<p>A szlovákiai cégek fokozatosan kezdenek kilábalni a gazdasági válságból. Idén ugyan éves szinten várhatóan 285 cég megy csődbe, ami 74-gyel több, mint tavaly, a nyári hónapokban, júliusban és augusztusban azonban először állt meg a növekedés.</p>
Lassan levonulhat a csődhullám
Sőt csökkent, hiszen tavaly nyáron 55 cég ment tönkre, idén már csak 33.
„A nyári hónapokban jelentős mértékben megugrott azon cégek száma, amelyek megtérítették a tartozásaikat” – nyilatkozta Peter Makovický, a pénzbehajtással foglalkozó Exekučná Kft. ügyvezető igazgatója. A cégek javuló gazdasági mutatóit a statisztikai adatok is alátámasztják: míg tavaly nyáron 55 cég ment csődbe, idén 33. Michal Mišun, a Redbaenk elemzője szerint mindez elsősorban a gazdaság fokozatos fellendülésével magyarázható. „Fontos szerepet játszottak azonban a bankok is, amelyek végre felfogták, hogy a hitelek visszafizetése a cégek teljesítményétől függ, ezt pedig csak úgy lehet javítani, ha nem támasztanak akadályokat a hitelfelvételnél” – vallja Mišun. A csődök számának a csökkenéséhez hozzájárult persze az is, hogy a cégek tanultak a válságból, és ma már sokkal jobban átvilágítják a kereskedelmi partnereiket – állítja Makovický.
A leglátványosabb javulást a gépipari cégek (főleg az autógyártók), a fuvarozók és a kohászok érték el, a korábban kulcsfontosságúnak számító iparágak ugyanakkor az utolsókat rúgják. „A textiliparról nyugodtan elmondhatjuk, hogy a végét járja, vagy legalábbis az ágazatban működő cégek csak nagy nehézségek árán lesznek képesek átvészelni a válságot” – állítja Makovický. Még nem érték el a gödör alját azonban az építőipari cégek sem.
Az idei év nem minden cég számára hozott megkönnyebbülést. „Tavaly elsősorban a kisebb cégek mentek csődbe, idén a közepesen nagy cégek kerültek veszélybe” – nyilatkozta Andrej Glézl, a KPMG Slovensko munkatársa. Idén így olyan cégek mentek csődbe, mint az Air Slovakia légitársaság, a Computer Press kiadó vagy a Robinson Café étteremlánc. Az előttünk álló időszakban azok a cégek vannak veszélyben, amelyeknek nagyobbak a tartozásaik. Mišun szerint elsősorban a feldolgozóipari cégek kerülhetnek veszélybe. Diana Karaffová, Deloitte Slovakia munkatársa szerint a pénzügyi szektor ugyan stabilizálódott, a nyereségek szemmel látható növekedéséről azonban még nem beszélhetünk. Az elemzők így azzal számolnak, hogy az idei év végéig még folytatódhat a csődök számának a növekedése. „Ez lesz azonban már az utolsó növekedés, a későbbiekben már javulásra számítunk” – vallja Makovický.
Egyre kisebb problémák vannak a cégek fizetőképességével is – nyilatkozta Tomáš Mezírka, az Atradius biztosítási és hitelbehajtó társaság igazgatója. Az idei év utolsó hónapjai azonban nem mindenki számára alakulnak pozitívan. „A legtöbb, fizetésképtelenséggel küszködő cég az építő- és a textiliparban található” – nyilatkozta Mezírka. Nem lesznek könnyű helyzetben azonban a mezőgazdasági cégek sem. Szemmel látható javulásra csak jövőre kerülhet sor, azonban minden attól függ, milyen irányt vesz az elkövetkező hónapokban a világgazdaság. (TASR, HN, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.