<p>Szlovákiában az elmúlt egy évben fikarcnyit sem javult a vállalkozók és cégek helyzete – derül ki a Világbank friss Doing Business 2016 listájából, amely 189 országot állít sorrendbe aszerint, hogy milyen üzleti környezetet kínál a vállalatoknak.</p>
Így vonzzuk a cégeket
A most közzétett listán Szlovákia a 29., vagyis megtartotta a tavalyi helyezését. Az üzleti toplista összeállításánál a vállalkozások működéséhez kapcsolódó tíz területet vizsgálnak: cégalapítás; építkezések engedélyezése; villamos hálózatra csatlakozás; tulajdoni bejegyzés; hitelhez jutás; befektetővédelem; adófizetés; külkereskedelem; jogérvényesítés; fizetésképtelenség rendezése. A Világbank által összeállított rangsort a nemzetközi gazdasági és pénzügyi élet minden szereplője, a potenciális befektetők rendszeresen figyelemmel kísérik, így fontos gyakorlati jelentősége is van.
Problémás hitelezés
Szlovákia idén a legnagyobb visszaesést az építési engedélyek megszerzése és a hitelhez jutás szempontjából könyvelhette el, mindkét kategóriában 6 hellyel esett vissza. Jelenleg így a világ 83 országában könnyebben lehet megszerezni az építkezési engedélyt, mint Szlovákiában, és a hitelhez jutás esetében is csak a 42.-ek vagyunk. Az elmúlt évek drasztikus romlását követően idén már javultak az adózással kapcsolatos feltételek, Szlovákia így ebben a kategóriában a tavalyi 109.-ről idén a 73. helyre küzdötte fel magát. Peter Kažimír pénzügyminiszter szerint ez annak köszönhető, hogy az elmúlt egy évben a felével, 20-ról 10-re csökkent a vállalkozókra háruló adózási kötelességek száma, és a hivatalokban is kevesebb időt kell eltölteniük. A cégalapítás szempontjából is javult valamelyest a helyzet, így a tavalyi 71.-ről idén a 68. helyre ugrott Szlovákia ebben a kategóriában.
[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"207178","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"310","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"200"}}]]
Dobogós hely a régióban
Szlovákia a környező országokhoz viszonyítva azonban még így sem teljesít rosszul, hiszen sikerült megelőznie a 36. helyre szoruló Csehországot és a 42. helyen található Magyarországot. Lengyelország azonban idén is leelőzte Szlovákiát: a 25. helyre küzdötte fel magát. A 189 országot tartalmazó lista első három helyén Szingapúr, Új-Zéland és Dánia áll.
A Világbank szakértői úgy látják, hogy a feltörekvő országok, köztük régiónk több állama is felgyorsították a reformokat, amivel megkönnyítették az új vállalkozások indítását. A Doing Business listán szereplő 85 feltörekvő ország összesen 169 üzleti reformot indított el, ami jóval több az ezt megelőző év 154 változtatásánál. A reformok többségének célja a szabályozás hatékonyságának javítása volt. Egyszerűsítették az ügyintézéseket és csökkentették az ezekkel járó költségeket. Javultak a hitelhez jutás feltételei is.
Módosított szabályok
A Világbank a 2016. évi kiadványának összeállítása során új, átdolgozott módszertant alkalmazott, ami az egyes országok gazdasági teljesítményét a korábbihoz képest sokkal reálisabban fejezi ki. A lista összeállításához a korábbi években alkalmazott módszertant ugyanis számos ország részéről is több kritika érte, egyebek közt az egyes országok gazdasági teljesítményének méréséhez alapul szolgáló indikátorok tartalmát illetően. A Világbank a tagországokkal folytatott mintegy kétéves párbeszéd tapasztalatai alapján módosította, és az idei évben először alkalmazta az országok versenyképességi rangsorának összeállításához szolgáló megújított mutatókat. (vlv)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.