Energiatakarékos panelházak

<p>A panelházakban lakók energiaszámlái ugyan alacsonyabbak, mint a családi házban lakóké, a folyamatos áremelések miatt azonban egyre nagyobb az igény az energiatakarékosabb megoldások iránt. Mit tegyünk, hogy fizetésünk nagy része ne az energiaszolgáltatók zsebében végezze?</p>

Mivel a panelházakban az összkiadások legnagyobb részét, akár 60-70 százalékát is a fűtés teszi ki, a legtöbb pénzt a lakóház hőszigetelésével takaríthatjuk meg. Megfelelő szigeteléssel télen, a falak állapotától függően átlagosan 35-40, de akár 60-65%-os energia-megtakarítás is elérhető, míg nyáron 5-7 fokkal csökkenthető a lakások belső hőmérséklete – ez pedig a hó elején érkező fűtés- illetve villanyszámlánk összegét is közel azonos arányban csökkenti. Termosztatikus szelep alkalmazásával mintegy 20%-nyi energia-megtakarítást érhetünk el, és javul a komfortérzetünk is. A felújítás helyes sorrendje azonban nyilvánvaló: először a fűtési rendszert kell szabályozhatóvá tennünk, ezt követheti, vagy ezzel egyszerre valósítható meg a külső nyílászárók cseréje és az épület hőszigetelése.

A hőszigetelés legnagyobb előnye, hogy a falszerkezet szinte maradéktalanul megtartja hőtároló képességét, a kívánt klímát biztosítva az épületben, ezzel párhuzamosan a külső hőszigetelés megvédi falszerkezeteinket a hőingadozásból eredő hőtágulástól, ami miatt repedések keletkezhetnének a vakolaton. Mivel a hőszigetelés télen megvédi lakótereink melegét, igen sokan azt gondolják, hogy ez csak a téli hónapokban előnyös. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy a nyári hónapokban a külső szigetelés nem engedi felmelegedni a falazatokat, és ennek köszönhetően a benti lakóterületünkben kedvezőbb klímát érhetünk el, ami kellemesebbé teszi a nagy hőség elviselését.

Ügyeljünk a részletekre

Ahhoz azonban, hogy a hőszigetelés előnyeit teljes mértékben élvezhessük, már a szigetelést elvégző cég kiválasztásánál érdemes odafigyelni a részletekre. Alapszabálynak számít, hogy csak olyan céggel érdemes elvégeztetni a munkálatokat, amelynek erre megvan az engedélye. Mielőtt szerződést kötnénk egy céggel, érdemes kikérni az engedélyét is, ebben ugyanis fel van tüntetve, hogy milyen alapanyagokkal és technikákkal dolgozik. A szakemberek fokozott óvatosságra intenek a szerződés aláírásával kapcsolatban is. Mielőtt aláírnánk a szerződést, az összes feltétellel meg kellene ismerkednünk. A munkálatokat egy erre kijelölt építésügyi felügyelőnek szükséges ellenőriznie, aki még időben felismeri a hibákat. Nem érdemes takarékoskodnunk a projektdokumentáción sem, amelyben pontosan meghatározzák az egyes munkálatok elvégzésének a határidejét. Ezért ugyan 10-100 euró közötti összeget fizethetünk, később azonban sok bosszúságtól megóvhat bennünket. A szerződésben szerepelnie kellene a cég számára kifizetett előlegeknek is. Előlegként nem szabadna a teljes költségek 50 százalékánál nagyobb összeget adnunk, miközben a költségek 10-20 százalékát csak az átadást követően érdemes kifizetnünk.

Fontos az ablakcsere

Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a szigeteléssel mindent megoldottunk. Sokan ugyanis arra panaszkodnak, hogy hiába szigetelték a lakásukat, hiába választották meg a legjobb fűtési technikát, mindez nem hozott számukra lényeges megtakarítást. Akik ezzel érvelnek, gyakran megfeledkeznek az ablakaikról, amelyek az évek során elferdültek, és az így támadt réseken akadálytalanul fúj be a hideg téli szél. Számukra nem marad más hátra, mint lecserélni az ablakaikat. Jelenleg a legolcsóbb megoldásnak a műanyag ablakok számítanak. Azonban nem minden esetben a legolcsóbb megoldás a legjobb. A szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy az ablakba szerelt két üvegtábla még nem biztos, hogy a legjobb szigetelési képességekkel rendelkezik. A legmegfelelőbb megoldásnak az számít, ha a két üvegtábla közötti teret gázzal, például argonnal töltik fel, ami megakadályozza a nagyobb hőveszteséget.

Kényelmes belső klíma

Nem mindegy, hogy a lakásban milyen belső klímát teremtünk. A megfelelő belső levegőhőmérséklet: 18-26 °C között van. A szakemberek magasabb hőmérsékletet – 22-23 fokot – ajánlanak a lakó- és gyerekszobák számára, míg a folyosókon és egyéb helyiségekben alacsonyabb hőmérséklet is elegendő. Mindezt természetesen csak ott lehet biztosítani, ahol erre megfelelő szabályozónk van. Ennek az ára azonban a szakemberek szerint gyorsan megtérül. A helyiség hőmérsékletének 1%-kal történő csökkentése 5% fűtőenergia-megtakarítást jelenthet. 20 °C helyiség-hőmérsékletnél az energiafelhasználás egyötöd résszel kisebb, mint 24 °C-nál. (s, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?