<p>Sötét felhők gyülekeznek a Szlovákiában is jelen levő brit üzletlánc, a Tesco fölött. A gazdasági problémák miatt az üzletlánc vezetése állítólag a brit piacon kívüli leányvállalatok eladását fontolgatja, egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy a szlovák piacnak is búcsút intenek-e.</p>
Kivonulhat régiónkból a Tesco
Nehéz év áll a Tesco mögött, négyszer volt kénytelen módosítani a profitbecslésén, és egy könyvelési botrány is sújtotta. A nehézségek közepette a vezérigazgató távozott, tavaly szeptemberben Dave Lewis vette át a posztot, aki most a híresztelések szerint agresszív lépésekre készül, hogy újra a növekedés útjára léphessen a brit kiskereskedelmi lánc. A napokban napvilágot látott hírek alapján elbocsátások jöhetnek, valamint különböző eszközöket – például a brit piacon kívüli leányvállalatokat – értékesíthetne a Tesco.
A Reuters hírügynökség által megszólaltatott elemzők szerint a leghatékonyabb megoldás az ázsiai leányvállalatok eladása lenne, amelyekért 8–10 milliárd fontot kaphatna a Tesco. A kiskereskedelmi lánc legjövedelmezőbb tevékenysége a dél-koreai és a thaiföldi jelenlét, ha az Egyesült Királyságon kívül eső területeket nézzük. A Tesco eladhatná őket, a vevő pedig valamelyik ázsiai versenytárs lehet.
A régiónkban is piacvezető brit üzletlánc jelen van Szlovákiában, Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon is. Nagyjából 3–4 milliárd fontot érhetnek az európai tevékenységek, de az elemzők szerint nem lenne könnyű dolga a Tescónak, ha úgy döntene, hogy ezeket eladja, mert csak kevés olyan helyi szereplő van, aki megvenné őket. Soknak nagy hipermarkete van itt, amelyek lassan „kimennek a divatból”, ugyanis változnak a vásárlási szokások, főként az internetes kereskedelem felé tolódnak el. Az egyik megoldás az lehet, ha a Tesco szeretne továbbadni a régiós érdekeltségein, hogy a többi európai kiskereskedelmi láncot célozza meg, például a német Rewet, vagy a francia Auchant. Akár egy olyan csereügylet is szóba jöhetne, mint amilyent 2005-ben hajtott végre Tajvanban, amikor a helyi leánycégét elcserélte a Carrefourral a versenytárs cseh érdekeltségeire. A Carrefour érdeklődhet a lengyel üzletág iránt is, míg a cseh céget akár a német Globus vehetné meg.
Régiónkban – az Orbán-kormány kiskereskedelmi szektorral kapcsolatos politikája miatt – a magyar részleg eladása mellett szól a legtöbb érv. A Magyar Nemzet értesülései szerint a Tesco már idén bezárja veszteséges üzleteit Magyarországon. A hatvanszorosára emelt élelmiszerlánc-felügyeleti díj milliárdos terhe miatt készülő intézkedés 500–600 dolgozót érinthet. A Tesco nem cáfolta, de nem is erősítette meg a veszteséges üzletek bezárásáról szerzett információt. A Magyar Nemzet tudomása szerint a jövő hét elejére egyeztetésre hívták a Tesco mintegy húszezer magyar dolgozóját képviselő mindkét munkavállalói szakszervezetet, azzal a céllal, hogy bejelentsék a 2015 első negyedévében tervezett üzletpolitikai lépéseket. (TASR, MTI, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.