<p>Szlovákia gazdasága a világválság kitörése óta nem teljesített olyan jól, mint manapság, az ország politikai helyzete azonban ingatag, ami a gazdaságra is negatív hatással lehet – röviden így foglalható össze a Szlovákiában letelepedett külföldi cégek vezetőinek a véleménye az ország jelenlegi helyzetéről.</p>
Tartanak az új kormánytól és Kotlebáéktól a beruházók
Pozsony |
A Szlovákiában működő külföldi kereskedelmi és iparkamarák az itt letelepedett külföldi cégek 166 vezetőjét kérdezték arról, mire számítanak az elkövetkező időszakban, az ez alapján készített felmérésüket pedig tegnap tették közzé. Jól teljesít a gazdaság„A Szlovákiában megtelepedett külföldi cégek képviselőinek a harmada kimondottan jónak, 60 százaléka pedig kielégítőnek tartja az ország gazdasági helyzetét. Ilyen mértékű elégedettségre a gazdasági válság 2008-as kirobbanása óta nem volt példa” – nyilatkozta Stephan Gebeshuber, a pozsonyi osztrák nagykövetség kereskedelmi attaséja. Ennek megfelelően ítélik meg a külföldi beruházók a saját cégük gazdasági eredményeinek a jövőbeni alakulását is. A cégek több mint fele forgalomnövekedésre számít, ellenkező véleményt alig tizedük fogalmazott meg. A javuló gazdasági eredményeknek köszönhetően csaknem minden második itt letelepedett cég vállalkozásának a bővítését tervezi, és új alkalmazottak felvételével is számol. Elbocsátásokat a cégek alig 8 százaléka tervez, ami a legjobb eredmény 2005 óta. Mindent összevetve, a külföldi beruházók szerint a közép- és kelet-európai régióban Csehország után Szlovákia nyújtja számukra a legjobb feltételeket, megelőzve a harmadik helyen levő Lengyelországot is. Politikai kockázatokAz ország politikai helyzetével kapcsolatban a külföldi beruházók már nem ilyen derűlátók. A megkérdezett cégvezetők csaknem fele a legtöbb aggályt a parlamenti választások után felálló többpárti kormány instabilitásával kapcsolatban fogalmazta meg. Jelentős kockázatokat rejt azonban a beruházók szerint a szélsőjobb megerősödése is. A megkérdezett cégek 46 százaléka szerint az ország politikai helyzete várhatóan a gazdálkodásukra is negatív hatással lesz. „Az új kormánynak ki kell érdemelnie a vállalkozók bizalmát. A 3. Fico-kormánynak ehhez több intézkedést is végre kell hajtania: fel kell vennie a harcot a mindenütt jelen levő korrupcióval, átláthatóbb szabályokat kell bevezetnie a közbeszerzésekkel kapcsolatban, és javítania kell a jogérvényesítésen is” – tette hozzá Vladimír Slezák, a Szlovák–Német Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke. A Fitch derűlátóbbA külföldi beruházók politikai helyzettel kapcsolatos aggodalmait némiképp enyhíti a Fitch nemzetközi hitelminősítő szintén tegnap kiadott jelentése, amely szerint a szlovák kormányváltás miatt nem kell számítani az ország gazdasági és költségvetési politikájának a drasztikus változására. A Fitch elemzői is elismerik ugyan, hogy a többpárti koalíció instabilitással járhat, a kormánypártok szerintük azonban megegyeznek abban, hogy az országnak felelős költségvetési politikára van szüksége. A hitelminősítő friss előrejelzése szerint a szlovák költségvetés bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított hiánya a tavalyi 2,7-ről idén várhatóan 2,2, jövőre pedig 2,1 százalékra csökken, ezzel párhuzamosan pedig javul a munkapiaci helyzet, ami a lakossági fogyasztás további bővüléséhez vezethet. (vlv, TASR, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.