<p>Komoly belpolitikai vitává fajult a brit konzervatív árnyékkormány pénzügyminiszter-jelöltjének kijelentése az utóbbi időben megrendült helyzetű angol font összeomlásának veszélyéről. Vasárnapi brit sajtókommentárok szerint azonban Nagy-Britanniának a súlyos befektetői bizalomvesztés miatt akár IMF-segélyre is szüksége lehet, ha nem kezd „azonnal” tárgyalásokat az eurócsatlakozásról.</p>
Akár IMF-segélyre is szüksége lehet Nagy-Britanniának?
A vihart George Osborne, a tory ellenzék pénzügyi szóvivője kavarta a The Timesnak adott hétvégi nyilatkozatával, amely szerint ha a munkáspárti brit kormány – ahogy Gordon Brown miniszterelnök több utalást tett rá – hitelekből fedezett költségvetési ösztönzőkkel próbál kilábalni a súlyosnak ígérkező nagy-britanniai recesszióból, akkor fennáll a veszélye a font elleni spekulációs rohamnak és a brit valuta összeomlásának. Brown és a kormány több más tagja a hétvégén elítélte a konzervatív árnyékkormány vezető tisztviselőjének szavait. Alistair Darling pénzügyminiszter azt mondta: e kijelentésével Osborne maga „beszéli lefelé” a font árfolyamát. Osborne azonban a BBC tévé vasárnapi politikai magazinműsorában – jóllehet a font összeomlásának veszélyéről tett kijelentését nem ismételte meg – azt mondta: a piac nem arra figyel, hogy a politikusok miket mondanak, hanem a gazdasági alapmutatókra, és ezek alapján „nem hiszi el Gordon Brownnak”, hogy Nagy-Britannia más gazdaságoknál jobban felkészült a jelenlegi válság átvészelésére.
A tory politikus szerint ez az oka annak, hogy a font az utóbbi hónapokban több mint 25 százalékot zuhant (a dollárral szemben). A font valóban meredek ívben gyengül, mivel a befektetők tömegesen adják fel pozícióikat az egyre rosszabb gazdasági kilátások nyomán. A brit valuta a dollárral szemben 25,8 százalékot, az euróval szemben 16,7 százalékot vesztett piaci értékéből az év eleje óta. A font az év közepén még 2 dollár felett járt, az elmúlt kereskedési hetet azonban 1,4734 dolláron zárta, ami hat és fél évi mélypont. Osborne a vasárnapi BBC-műsorban felidézte: a font most már többet gyengült, mint 60-as, 70-es évek hírhedt fontválságai idején, illetve amikor 1992-ben, súlyos spekulációs támadás miatt ki kellett vezetni az akkori európai átváltási rendszerből.
Közvetve a konzervatív politikus álláspontját támasztotta alá a legnagyobb baloldali vasárnapi brit lap, a The Observer, amely szerint – jóllehet nemcsak a kormány, hanem a hatalmasra duzzadt pénzügyi szektor évi legalább 100 milliárd fontos finanszírozási igénye miatt is – valós veszéllyé vált, hogy a font értékvesztése kicsúszik az ellenőrzés alól. A lap gazdasági szemleírója szerint ha a befektetők „sztrájkja” folytatódik, Nagy-Britanniának akár 200 milliárd dollár kölcsönre is szüksége lehet a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), az Európai Uniótól és az Egyesült Államoktól.
Amerika és az EU nyilván ahhoz kötné részvételét egy ilyen csomagban, hogy London előbb az IMF-fel jusson egyezségre. Ez a forgatókönyv visszaidézné 1976 áprilisát, amikor Denis Healey, az akkori munkáspárti kormány pénzügyminisztere fordult az IMF-hez segítségért. A The Observer szerint a legjobb megoldás az lenne, ha Nagy-Britannia azonnal elkezdené a tárgyalásokat az euróövezeti csatlakozásról. A lap elismeri ugyanakkor, hogy a rendkívüli ellenállás miatt politikailag még most is életveszélyes a kérdés felvetése, azzal együtt is, hogy a brit belépés indokai mind egyértelműbbek. Éppen az a tény az egyik oka a külföldi befektetők menekülésének, hogy zéró az esélye a brit eurócsatlakozásról szóló tárgyalások elkezdésének, és ez növeli a font elleni roham valószínűségét is, áll az elemzésben. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.