<p>Elutasították a európai parlamenti képviselők azt a javaslatot, amely megvétózta volna a dízelautók nitrogénoxid kibocsátási határértékének ideiglenes megemelésére vonatkozó tervet.</p>
EP: nem vétózzák meg a gépjárműkibocsátási teszteket
Az Európai Bizottság egy felülvizsgálati záradékot ígért és bemutatott egy hosszú távú javaslatot az uniós gépjármű-engedélyezési rendszer átalakítására. Ezek a lépések az Európai Parlament nyomásgyakorlását követték a Volkswagen-botrány nyomán.
„Kemény tárgyalások folytak az Európai Bizottsággal és a tagállamokkal, miután a Környezetvédelmi Bizottság támogatta a kifogást, és az Európai Bizottság teljesített” – fejtette ki Giovanni La Via (EPP, olasz), a Környezetvédelmi Bizottság elnöke.
„Most már egyértelmű vállalásunk van az Európai Bizottságtól egy felülvizsgálati záradékra pontos határidőkkel, annak érdekében, hogy a kibocsátási határértékeket a társdöntéshozók által elfogadott szintre csökkentsék. Az EU gépjármű-engedélyezési rendszerének hosszú távú reformjára vonatkozó javaslatot is előterjesztették, ahogy azt a Parlament kérte” – tette hozzá az olasz EP-képviselő.
„Ennek megfelelően üdvözlöm a plenáris felelősségteljes döntését, mely alapján folytatódhat az RDE-eljárás bevezetése a gépjárművek nitrogénoxid kibocsátásának csökkentésére, melyek jelenleg a hivatalos határértékeket 4–500%-kal haladjak meg. Elkerültük a bizonytalanságokat, mert szigorú, de betartható határidők állnak most az ipar előtt. Jobb levegőminőséget biztosítunk a polgároknak Európában a munkahelyek elvesztése nélkül” – mondta La Via.
Az Európai Bizottság szerint a határértékek átmeneti könnyítése az új Hordozható Kibocsátásmérő Rendszerek használatából adódó mérési pontatlanságok és „a jelenleg gyártott dízelautók valós vezetési körülmények közötti teljesítményének rövid távú fejlesztésének műszaki korlátai” indokolják.
A botrány azután tört ki, hogy tavaly az Egyesült Államok hatóságai bizonyították: a Volkswagen német autógyár USA-ban forgalmazott dízelautói a megengedettnél és bevallottnál jóval több káros anyagot bocsátanak ki. Fokozatosan kiderült: vélhetően nem csak ők, az autógyárak többsége is csal – ki kicsit, ki nagyon. (MSz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.