Az informatika rohamos fejlődése a pedagógia és a gyógypedagógia területeit is elérte, a logopédusok számára is új lehetőségeket teremtett. Persze sokan még nem tudják, hogyan használhatnák fel hatékonyan az új taneszközt.
Számítógép a logopédiában
A hátráltató tényezők közül talán a logopédusok attitűdjének megváltoztatása a „legegyszerűbb” feladat. Ehhez szükség lenne a logopédiai számítástechnikát a logopédus képzés gyakorlatába egyre inkább beépíteni, és még több lehetőséget teremteni a számítógépes programok megismerésére, gyakorlati alkalmazási lehetőségeik bemutatására.
Szükséges volna továbbá több olyan publikáció a témáról, ami gyakorlati tapasztalatokon alapul, és feltárja a számítógéppel segített logopédiai terápia hatékonyságát, összegezve annak előnyeit és esetleges hátrányait. De nézzük, miért is lehet előnyös a számítógép és a speciális szoftverek használata a logopédiában?
A számítógép használata bizonyítottan fokozza a tanulási kedvet, játékosan tanít, színesíti az órát. A számítógépes szoftverek szinte 100%-os koncentrációt várnak el a gyermekektől, hoszszú időre képesek maximálisan lekötni a figyelmüket. A billentyűzet és az egér kezelése fejleszti a szem-kéz koordinációt, valamint a finom motorikus funkciókat, ami elősegíti az író mozgások megalapozását. A számítógép fokozza a gyermekek önállóságát, míg ha egyszerre többen ülnek egy gépnél, nő a gyermekek együttműködése, illetve egészséges versenyszellem alakul ki közöttük. A számítógép logopédiai alkalmazása új, frusztrációmentes pedagógiai szituációt teremt. Eltávolodva a hagyományos módszerektől és eszközöktől, oldja a szorongást, illetve a negatív motivációt, ami pl. diszlexiásoknál az olvasási helyzethez kapcsolódott. Fontos, hogy a számítógép nem helyettesítheti a hagyományos logopédiai eszközöket, de hatékonyan segíti, kiegészíti azok terápiás hatásait; alkalmazása megváltoztatja a logopédus szerepét: mindig jelen kell lennie és kommunikációval, beszéddel kell segítenie az írott és beszélt nyelv közötti kapcsolatteremtést.
További előnyként tartható számon, hogy az egyes logopédiai szoftverek fejlesztik több más között a vizuális figyelmet, a mennyiségi-téri relációfogalmak kialakulását, a rendelkezésre álló tér kitöltésének képességét, a téri tájékozódási képességet, az irányok használatát, az alak-háttér viszonyok elsajátítását, a formafelismerést-egyeztetést, a vizuális memóriát, a szókincset és az olvasást. Amennyiben a logopédusok sokoldalúan használják fel a számítógépet, hatékonyabbá tudnák tenni a beszédhibásokkal való foglalkozást, valamint egyéb munkájukat egyaránt. (szva)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.