<p>Valószínűleg nem is tudatosítjuk, hogy a közép-európai térségben – Csehországgal karöltve – éppen Szlovákia polgárai a legaktívabbak az internet alapú banki szolgáltatások igénybe vétele terén.</p>
Nem korfüggő az e-bankolás
Tavaly az Európai Unióban átlagosan a 16 és 74 év közötti lakosság 36 százaléka vette igénybe ezt a szolgáltatást, Szlovákia mutatója ettől alig elmaradva 33% volt és viharos sebességgel nő. Nem véletlen, hogy rövid idő leforgása alatt mára második internetbank jelent meg a hazai piacon. A jelenség okáról Hámori Andrást, az osztrák Raiffeisenbank International csoportjába tartozó ZUNO Bank vezérigazgatóját kérdeztük. „A szlovák piacon jelentős fogadókészséget tapasztaltunk. Azt láttuk, hogy az elsőként felbukkanó mBanka micsoda pezsgést okozott az újszerű banki ügymenet terén. Ezt megelőzően az ugyancsak a Raiffeisenbankhoz tartozó Tatra banka volt az internet banking szlovákiai zászlóvivője, ám a lengyel-német mBanka felbukkanásával kezdte elveszíteni a progresszív, kimondottan az e-bankolást előtérbe helyező ügyfeleket. Hogy e folyamatnak elébe menjünk, életre hívtuk a ZUNO Bankot, ami napjainkban Ausztriában és Szlovákiában működik, az év második felében azonban megkezdi működését Csehországban, majd a későbbiekben Lengyelországban és Magyarországon is” – nyilatkozta Hámori. Az úgynevezett direkt bankok nem a csillogó bankházakra, a fényes fiókokra helyezik a hangsúlyt, hanem a minden biztonsági óvintézkedésekkel felvértezett internet alapú szolgáltatásokra, amelyek révén otthonról intézhetjük pénzügyeinket. Legalább ilyen fontos tényező, hogy a drága bankfiókhálózat fenntartását kiküszöbölve (ez utóbbi nyeli el a működési költségek legalább felét) alacsonyabb kezelési díjakkal, s ezzel párhuzamosan a szokványosnál némileg magasabb betéti kamatokkal várják az ügyfeleket.
Milyen célcsoportra építenek a direkt bankok? „Elsősorban a fiatal, 20 és 30 év közöttiek fogadókészsége jelentős, akik számára mi sem természetesebb a világháló alkalmazásánál. Azonban tegyük hozzá, hogy az internet használata nem korfüggő, az érettebb korosztályokból a modern gondolkodású, a megtakarított időt magasra értékelő ügyfelekre is joggal számítunk. Összességében mindazokra, akiknek a bankfiók megléte nem jelent hozzáadott-értéket, akik nem szeretnek a fiókban sorakozni” – magyarázta a vezérigazgató. Az összképhez hozzátartozik, hogy a direkt bankok felbukkanása nem jelenti a már kiépült fiókhálózatok elsorvadását. Inkább arról van szó, hogy gyakorlatilag valamennyi pénzintézet már nyitott az internet banking irányába. Ennek révén az ügyfél első lépésként az interneten megnézheti az adott bank pénzügyi szolgáltatásait, a termékek feltételeit, ellenőrizheti számlája alakulását, a pénzmozgását. Természetesen, ha komolyabb ügyről vanszó, például áru-vagy lakáshitelt szeretne felvenni, akkor az előzetesen megszerzett ismeretekkel felvértezve látogathat el bankfiókjába, ahol személyesen köti meg a szerződést. Éppen ezért a ZUNO Bank is fokozatosan kiépíti országos fiókhálózatát, ám a hangsúlyt az internet alapú gyors és áttekinthető ügyintézésre helyezi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.