<p>Drágább hitelek, kisebb hozamok a betéti alapokban és alacsonyabb nyugdíjak a második, valamint a harmadik pillérben takarékoskodóknak – ezekre számíthatunk a bankárok szerint a pénzügyi tranzakciós adó jövő évi bevezetését követően. A pénzügyminisztérium ezzel szemben azt ígéri, hogy az említett negatív hatásokat igyekeznek kiküszöbölni.</p>
Drágítja a hitelt a tranzakciós adó
A pénzügyi tranzakciós adó bevezetésével az európai uniós politikusok azt szeretnék elérni, hogy a pénzügyi intézmények méltányosan járuljanak hozzá a válság költségeihez (az adó a részvények esetében minimum 0,1, a származékos ügyletek esetében pedig 0,01%). Ennek fényében nem meglepő, hogy a pénzintézeteknek nincs túl jó véleményük az adónemről. „Az az érzésem, hogy csak politikai játékról van szó, amelynek az ország számára nem lesz majd semmilyen pozitív hozadéka” – állítja Ladislav Unčovský, a Szlovák Bankszövetség (SBA) ügyvezető igazgatója, annak az apropóján, hogy a bankok, a nyugdíjbiztosítók, az alapkezelők és a biztosítók érdekvédelmi szervezetei tegnap közösen hívták fel a figyelmet a tranzakciós adó veszélyeire.
Unčovský szerint a pénzintézetek semmi olyan komoly okot nem látnak, ami Szlovákiában szükségessé tenné egy ilyen adónem bevezetését. „Szlovákia esetében nem állja meg a helyét az az érv sem, hogy a pénzügyi intézményeknek méltányosan hozzá kellene járulniuk a válság költségeihez, hiszen nálunk az államnak a válság miatt nem kellett pénzt fordítania a bankmentésre” – mondta el Unčovský, aki szerint az eurózónában Szlovákián kívül csak két ilyen ország volt. A szlovákiai bankok ráadásul már most 170 millió eurót fizetnek ki évente az ágazatot sújtó bankadó formájában. A pénzügyminisztérium elutasítja azt az érvelést is, hogy az adó bevezetésével nőnének a lakosságra háruló terhek. Peter Kažimír pénzügyminiszter már többször cáfolta, hogy a tranzakciós adó bevezetése miatt csökkennének a nyugdíjak. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.