<p>A korrupció elleni határozottabb fellépésre szólította fel a szlovák kormányt Theodore Sedgwick, az Egyesült Államok pozsonyi nagykövete a keddi korrupció ellenes világnap alkalmával kiadott nyilatkozatában. Az M1 Híradójában a Századvég stratégiai igazgatója azt mondta: az amerikai diplomaták új szerepben tűntek fel a közelmúltban.</p>
A korrupció elleni fellépésre szólította fel Pozsonyt az amerikai nagykövet
Theodore Sedgwick nyilatkozatában, amelyet a nagykövetség honlapján hoztak nyilvánosságra, rámutatott: a korrupció probléma az egész világon, és probléma Szlovákiában is. Sedgwick szerint Szlovákia az utóbbi időben foganatosított ugyan néhány intézkedést e téren, de "sokkal többre van szükség". A nagykövet üdvözölte a szlovák kormány reformjait, beleértve a korrupciót bejelentők nagyobb védelméről szóló törvény elfogadását is.
"Ez az új jogi szabályozás azonban csak részmegoldás - a korrupt tisztviselőket felelősségre kell vonni. Bár a sajtóban gyakran jelennek meg az állami hivatalnokok korrupciójáról szóló hírek, Szlovákia önállóvá válása óta csak néhány magas rangú állami tisztviselőt ítéltek el a korrupció miatt, ha egyáltalán voltak ilyenek. Ha ezeknek az egyéneknek szabad mozgásteret biztosítunk, a korrupció továbbra is fennmarad és aláássa a közvélemény kormányba és intézményeibe vetett bizalmát" - állította az amerikai diplomata.
Sedgwick nyilatkozatában örömének adott hangot amiért a közelmúltban "a szlovák állampolgárok ezrei az utcára vonultak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a korrupcióval". A diplomata nagy valószínűséggel azokra a novemberben lezajlott pozsonyi és kassai tüntetésekre célzott, amelyeken a résztvevők Pavol Paska házelnök távozását követelték, miután neve összefüggésbe került egy korrupciógyanús egészségügyi beszerzéssel. Paska, aki évek óta Robert Fico miniszterelnök legközelebbi munkatársának számított, ezt követően lemondott tisztségéről.
Az amerikai nagykövet szerint nyilvánvaló, hogy Szlovákiai lakosságának elege van a korrupcióból, és többet vár el politikusaitól. "Reméljük, hogy a politikusok ezt az elégedetlenséget komolyan fogják venni, és felelősebb intézményeket hoznak létre, amelyek jobban megfelelnek az emberek szükségleteinek. Ahogy azt a reformot követelő emberek is tudják, eljött az ideje a határozottabb lépéseknek" - állapította meg Theodore Sedgwick nyilatkozatában.
G. Fodor Gábor, a Századvég stratégiai igazgatója az M1 Híradójában azt mondta: az amerikai diplomaták új szerepben tűntek fel a közelmúltban. Úgy fogalmazott: a diplomáciának ez egy szokatlan, ha úgy tetszik unortodox felfogása, hogy a kirendelt amerikai ügyvivők, illetve nagykövetek belpolitikai események szereplőivé válnak, és nem csupán szemlélik azokat, hanem úgy tűnik, alakítják is.
Az elemző szerint felértékelődik a szuverenitás kérdése Közép-Európában. G. Fodor Gábor szerint az amerikaiak sebezhetőnek látják ezeket az országokat, ezért erősödik az amerikai érdekérvényesítés - hangzott el a hírműsorban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.