Testünk, a biológiai csoda

Testünk valóságos biológiai csoda, amelynek zökkenőmentes működése szervek és sejtek bonyolult rendszerén múlik. Ha azt szeretné, hogy sokáig működjön e tökéletes szerkezet, tisztában kell lennie a benne lejátszódó legfontosabb folyamatokkal.

Agy

Az összes létfontosságú folyamat irányító központja. Megszépíti az életünket, hiszen gondolkodunk, érzünk és emlékezünk vele. Az agy kizárólag szénhidrátból nyeri energiáját – egyen hát teljes kiőrlésű termékeket, ezek ugyanis lassan és egyenletesen hasznosulnak. Igyon sokat: az agy 80%-a víz, ezért mindig szüksége van folyadékpótlásra, hogy dolgozni tudjon.

Egy ilyen bonyolult szerv könnyen meghibásodhat: a folyamatos stressz felőrli az agyat, a túlzott alkoholbevitel pusztítja az agysejteket. A dohányzás, a túlsúly, a magas vérnyomás érelmeszesedést okoz.

Pajzsmirigy

Általában kevés figyelmet kap, pedig minden harmadik ember pajzsmirigybetegségben szenved. Ez az egyik legfontosabb szerv: olyan hormonokat termel, amelyek irányítják az anyagcserét. A pajzsmirigynek naponta nagyjából 200 mikrogramm jódra van szüksége, hogy létre tudja hozni a hormonokat. Használjon jódozott sót, és fogyasszon legalább hetente kétszer tengeri halat!

A pajzsmirigyproblémák azért is veszélyesek, mert sokszor túl későn veszik észre. A pajzsmirigy túlzott működése túlpörgeti a szervezetet: nyugtalan lesz, fogyni kezd, és nem tud aludni. Pontosan ellentétesen viselkedik az, akinél elégtelen a pajzsmirigyműködés: ezt a folyamatos fáradtságról, a didergésről és a hízásról lehet felismerni.Tüdő

Feladata, hogy percről percre friss oxigénnel lássa el az egész testet.

A legtöbb ember túlságosan felületesen lélegzik, pedig a mély légzés tágítja az ereket, és javít minden testi funkciót. A mély légzést meg lehet tanulni: tegye a kezét a hasára, és belégzéskor töltse meg annyi levegővel, hogy a keze megemelkedjen. Már napi tíz tudatos lélegzetvétel is megnöveli a tüdőkapacitást.

A tüdő legnagyobb ellensége a dohányzás. Rossz hatással vannak rá a levegőben lévő káros anyagok (benzingőz, finom por, penész, vegyi anyagok) is.

Szív

A szív, akár egy motor, percenként körbepumpálja a vért a testben. ĺgy teszi lehetővé, hogy minden szerv jól el legyen látva tápanyaggal. Teljesítőképességét sok mozgással lehet fokozni, a megfelelő táplálkozás pedig az artériákat tartja tisztán. Aki sok zöldséget és gyümölcsöt eszik, annál 30%-kal kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata. Az omega-3 zsírsavak az ereket védik a gyulladásoktól.

A dohányzás, a túlsúly és a magas vérnyomás rontja a szív ereinek állapotát. Magas koleszterinszint esetén érdemes kerülni a zsíros ételeket és a sok cukrot tartalmazó fogásokat.

Máj

Sokkal többet tud testünk méregtelenítésénél: vitaminokat és ásványi anyagokat tárol, irányítja a vércukorszintet. A májnak jót tesz a kiegyensúlyozott, kevés állati zsiradékot tartalmazó táplálkozás, és az is, ha csak mértékkel fogyaszt alkoholt.

A májproblémáknál kezdetben nem érzünk fájdalmat, mivel ebben a szervben nincsenek idegsejtek. A megbetegedést fáradtság, végtagfájás vagy puffadás révén lehet felismerni.

Gyomor

Az érzékeny szerv feladata a táplálékok megemésztése, hogy a tápanyagok felszívódhassanak a belekben. Fontos, hogy evés közben elég időt hagyjunk az ételek megrágására, és együnk inkább többször kis adagokat. Ha túlzottan megterhelte, tartson böjtnapot, sok gyümölcscsel és zöldséggel!

A zsíros, fűszeres fogások nem esnek jól a gyomornak, mint ahogy a túl késői vacsorák sem. A dohányzás izgatja és savtermelésre ösztönzi a gyomrot. A stressz és az idegeskedés szintén gyakran mutatkozik gyomortáji fájdalom formájában.

Vese

Kiválasztja a vizeletet és a méreganyagokat, ráadásul fontos hormonokat termel. A vese működése többek között befolyásolja a vérnyomást is. A víz támogatja a vesék működését, segít kimosni a méreganyagokat a testből. Vízhajtó élelmiszerekkel, például spárgával vagy csalánteával megelőzhető a gyulladás és a vesekő kialakulása.

A vesék védelmében mindig időben kezeltetni kell a húgyhólyaggyulladást – a csírák ugyanis feljebb vándorolhatnak, és vesegyulladást okozhatnak. Ha a panaszai 3 napnál tovább fennállnak, vagy vér van a vizeletében, mindenképp forduljon orvoshoz! (i-t-na)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?