<p>A romló gazdasági helyzet és az eurózóna válsága által kiváltott növekvő bizonytalanság miatt az elmúlt időszakban megnőtt a termőföldeket és erdőket eladók és vásárolni kívánók száma. Mire kell odafigyelnünk, ha ilyen szándékaink vannak?</p>
Napjainkban fellendült a földek adásvétele
A növekvő munkanélküliség és a bérek folyamatos stagnálása miatt sokan úgy próbálnak meg némi pénzhez jutni, hogy a birtokukban lévő termőföldeket és erdőket próbálják meg értékesíteni. Az euró körüli bizonytalanság ezzel párhuzamosan sokakat arra késztet, hogy a bankszámlán lévő pénzüket biztonságos befektetésbe menekítsék, az elmúlt időszakban így a földet vásárlók száma is megugrott. Akár eladni, akár vásárolni szeretnénk, előbb érdemes alaposan felmérni a helyzetet, hiszen mindkettőn nagyot bukhatunk.
A föld eladásánál a tulajdonos első teendője, hogy tájékozódik a potenciális vevőkörről és az ingatlan hozzávetőleges piaci áráról. Szerencsés esetben az adott földrészletet megvásárolni szándékozók maguk tesznek ajánlatot, más esetben hirdetés megjelentetésére vagy ügynökség megbízására is szükség lehet. Ha a sikeres „hirdetési kampányt” követően az eladó és vevő fél között a megegyezési szándék alakult ki, de az adásvételi szerződést még nem akarják megkötni, lehetőség van előszerződés kötésére. Általában akkor szokott erre sor kerülni, ha a szerződés megkötése valamilyen feltételtől függ – mint például a hatósági engedély beszerzése, banki hitel igénylése. Formai szempontból az előszerződést írásban kell megkötni, és mindkét félnek saját kezűleg kell aláírnia. A későbbi viták megelőzése érdekében célszerű minden fontosnak tartott feltételre kitérni benne.
Ha valaki meg szeretne válni a termőföldjeitől, felkínálhatja őket annak a szövetkezetnek is, amellyel bérleti szerződése van. Ha kisebb parcellái vannak, a földet eladhatja a Szlovák Földalapnak is, ha az adott községben földrendezésre kerül sor. Földrendezések alatt a földtulajdon tagosítását, új parcellázását, optimális elhelyezését, a hozzáférhetőség biztosítását értjük. Ez csökkenti a földtulajdon aprózódását, aminek köszönhetően az egyes parcellákat jobban meg lehet majd közelíteni, miközben javulnak a gazdálkodás feltételei. Mindez a föld árára is kihatással van. Az ilyen esetekben így megéri megvárni a földrendezést.
Akik gazdálkodás céljából szeretnének földet vásárolni, azoknak elsősorban alaposan fel kell mérniük a kiszemelt földterületet. „A földek sok esetben elhanyagoltak, be vannak nőve bokrokkal és fákkal, ami a vásárlónak további pluszköltségeket jelent” – nyilatkozta Daniel Kučera, a mezőgazdasági földek adásvételével foglalkozó Agrofarmy információs portál szerkesztője. A vásárlás előtt az eladónál vagy a szövetkezetnél meg kell tudni azt is, hogy az adott földre nem kötöttek-e bérleti szerződést. Ez utóbbiakat a szövetkezetek vagy a mezőgazdasági vállalkozók többnyire 5, 15 vagy akár 20 évre kötik meg a földtulajdonosokkal. Kučera szerint a fő probléma ezekkel kapcsolatban az, hogy lejártuk előtt csak nagyon nehezen lehet felmondani őket, így ha az adott földet azzal a céllal vesszük, hogy gazdálkodjunk rajta, erre alaposan oda kellene figyelnünk.
Az elmúlt időszakban egyre több olyan földtulajdonos is megpróbál túladni a földjén, aki már évekkel ezelőtt örökölte ezt, és nem is lakik az adott községben. Kučera szerint nekik is érdemes átgondolni az eladást, hiszen a földek az elkövetkező években sem veszítenek majd az értékükből, miközben ha bérbe adják, a hivatalos ár minimum 1%-ának megfelelő bérleti díjhoz juthatnak. A legjobb minőségű földek hivatalos ára pl. 50 cent körül mozog négyzetméterenként, a négyzetméterenkénti bérleti díj ezek esetében így minimum 0,5 cent.
A föld árát befolyásolja az elhelyezkedése is. „Ha a község határán található, az elkövetkező években könnyen építési telekké nyilváníthatják, aminek köszönhetően megugrik az ára. Ilyen esetekben ügyelni kell a föld bonitására, a legjobb minőségű földeken ugyanis nem lehet építkezni, ezek esetében így akkor sem számíthatunk az átminősítésre, ha ezek a község szélén állnak” – figyelmeztet Kučera.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.