárgyal tovább az Egyesült Államokkal a védelmi együttműködésről szóló megállapodásról. Ezt a döntést anélkül hozta meg, hogy konzultált vagy tárgyalt volna erről a Védelmi Tanács, vagy a koalíció szintjén. Minderről a Kül- és Európai Ügyek Minisztériumának sajtóosztálya tájékoztatott hétfőn.
„Alapvető fontosságú döntésről van szó, amelynek messzemenő külpolitikai és biztonsági következményei vannak. Ez a lépés annál megdöbbentőbb, hogy éppen a Védelmi Minisztérium szólította meg a külügyi tárcát, hogy a szlovák kormány nevében, valamint több más tárca részvételével tárgyaljon erről a megállapodásról” – érvel közleményében a külügyi tárca.
A külügyminisztérium rámutatott: a tárgyalások az Egyesült Államokkal még nem zárultak le, a végső verzió pedig a szlovák féltől függ. Emellett csupán keretegyezményről lenne szó, vagyis bármilyen konkrét aktivitás előtt különálló szerződéseket kellene kötni.
A külügyi tárca a megállapodásról szóló javaslatot a kormány és a parlament elé terjesztené. Olyan javaslatról lenne szó, melynek értelmében Szlovákia oly módon használná fel a forrásokat, ahogy az számára elfogadható. A minisztérium felhívta a figyelmet, hogy ha a védelmi tárca nem tárgyal tovább, akkor az az Egyesült Államokkal folytatott egész tárgyalássorozat végét fogja jelenteni. „Bármilyen egyezség a védelmi együttműködésről a védelmi tárca részvétele nélkül tárgytalan” – áll a közleményben.
A külügyminisztérium arra is rámutatott, hogy Szlovákia lenne az egyedüli NATO-tagállam, amely elutasít egy ilyen megállapodást. „A minisztérium nem vette észre, hogy veszélybe került volna azon NATO-tagállamok szuverenitása, amelyek hasonló megállapodást kötöttek az USA-val” – üzente a tárca, amely egyben figyelmeztetett: elképzelhetetlen, hogy a megállapodás elutasítása esetén ne merülne fel a szövetséges partnerek körében Szlovákia megbízhatóságának kérdése. Ezen kívül a kormányprogramban is szerepel, hogy Szlovákia elkötelezi magát a transzatlanti kapcsolatok fejlesztése mellett.
A Híd magyarázatot vár
A Most-Híd párt magyarázatot kér, miért futottak zátonyra az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások a védelmi együttműködésről szóló megállapodás keretében felajánlott anyagi támogatásról. Ezt Debnár Klára pártszóvivő jelentette ki, reagálva arra, hogy a szlovák Védelmi Minisztérium berekesztette a tárgyalásokat az USA-val.
„A védelmi tárca akkor dönt így, amikor a katonai repterek korszerűsítése előtt állunk, amelynek viszonylag rövid időn belül, még azelőtt be kéne következnie, hogy megérkeznek az első F-16-os vadászgépek. A Most-Híd párt ezért magyarázatot fog kérni, miért futottak zátonyra a tárgyalások, ha a párhuzamos tárgyalások Magyarországgal sikerrel zárultak le, miközben tudjuk, hogy a déli szomszédunk ugyanúgy védelmezi a szuverenitását” – közölte Debnár.
A párt arra is választ vár, Peter Gajdoš (SNS) védelmi miniszter miből akarja finanszírozni a szliácsi (Sliač) és a konyhai (Kuchyňa) repterek korszerűsítését.
Azt az indoklást, hogy 105 millió dollár nem felel meg a szlovák Fegyveres Erők igényeinek, Martin Fedor, a Most-Híd képviselője érthetetlennek tartja. „Mindenki számára világos, hogy pénzre lesz szükségünk ahhoz, hogy alkalmassá tegyük a reptereinket, már csak a kormány korábbi, az új vadászgépek vásárlásáról hozott döntése miatt is” – tette hozzá.
Fedor arra is figyelmeztetett, hogy Szlovákia a kormányprogramban elkötelezte magát a transzatlanti kapcsolatok fejlesztése mellett. A védelmi tárca döntését egyoldalúnak nevezte, mellyel a kormány legalapvetőbb dokumentumával ellentétesen elutasította az egyik legközelebbi szövetségesünk által felkínált beruházást
„A szövetségesekkel való együttműködés a legmagasabb államérdek. Mintha továbbra sem tudatosítanánk, hogy a katonáink a NATO katonái, akikre a szövetségesek jogosan számítanak” – tette hozzá a képviselő, hangsúlyozva, hogy a felújított repterek Szlovákia tulajdonát fogják képezni.
A Védelmi Minisztérium hétfőn arról tájékoztatott, hogy a továbbiakban nem vesz részt az Egyesült Államok által a védelmi együttműködésről szóló megállapodás keretében felajánlott anyagi támogatással kapcsolatos tárgyalásokon. A támogatás elfogadása a tárca álláspontja szerint veszélyeztetné a Szlovák Köztársaság szuverenitását. Az USA ajánlata ezen kívül nem felelt meg a szlovák Fegyveres Erők műveleti igényeinek sem, közölte Danka Capáková, a minisztérium szóvivője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.