Munkanélküliség – ez a fő mumus

Pozsony |

<p>Szlovákiában továbbra is a munkahely elvesztése jelenti a legnagyobb anyagi terhet az emberek számára, ami a háztartások teljes költségvetését felboríthatja.</p>

Az anyagi nehézségeket a többség azonban még mindig igyekszik családon belül megoldani, és csak az emberek töredéke folyamodik banki hitelért.

A munkanélküliség szempontjából Szlovákia továbbra is az egyik legrosszabbul teljesítő uniós tagországnak számít. A munkaképes állástalanok aránya az idei év elején is meghaladta a 13,6 százalékot, ami 367 ezer állástalant jelent. Jelentősebb változásra ráadásul nem számíthatunk az elkövetkező időszakban sem, Michal Kozub, a Home Credit elemzője szerint ugyanis a munkanélküliség látványosabb csökkenéséhez nagyobb sebességre kellene kapcsolnia a szlovák gazdaságnak. Mindezt figyelembe véve nem csoda, hogy az anyagi nehézségekkel, eladósodottsággal küszködő háztartások nagy része épp a munkanélküliséget tekinti problémáik fő okozójának.

Az emberek 46 százaléka Szlovákiában a munkanélküliség miatt került nehéz anyagi helyzetbe – derül ki a Focus közvélemény-kutató társaság felméréséből, amit az adósságbehajtással foglalkozó KRUK Csehország és Szlovákia Kft. számára készített. A megkérdezettek 37 százaléka ugyanakkor bevallotta, hogy saját hibájából, vagyis a mértéktelen pénzszórás miatt keletkeztek az anyagi gondjai, 27 százalékuk pedig arra panaszkodott, hogy a hiányos pénzügyi ismeterei miatt kellett szembenézniük a pénzhiánnyal. Ez utóbbiak között szerepelnek az olyan esetek is, amikor az emberek a szolgáltatókkal kötött szerződéseket nem olvasták el alaposabban, ami a későbbiekben megbosszulta magát.

Hogyan oldják meg anyagi nehézségeiket a szlovákiai háztartások? A Focus felmérése szerint a lakosság nagy része továbbra is a családjában bízik. Háromból ketten ilyen esetekben elsősorban a fogyasztásukat fogják vissza, vagyis kevesebbet költenek az üzletekben. Ezzel párhuzamosan pedig gyorsan új munka után néznek. A megkérdezettek csaknem fele a rokonságtól vagy a barátoktól kér kölcsön, és csak minden ötödik ember fordul ilyen esetekben banki hitelért. Az emberek nagy része ugyanakkor ragaszkodik a személyes tárgyaihoz, hiszen alig 18 százalékuk válna meg az értéktárgyaitól, ha nehéz anyagi helyzetbe kerülne.

A háztartások pénzügyi problémáinak elkerülésében igen sokat segíthet az előrelátás, a tartalékképzés. Mégis előfordulhat, hogy nincs elegendő forrásunk, megborul a háztartási költségvetés, a kiadások pedig sorra jelentkeznek. Mi a teendő ilyenkor? Veronika Kuřinová, a Kruk marketingszakembere szerint a legfontosabb a jövedelem és a kiadások közötti fenntartható egyensúly kialakítása. Elhalaszthatjuk például a nem égetően sürgős fogyasztásicikk-beszerzéseinket. Ha van komolyabb értéket képviselő, piacképes műszaki cikkünk, akkor ezek értékesítésével is visszaállíthatjuk pénzügyi egyensúlyunkat. Sokan a likviditáshiányukat valamilyen közbefizetés elhalasztásával orvosolják, ami azonban nem a legjobb megoldás, hiszen szolgáltatója válogatja, hogy milyen büntetést kaphatnak a befizetések elmaradásáért. Kuřinová szerint, ezért ha módunk van rá, inkább képezzünk valamennyi tartalékot, így elkerülhető, hogy váratlan kiadások esetén nehéz anyagi helyzetbe kerüljünk. (mi, SITA)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?