Nagyjából 200 euróba kerül a karácsonyi ünnepekhez elengedhetetlen élelmiszerek és díszek megvétele is, éves szinten a hústermékek ára ugrott meg a leginkább, pontosabban 5 százalékkal.
A járvány ellenére idén valamivel többet költenek az emberek karácsonyra
A koronavírus-járvány miatt az elmúlt hónapokban a szlovákiai családok tetemes részének vissza kellett fognia a kiadásait, a karácsonyi ajándékozáson azonban ezúttal sem fogunk spórolni. Épp ellenkezőleg, a legfrissebb felmérések szerint a tavalyinál is többet költünk az ünnepekre.
Míg tavaly átlagosan 191 eurót költöttünk az ajándékokra, idén ez az összeg 195 euró körül mozog majd – derül ki a Partners Alapítvány által megrendelt és a Focus közvéleménykutató intézet által elvégzett legfrissebb felmérésből. „A lakosság nagy része már belefáradt a járványba, és úgy látom, hogy legalább a karácsonyi időszakot szeretnék kiélvezni” – mondta el ezzel kapcsolatban Linda Gergeľová, a Partners Group SK pénzügyi szolgáltató társaság szakembere. Az ajándékokon azonban mégis érezteti hatását a járvány, hiszen a fa alá ezúttal főként praktikus ajándékokat vásárolunk. Míg tavaly például a megkérdezettek 26 százaléka vett ruhát karácsonyra a szeretteinek, idén ezt már a 33 százalékuk tervezi. Kozmetikai cikkekkel ezúttal az emberek 36 százaléka „lepi meg” a családtagjait, csaknem a tizedével többen, mint tavaly. Minden ötödik megkérdezett a legegyszerűbb megoldást választja, vagyis készpénzt ajándékoz, a családtagokra hagyva, hogy mire költik az összeget.
Nőttek az árak
„Az ajándékok azonban csak a karácsonyi kiadások felét teszik ki, nagyjából 200 euróba kerül a karácsonyi ünnepekhez elengedhetetlen élelmiszerek és díszek megvétele is” – állítja Gergeľová. Idén ráadásul az élelmiszerek ára is nőtt az egy évvel korábbiakhoz képest. „Átlagosan ugyan csak 1 százalékos drágulásról beszélhetünk, az egyes élelmiszerek között azonban látványos különbségek vannak. A húsért például 5 százalékkal többet kérnek, mint egy évvel ezelőtt, a zöldség- és gyümölcsfélék ára ezzel szemben 3–5 százalékkal csökkent. A karácsonyi asztalra szánt élelmiszerek idén várhatóan 1-2 százalékkal nagyobb összeget vesznek majd el a pénztárcánkból, mint tavaly” – nyilatkozta lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője. A leggyakrabban vásárolt ajándékok közül szerinte idén elsősorban az ékszerek drágultak, több mint 11 százalékkal, többet kérnek azonban az órákért is. A ruházat, a cipők, a játékok ára legfeljebb 1 százalékkal nőtt, míg például a számítógépek ára 2, a fényképezőgépeké pedig csaknem 5 százalékkal csökkent.
Nagy a bizonytalanság
Az idei karácsonyi bevásárlási szezonra rányomja a bélyegét az is, hogy továbbra sem lehet tudni, hogyan alakul az elkövetkező hetekben a járványhelyzet, és milyen megszorításokat tervez ezzel kapcsolatban a kormány. Sadovská szerint emiatt az elkövetkező napokban még nagyobb lehet a tumultus a bevásárlóközpontokban, hiszen sokan attól tartanak, hogy a várható megszorítások miatt nem juthatnak majd el az üzletekbe.
Ne essünk pánikba!
Az elemzők azonban óvnak a pánikhangulattól, szerintük ugyanis az ilyen helyzetekben hajlamosak vagyunk olyan elhamarkodott döntéseket hozni, amelyet később megbánhatunk. „A karácsony előtti hetekben sokan még normális esetben is hajlamosak pánikba esni, az idei év pedig egy egyáltalán nem nevezhető normálisnak, így a szokásosnál is többen hozhatnak olyan döntéseket, amelyeknek a pénztárcájuk látja kárát” – nyilatkozta lapunknak Eva Šablová, a FinGO.sk pénzügyi tanácsadó társaság hitelekért felelős igazgatója. A jelenlegi időszakban szerinte az áruhitelekkel kapcsolatban kellene különösen óvatosnak lennünk, a hitelfelvétel előtt alaposan áttanulmányozva a feltételeket.
Itthon költekezünk
A karácsony előtti járványügyi szigorítok legnagyobb vesztesei a kereskedők lennének, hiszen ez az az időszak, amikor az üzletek a legnagyobb bevételekre tehetnek szert. „A karácsony előtti hetekben a kereskedők bevételei 10–40 százalékkal ugranak meg az év többi időszakához képest” – mondta el Sadovská. Vagyis, ha az elkövetkező hetekben újabb megszorításokkal, üzletbezárásokkal rukkolna elő a kormány, az üzletesek jelentős veszteségeket könyvelhetnének el. A járvánnyal kapcsolatos megszorítások egyedüli pozitívuma – legalábbis a hazai kereskedők szempontjából –, hogy a szomszédos országokba irányuló bevásárlóturizmus is visszaesett, így többet költünk az itteni üzletekben, ami legalább részben pótolhatja a szlovákiai kereskedők bevételkieséseit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.