Mától fizethetünk az új húszeuróssal

Pozsony |

<p>Az Európai Központi Bank (EKB) folytatja a jelenlegi eurósorozat 2013-ban megkezdett cseréjét. Az új, Európé-sorozatból az 5 euróst 2013-ban, a 10 euróst tavaly vezették be, amit mától az új 20 eurós bankjegy követ. Nem árt tudni azonban, hogy a régi bankjegyekkel is korlátlan ideig fizethetünk.</p>

A 20 eurós az egyik leggyakrabban használt bankjegy: az ATM automatákon keresztül széles körben terjesztik, elárusító automatákban és jegyautomatákban is lehet fizetni vele, és a kiskereskedők is gyakran megvizsgálják valódiságát a pénztárnál. Andrej Slížik, a jegybank pénzforgalmi osztályának a vezetője szerint a korábbinál biztonságosabb, azaz nehezebben hamisítható 20 eurósból ma 4,3 milliárd darabot bocsátanak forgalomba. Legfontosabb újdonsága a bankjegyen kialakított hologramos ablak, amelyben Európé arcképe látható a pénz mindkét oldalán. „Az arcképes ablak igazi bankjegy-technológiai innováció. Az eurórendszer erőfeszítéseinek köszönhetően az euróbankjegyek továbbra is nehezen hamisíthatók” – nyilatkozta Mario Draghi, az EKB elnöke.

Könnyen ellenőrizhető

Az első eurobankjegy-sorozathoz hasonlóan az Európé-sorozat bankjegyei is könnyen ellenőrizhetők.

A papír tapintása – Tapintsuk meg a bankjegyet: ropogós és kemény.

Dombornyomat – Tapintsuk meg a bankjegy bal és jobb szélén kidomborodó vonalkasort. A főmotívumon, a betűkön és a nagyméretű értékjelzésen is vastagabb a festékréteg.

Arcképes vízjel – A bankjegyet fény felé tartva Európé arcképe, a címletérték és a főmotívum jelenik meg.

Smaragdzöld szám – A bal alsó részen található fényes számon fel- és lefelé mozgó fényeffektus figyelhető meg. Változik a szám színe is: smaragdzöldről mélykékre.

Hologram – Az ezüstös csíkon a címletérték, a főmotívum és az € jel látható.

Arcképes ablak a hologramban – A hologram felső részének közelében elhelyezett ablakban Európé arcképe látható. A bankjegy mozgatásával szivárványszínű vonalak is megjelennek az ablakban az értékjelzés körül. A hátoldalon a címletértéket jelző számok szivárványszínben jelennek meg az ablakban.

Kétezer éves minta

Az Europé-sorozat bankjegyeit Reinhold Gerstetter független berlini bankjegytervező készítette. Az új sorozat bankjegyein elhelyezett arckép a görög mitológiai nőalakot, Európét ábrázolja, akiről kontinensünk a nevét kapta. Az Európé-sorozatot díszítő ábrázolás egy több mint 2 ezer éves, eredetileg Dél-Itáliában talált vázáról származik, amely jelenleg a párizsi Louvre-ban van kiállítva. Az új bankók tervezésében – az első sorozathoz hasonlóan – látássérültekkel is közreműködtek, hogy ők is könnyen felismerhessék azokat.

A régivel is fizethetünk

Az új sorozat többi bankjegyét fokozatosan, több év alatt vezetik be, érték alapján emelkedő sorrendben. Mivel a címletek nem változnak, a 20 eurós után az 50, a 100, a 200 és az 500 eurós következik. Slížik szerint a régi eurók korlátlan ideig megőrzik értéküket: bár az elhasználódásuktól függően előbb-utóbb bevonják őket. Erről az EKB idejében tájékoztatást ad, de az eurózóna jegybankjaiban a bevonás után is be lehet majd váltani a régieket. (vlv, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?