Fotó: Pexels
Soha nem volt ilyen olcsó a forint
A Magyar Nemzeti Bank a múlt héten összesen 0,7 százalékkal emelte az irányadó kamatot. Ennek ellenére a forint hétfő reggel új történelmi mélypontra esett az euróval szemben. Átmenetileg 370 felett is járt a jegyzés a reggeli órákban
A magyar deviza botladozása azonban nem most kezdődött, már a múlt héten megközelítette a kritikus határt, sőt hetek óta 360 felett mozog.
A napi.hu szerint számos tényező miatt vált a forint a devizapiac feketebárányává. A szakértők szerint nem elég szigorú az MNB, amikor kamatot emel, és az alacsony átoltottság, a magas halálozási számok ellenére el nem rendelt lezárás is fokozza a befektetők aggodalmát. Az infláció és az uniós levél, amely előrevetíti az EU-s pénzek késlekedését, már csak hab a tortán. Szakértők szerint készülni kell a 370 forint fölötti árfolyamokra.
A koronavírus is forint árfolyama ellen hat tehát. A pénteken megjelent hírek, miszerint Ausztriában e héttől lezárások lesznek, valamint hogy Németországban sem zárták ki egy esetleges lezárás újbóli elrendelését, kockázatkerülési hullámot indítottak be a befektetők körében, és ennek az egyik legnagyobb vesztese a magyar forint volt. Ennek oka, hogy mind az osztrák, mind a német oltottsági szint magasabb, mint a magyar, ehhez képest a magasabb osztrák esetszámok mellett a halálozás, a kórházban ápoltak, valamint a lélegeztetőgépen lévők száma Magyarországon magasabb, így a piaci szereplők megítélése szerint itt sem kerülhető el a lezárás. Ráadásul minél később kerül sor a lezárás bevezetésére, annál nehezebb visszaszorítani a járványt, és annál nagyobb a gazdasági kár.
A forint gyengülése a szeptemberi kamatdöntő ülés óta kezdődött, amikor a jegybank 15 bázispontra csökkentette a kamatemelések ütemét. Azóta a régiós jegybankok nagyobb ütemet diktálnak és hamarosan lekörözik az MNB-t, a dollár tovább erősödött, és nem született megállapodás az EU-s újjáépítési alapos pénzekről sem. Ráadásul egyre inkább előtérbe kerül a költségvetés helyzete, mivel a jövő évi választások előtti fél évben brutális mértékű időarányos hiányra kell felkészülni, ami szintén nem forinterősítő hatású.
Szakértők szerint az MNB-nem további kamatemelést kell meglépnie. Kérdés, hogy ez elég lesz-e.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.