<p>Pozsony. Legalább kettő, de akár három évig is eltart majd, amire sikerül életbe léptetni a Helyes út névre keresztelt roma reformot. A roma közösségek kormánybiztosa és a belügyminiszter tegnap bemutatta az első részét, az oktatással összefüggő intézkedéseket.</p>
A gyereknek iskolában a helye
LAJOS P. JÁNOS
Robert Kaliňák belügyminiszter bevallotta, hogy nem tudják mennyibe fog kerülni a program megvalósítása, amelynek az oktatási vonatkozású részét tegnap mutatták be a roma ügyi kormánybiztossal közösen. „Nem tudom megmondani centre pontosan, hogy mekkora feladat előtt állunk. Egyes témáknak a költségvonzatait meg tudnánk határozni, de vannak olyan intézkedések, amelyek ára attól függ, hogy például hány gyereket érint” – jelentette ki a belügyminiszter. Kaliňák szerint a program nem nevezhető roma programnak, mivel érint majd minden gyereket – tehát nem csak a romákat –, aki „kockázatos családi környezetből” származik. A kockázatos családi környezetet a szülők végzettsége, jövedelme, büntetett előélete alapján határoznák meg, de befolyásolná az is, hogy van-e munkája a szülőknek, milyen az anyagi hátterük, mekkora a család eladósodottságának mértéke, gyakori-e az iskolakerülés a gyerekek között, és képesek lesznek-e a gyerekek elsajátítani a tanítási nyelvet az iskola megkezdéséig. Azt azonban egyik érintett sem tagadta, hogy az intézkedések elsősorban a roma telepeken lakókat érintik majd.
Peter Pollák (OĽaNO) szerint az oktatási program lényege, hogy a gyerekek helye az iskolában van. „A roma gyerekek óriási lehetőséget jelentenek az ország szempontjából, megteszünk mindent, hogy ezt a lehetőséget maximális mértékben kihasználjuk” – jelentette ki a kormánybiztos.
12 éves tankötelezettség
A tegnap bejelentett intézkedések a roma program okatási részét képezik, egyes elemei viszont mindenkit érintenek. Ilyen például a jelenleg 10 éves iskolakötelezettség 12 évre emelése. A kockázatos családi környezetből származók esetében hároméves kortól kötelezővé teszik az óvoda látogatását, az iskoláskorúak számára pedig az egész napos iskolát. Az úgynevezett speciális iskolákból vissza akarják irányítani a gyerekeket a rendes iskolákba, illetve meg szeretnék akadályozni, hogy a rossz szociális körülmények közt élő – általában roma – gyerekeket enyhe mentális retardáció diagnózisával speciális iskolákba irányítsák.
Megvalósíthatatlan program
Klára Orgovánová, a Roma Intézet igazgatónője, korábbi roma ügyi biztos szerint az egész intézkedéscsomag elhibázott. „Az zavar legjobban, hogy az anyag tartalma nincs összhangban a szakmai minőségével, úgy állítják ugyanis be, mintha mindent megoldanának vele, pedig szerintem a legtöbb intézkedés megvalósíthatatlan” – mondta lapunknak Orgovánová. Példaként a kötelező óvodalátogatást emelte ki. „Sok helyen épületek hiányoznak, nincsenek óvónők” – magyarázta az igazgatónő. Szerinte azt kellene elsősorban tanulmányozniuk a program szerzőinek, hogy a korábbi hasonló intézkedéseket miért nem sikerült megvalósítani. Az egyes intézkedések be nem tartását szankcionálnák, megvonnák vagy csökkentenék a szociális támogatások összegét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.