<p>A mai bizonytalan világban a legtöbb pénzügyi tanácsadó a lakosság számára a jól bevált konzervatív befektetési módokat ajánlja. Az elmúlt évek tapasztalatai valóban be is bizonyították azt az alaptételt, hogy a múltbeli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőbeli nyereségre.</p>
Rövid idő alatt is nagyobb hozam érhető el
A 90-es években úgy szerepelt a befektetési alapok reklámanyagaiban, hogy a részvényalapokban legalább tíz évet kell várni a biztos hozamra. Ma már látjuk, hogy ez egy valóban reális időtartam. A leghíresebb index, az amerikai Dow Jones Industrial Average (DJIA) most azon az értéken áll, ahol 2007 áprilisában is volt. Egy lehetőség mégis van arra, hogy meg lehessen próbálni viszonylag rövid idő alatt sok pénzt keresni a tőzsdén, miközben nem kell bonyolult ár-érték arány számítására vagy bennfentes kereskedésre gondolni. Hosszú távú tapasztalatokra hivatkozva sokan állítják, hogy a választási években a fent említett tőzsdeindex kiválóan teljesít.
Az 1899 és 2003 közötti évek azon esztendeiben, amikor az Egyesült Államok elnököt választott, a DJIA több mint hét százalékkal nőtt. Az index szokásos pályája az, hogy az év első felében kétszer is kileng, májusban még a januári érték alá is esik, majd júliustól gyors növekedésbe kezd.
A választási év elmélete megvan más tőzsdeindexek esetében is, de a leghosszabb idősorral mégiscsak az 1896-ban megalakított DJIA rendelkezik. A német DAX esetében csak 1956-tól számítódik a statisztika. Ez az elmélet arra épül, hogy a regnáló elnökök igyekeznek minél inkább gazdasági növekedést ösztönző döntéseket hozni, és minél jobb képet kialakítani a gazdaság általános állapotáról. Az utóbbi 52 év eredményei alapján, Kennedy megválasztásától számítva, a tizenkét választási évből három alkalommal nem volt emelkedés, mégpedig Kennedy 1960-as, Reagan 1984-es második, illetve a fiatalabb Bush 2000-es első megválasztása alkalmával. Az igaz, hogy az év eleje óta a DJIA már szépen teljesített, így valamelyest eltér a sokévi átlagtól. Ami viszont mégis optimizmusra adhat okot az az, hogy a DJIA volt már ezer ponttal magasabban is, így egy további 7 százalékos emelkedéshez még rekordot sem kell döntenie.
Horbulák Zsolt
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.