Idén újra felpörög a gazdaság

<p>A tavalyinál is visszafogottabb áremelkedés, gyorsabb gazdasági növekedés, enyhén csökkenő munkanélküliség &ndash; ez vár a szlovák gazdaságra 2014-ben, amely egész biztosan sikeresebb év lesz, mint a tavalyi, amikor újabb mélypontra esett vissza a gazdasági növekedés. Idén a világgazdaság dinamikája is gyorsul, az Európai Unióban a tavalyi stagnálás után 1,4%-os növekedés várható.</p>

„A szlovák gazdaság növekedési üteme idén felgyorsul. A bruttó hazai termék (GDP) éves növekedése a tavalyi nem egész 1 százalékról idén 2,3 százalékra nőhet” – nyilatkozta Eva Sadovská, a Postabank elemzője. Mindezt alátámasztja a szlovák jegybank legfrissebb előrejelzése is, amely 2014-re 2,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol. „A rossz hír, hogy a szlovák gazdaságot idén is kizárólag a külföldi kereslet hajtja majd, hiszen a szlovákiai háztartások fogyasztása, a magas munkanélküliség és a bérek lassú növekedése miatt, továbbra is csak szerény mértékben járul hozzá a gazdaság növekedéséhez” – vallja Martin Barto, a Sberbank Slovensko gazdasági elemzője. Hogy hogyan is alakul majd a szlovák gazdaság, az szerinte idén is nagyrészt attól függ majd, milyen irányt vesz Németország, amely a szlovák cégek fő felvevőpiacának számít. „Ebből a szempontból jó hírnek számít, hogy a német gazdaságnak sikerült növekedési pályára állnia, idén 1,7 százalékos GDP-növekedésre számíthat, a német fogyasztói hangulat pedig folyamatosan javul” – tette hozzá Barto.

Lassuló áremelkedés

Az idei év első felében az árak is lassabban nőnek majd, mint a múlt év utolsó hónapjaiban. „Az átlagos éves infláció idén 1,2 százalékos lehet, ami továbbra is rendkívül alacsony áremelkedést jelent. Ennek köszönhetően a bérek idén is gyorsabban nőnek majd, mint az árak, vagyis a reálbérek enyhe növekedése várható” – mondta Sadovská, aki az alacsony inflációt a fogyasztók óvatosságával magyarázza. A lakossági fogyasztás látványosabb növekedésére Sadovská szerint idén sem számíthatunk, aminek elsősorban a kereskedők isszák meg a levét.

Talán már senkit sem lep meg, hogy még a legoptimistább elemzők sem számítanak jelentősebb javulásra a Szlovákia számára az egyik legégetőbb problémának számító munkanélküliség esetében. Az elemzők szerint az állástalanok aránya 13–14 százalék között mozog majd, miközben a foglalkoztatottság nagyobb növekedését továbbra is a cégek alacsony beruházási kedve gátolja. „Úgy gondolom, hogy az alacsonyabb beruházási kedv a befektetői környezet romlásával magyarázható, ami a kormány által hozott átgondolatlan jogszabály-módosítások számlájára írható” – állítja Barto.

Felpörög a világgazdaság

A világgazdaság dinamikája 2014-ben gyorsul, az Európai Unióban a tavalyi stagnálás után 1,4%-os növekedés várható – derül ki a GKI Gazdaságkutató előrejelzéséből, amely szintén megerősíti, hogy Németország növekedése 1,7%-ra gyorsul. A világgazdasági folyamatok fő kockázata az amerikai költségvetéssel és a jegybank monetáris politikájával kapcsolatos bizonytalanság. A gazdasági várakozások az EU-ban jellemzően javulnak. A GKI-Erste konjunktúra-index 2012 végétől emelkedő, a tavaly novemberivel megegyező magasságban utoljára csaknem három éve járt. Az üzleti szférán belül minden ágazat optimizmusa erősödött. Az ipari cégek közül a javulást remélők aránya már minimálisan, de meghaladta a romlásra számítókét.

Nagyok versenye

Ennél is érdekesebb azonban, hogy mi vár a világgazdaságra az elkövetkező években, amire az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) adja meg a választ. A CEBR minden év végén összeállítja helyzetértékelését és hosszú távú prognózisát a világ vezető gazdasági erőcentrumainak sorrendjéről. Eszerint az amerikai gazdaság robusztus teljesítménye és a kínai gazdaság növekedésének lassulása miatt Kína legkorábban 15 év múlva előzheti meg az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságaként. A cég becslése szerint a nominális kínai GDP-érték 2013 egészében 8939 milliárd dollár, az amerikai gazdaság által megtermelt hazai össztermék 16 724 milliárd dollár volt, vagyis a kínai gazdaság az Egyesült Államok GDP-értékének valamivel több mint a felét állította elő tavaly.

A CEBR prognózisa szerint Kínának várhatóan 15 évébe telik e különbség ledolgozása, és a kínai gazdaság 2028-ban veszi át az Egyesült Államoktól az első helyet a gazdasági világranglistán. A ház közgazdászainak jelenlegi számítási modelljei szerint a kínai GDP-érték abban az évben 33 513 milliárd dollár, az amerikai hazai össztermék 32 241 milliárd dollár lesz. A CEBR szakértői szerint 2028-ra India átveszi Japántól a világ harmadik legnagyobb gazdaságának helyét. Mivel azonban az indiai GDP-érték még akkor is csak az ötöde lesz az egy helyezéssel előtte álló Egyesült Államokénak, India valószínűleg még nagyon hosszú ideig nem tudja tovább javítani pozícióját a világ legnagyobb gazdaságainak listáján.

A britek az élre törnek

A CEBR az európai gazdaságok közül Nagy-Britanniában várja a legjobb teljesítményt hosszú távon. A ház szerint a brit gazdaság bruttó kibocsátási értéke 2028-ban már csak 3 százalékkal marad majd el Németországétól, és a nominális GDP-érték alapján Nagy-Britannia 2030-ra várhatóan átveszi Németországtól a legnagyobb nyugat-európai gazdaság helyezését. A CEBR által a világ 30 legnagyobb gazdaságáról összeállított ranglistán a közép-európai EU-tagállamok közül egyedül Lengyelország szerepel, mégpedig meglehetősen jól. A cég prognózisa szerint a lengyel gazdaság – amely a tavalyi listán a 23. helyen áll – 15 év múlva már a huszadik helyen lesz, 1155 milliárd dolláros GDP-értékkel. A 2028-as világranglista legnagyobb gazdaságainak felső tízes mezőnyében Kína, az Egyesült Államok és India után Japán, Brazília, Németország, Nagy-Britannia, Oroszország, Mexikó és Kanada neve szerepel majd. (TASR, SITA, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?