Menekülnek a cégek Szlovákiából

Pozsony |

<p>Az idei első negyedévben jelentős mértékben megugrott azon szlovákiai cégek száma, amelyek a székhelyüket valamelyik adóparadicsomba helyezték át. Az elemzők szerint a háttérben a Fico-kabinet elhibázott adópolitikája áll.</p>

Szlovákiából csak az idei első negyedévben 185 társaság helyezte át székhelyét valamelyik ismert adóparadicsomba, ami jelentős változás az elmúlt évhez képest, hiszen tavaly az egész év folyamán csupán 207 cég fordított hátat Szlovákiának. A Bisnode Slovensko tanácsadó társaság adóparadicsomokról szóló legújabb jelentése rávilágít a Fico-kabinet gazdasági intézkedéseinek a negatív hatására. „Az adóparadicsomok iránti fokozottabb érdeklődés a Fico-kabinet adómódosításaival magyarázható, ezek ugyanis egyre inkább elveszik a szlovákiai vállalkozók kedvét” – vallja Milan Seliak, a Bisnode Slovensko igazgatója, aki a fő okok között az adók és az adminisztratív terhek növelését említi. Az idei első negyedévben Ciprus iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés, ahová 42 szlovákiai cég költözött ki, a sorban az Egyesült Államok (38 cég), Panama (36), Hollandia (25) és Luxemburg (24) következnek. Jelenleg 4038 szlovákiai társaság van bejegyezve az adóparadicsomokban, amelyek többsége, 2458 valamelyik európai országot, 897 pedig az Egyesült Államokat választotta. Az európai országok közül a szlovák cégek leginkább Hollandiát kedvelik, ahol 1149 szlovákiai cég adózik, 797 ilyen társaságot jegyez azonban Ciprus és 378-at Luxemburg is. Az elemzők szerint nem meglepő, hogy idén a bankválságtól szenvedő Ciprus iránt nőtt az érdeklődés a legnagyobb mértékben. „Ciprus büszkélkedhet az egyik legalacsonyabb társasági adóval az egész Európai Unióban, ami felülírja az összes rizikót” – állítja Seliak. A pénzügyminisztérium szerint a probléma korántsem olyan súlyos, mint azt a fenti elemzés alapján gondolnánk. „A rendelkezésünkre álló adatok szerint Szlovákiában idén februárban 16 ezerrel több kft-t regisztráltak, mint egy évvel korábban, 19 ezerrel nőtt a jogi személyek és 17 ezerrel a cégek száma is” – érvel a szaktárca. A Bisnode Slovensko igazgatója már korántsem ilyen derűlátó. Seliak szerint az általuk közzétett adatok csak a jéghegy csúcsát jelentik, vagyis a helyzet még az elemzésükben jelzettnél is jóval rosszabb. „A Bisnode csak azokat az eseteket vizsgálta, amikor közvetlen kapcsolat van egy szlovákiai és egy külföldi cég között, ha ezek között közvetett kapcsolat van egy nem adóparadicsomban bejegyzett külföldi cégen keresztül, az már nem jelenik meg a statisztikában” – mondta Seliak, aki szerint a valóságban a jelzett 185 cégnek akár a többszöröse is elhagyhatta az országot. (mi, SITA) 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?