<p>Az elmúlt hónapok mérvadó gazdasági felmérései szerint Szlovákiában katasztrofális a vállalkozói környezet és a jogérvényesítés, átláthatatlan az adórendszer és elviselhetetlen a hivatali bürokrácia. </p>
Csökken Szlovákia vonzereje
Pozsony |
A kormány bőkezű állami támogatásokkal vonzotta az országba a külföldi beruházókat. Nyártól azonban e téren is szűkülnek az állam lehetőségei, a rendkívül magas munkanélküliség gyors csökkenésére így továbbra sem számíthatunk. Tovább csökkenhet Szlovákia eddig sem túl nagy népszerűsége a külföldi beruházók körében. Legalábbis erre utalhatnak az Európai Bizottság által múlt héten elfogadott, a 2014 és 2020 közötti időszakra érvényes támogatási feltételek, amelyek idén júliusban lépnek hatályba. Ezek szerint a beruházóknak nyújtott állami támogatás mértéke nyártól minden régióban 15 százalékponttal csökken. Stanislav Jurikovič, a gazdasági tárca szóvivője szerint, míg manapság az állam hozzájárulása akár a beruházás felét is fedezheti, júliustól a felső határ 35 százalékra csökken. Ez utóbbi azonban csak a nagyobb munkanélküliséggel küszködő kelet- és közép-szlovákiai régióra érvényes, a valamivel jobb mutatókkal rendelkező Nyugat-Szlovákiában a támogatás nem haladhatja majd meg a beruházás 25 százalékát. A támogatás mértéke a munkanélküliség nagyságától és az adott régió életszínvonalától függ. Így nem csoda, hogy Pozsony megye, ahol Szlovákia lakosságának a 11,5 százaléka él, egyáltalán nem jogosult ilyen támogatásra, ebben a régióban ugyanis az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) meghaladja az uniós átlagot. Az Európai Bizottság annak ellenére dönt a beruházóknak nyújtott állami támogatások felső határáról, hogy az említett támogatásokat teljes egészében a tagországok állják. „Erre azért van szükség, hogy az egyes cégek ne jussanak indokolatlanul nagy támogatásokhoz, és azért is, hogy az elmaradottabb régiókban is növelhessük a versenyképességet” – nyilatkozta Joaquín Almunia, az EU versenyjogért felelős biztosa. A gazdasági elemzők kedvező döntésnek tartják a támogatások felső határának a csökkentését, szerintük ugyanis ezzel nőhet a kormányra nehezedő nyomás, hogy ne elsősorban az adófizetők pénzén próbáljon meg új befektetéseket hozni az országba, hanem a jogi és vállalkozói környezet javításával tegye attraktívabbá Szlovákiát. „A csökkentésnek köszönhetően a kormány a jövőben kénytelen lesz javítani a vállalkozói környezeten” – nyilatkozta Róbert Kičina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség (PAS) elnöke. A vállalkozók szakmai szervezete szerint a busás állami támogatások helyett a kormány a jogbiztonság növelésével, az adók és járulékok csökkentésével, a munkajog rugalmasabbá tételével vonzhatna több beruházót az országba. Az elmúlt időszakban megjelent felmérések szerint azonban épp ezekkel van a legtöbb gondja a szlovákiai vállalkozóknak. (SITA, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.