<p>A Radičová-kormány minisztereinek nem fűlik a foga az Ivan Mikloš által javasolt megszorításokhoz, azt állítva, hogy jövőre képtelenek elviselni a pénzügyminiszter által jelzett 5%-os általános lefaragásokat.</p>
Tovább takarékoskodó tárcák
Az államháztartási hiány csökkentése érdekében 2012-ben Mikloš 100 millió eurót szeretne megspórolni az államapparátuson.
„A gazdasági minisztérium nem ért egyet az ilyen mértékű megszorításokkal, mivel a tárcák kiadásait már korábban 30%-kal csökkentették” – nyilatkozta Dárius Bošiak, a gazdasági tárca sajtóosztályának munkatársa. Hasonló hangnemben nyilatkozott azonban több más minisztérium is. Ivan Mikloš pénzügyminiszterre ezért az elkövetkező hónapokban még kemény tárgyalások várnak, ha jövőre valóban a bruttó hazai termék 3,8 százalékára szeretné csökkenteni az államháztartási hiányt. „Az eddig megtett lépéseink ellenére a deficit még mindig rendkívül magas, az államnak így vissza kell fognia a kiadásait, hogy csökkenthessük az eladósodottságunkat” – magyarázza Martin Jaroš, a pénzügyminisztérium szóvivője. A megszorítások keretén belül 100 millió euróval fognák vissza a minisztériumok vásárlásait, az államigazgatásban pedig – a tanárok kivételével – befagyasztanák a béreket. Az újabb megszorításokkal a leghatározottabban a védelmi miniszter, Ľubomír Galko szállt szembe, ennél a tárcánál szerinte ugyanis már eddig is mindent megtették azért, hogy a lehető legtöbb pénzt takarítsák meg: felülvizsgálták például az összes kedvezőtlen szerződést. „A további megszorítások már a hadsereg működését veszélyeztetnék”–nyilatkozta a miniszter a Hospodárske noviny napilapnak. Hasonló a véleménye azonban Simon Zsolt földművelésügyi miniszternek is. „Az 5%-os lefaragás akkor lenne elképzelhető, ha az előző időszakban nem került volna sor megszorításokra” – vallja Simon. Ivan Uhliarik egészségügyi miniszter még ennél is tovább megy, hiszen a lefaragás helyett még több pénzt kér a kórházi alkalmazottak fizetéseire. Míg a minisztériumok az újabb lefaragások ellen harcolnak, a magánszféra kevesli a pénzügyminiszter által szorgalmazott 5%-os megtakarításokat. A Munkáltatók Országos Szövetsége szerint a minisztériumok működési költségei a kormány eddigi megszorításai ellenére is több mint 20 százalékkal magasabbak, mint három évvel ezelőtt. „Ha kell, akár több 10%-kal is vissza lehet fogni a kiadásokat. Ha a minisztériumok ezt nem tudják, kérdezzék meg a cégeket, amelyek a válság miatt erre kényszerültek” – vallja Jozef Špirko, a Munkáltatók Országos Szövetségének alelnöke. Radovan Ďurana, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője szerint az általános, 5%-os megszorítások helyett az államnak inkább a kevésbé hatékony intézményeket kellene felszámolnia.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.