<div>Már két helyen lehet lejárt szavatosságú élelmiszert vásárolni a dán fővárosban – viszik, mint a cukrot.</div><div> </div>
Nagy siker a lejárt szavatosságú élelmiszerek boltja
Koppenhága |
A Wefood projekt Koppenhága Amager negyedében nyitotta meg első üzletét év elején, most a felkapott Norrebro negyedben is boltot nyitott.„Fantasztikus, ahelyett, hogy kidobnák az ételt, eladják. Jó ügyet támogatunk ezzel” – mondta egy dán egyetemista, miután húsz koronáért (2,80 euró) vásárolt egy üveg olívaolajat. Egy nagymama egy üveg lekvárt vett, amelyet unokáinak ajándékoz karácsonyra. „Az édességek száz évig is eltarthatók, mert cukor van bennük” – mondta. „Megnézzük, megszagoljuk, eladjuk” A lejárt szavatosságú élelem árusítása törvényes Dániában, ha ezt világosan feltűntetik az árun, és fogyasztása nem jelent veszélyt. „Megnézzük, megszagoljuk, megtapogatjuk a terméket és megállapítjuk, hogy fogyasztható-e” – mondta Bassel Hmeidan, a projekt vezetője.Minden áru adomány, termelőktől, importőröktől, helyi szupermarketektől. A Wefood önkéntesei összegyűjtik az árut, a bevételt jótékonysági célokra fordítják. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"257340","attributes":{"alt":"","author":"Fotó: a Wefood Facebook oldala","class":"media-image","height":"360","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] A termékeket körülbelül féláron adják, ám a kínálat attól függ, mit sikerül beszerezni az adományozóktól. A kidobott ételek témája az elmúlt években került a figyelem középpontjába. Egy kezdeményezés hatására Franciaországban megtiltották például az eladatlan élelmiszer megsemmisítését, egy nemzetközi kávézóhálózatban pedig a szemétbe szánt, ám fogyasztható alapanyagokból készült ételeket szolgálnak fel. Szeptemberben az angliai Leedsben nyitotta meg az ország első hasonló üzletét a The Real Junk Food Project. Az angol projekt elsősorban a szegények élelmezésére koncentrál, a vásárlók a termékekért annyit fizetnek, amennyit tudnak. El lehetne látni a világ összes éhezőjét Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO novemberi jelentése szerint az élelmiszerek tömeges pazarlását generálja, hogy a szupermarketek a tökéletes küllemű termékeket preferálják és önkényesen használják a „minőségét megőrzi” jelöléseket. A szervezet szerint ha az emiatt eldobott élelmet felhasználnák, azzal el lehetne látni a világ éhezőit. A világon évente csaknem 1,3 milliárd tonna élelmiszert pazarolnak el, többet mint amennyire a világon éhező egymilliárd ember ellátásához szükség lenne – közölte a FAO.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.