Sózzunk, de csak mértékkel

Nehezen találunk olyan receptet, amely nem tartalmaz sót. De vajon mennyi sóra van szüksége szervezetünknek. Már Paracelsus is azt állította, hogy a mennyiségtől függ, hogy valami mérgező-e vagy nem.

Nehezen találunk olyan receptet, amely nem tartalmaz sót. De vajon mennyi sóra van szüksége szervezetünknek. Már Paracelsus is azt állította, hogy a mennyiségtől függ, hogy valami mérgező-e vagy nem.

A FEHÉR KRISTÁLY EREJE

A só kitűnő tartósítószer, a múltban főleg húst és zöldséget tartósítottak vele, amivel megakadályozták az étel értéktelenedését. Két alapvető elemet tartalmaz: nátriumot és klórt. E két vegyi anyag megfelelő mennyisége tartja fenn az emberi szervezet egyensúlyát. A só ezenkívül a test folyadékainak fő ásványi anyaga is: a vérplazmáé, a nyirokfolyadéké, stb. A benne lévő nátrium megköti a vizet, s ez biztosítja a szervezetnek az állandó folyadékmennyiséget. Helyes adagolás esetén megakadályozza hőmérséklet okozta folyadék-csökkenést. Biztosítja az izmok és idegek működését. Az olyan fontos nedvek is tartalmaznak sót, mint a gyomorsav, epe, a hasnyálmirigy emésztőnedvei, izzadság, nyál, széklet. A benne lévő nátrium elengedhetetlen az anyagcseréhez.

A só serkenti az emésztést, tisztítja a gyomrot. Régen bélfertőzés elleni szerként is használták. Torok-, mandula- és ínygyulladáskor öblítőként alkalmazzuk. Hatékonyan elkerülhetjük vele a náthát, ha orrüregeinket sós vízzel kiöblítjük.

Kedvezően hat a bőrre is, biztosítja intenzív vérbőségét. Nem véletlenül utaznak a bőrbetegek és reumások a tengerhez.

NE SÓZZUK TÚL AZ ÉTELÜNKET

A családok többségében túlsózzák az ételt. Lehet, hogy önök közül sokan már reggel elfogyasztják az egész napi sómennyiségüket. Szlovákiában a napi sófogyasztás 10-12 gramm egy személyre, általában 3-5 gramm elég lenne. Nagyon rossz szokás az ételek túlsózása. Idővel sófüggőség alakulhat ki. Ezt valójában a gyermekkortól építgetjük. A gyermekek például előnyben részesítik a kevésbé sós ételeket. Ami a felnőtteknek normális, a gyermekeknek sós, ezért ügyeljünk arra, mennyire sózzuk a gyermekek ételeit.

Minden ember más sómennyiséget igényel. Figyelembe kell venni az életkort, az egészségi állapotot, a rendszeres fizikai aktivitást, az évszakot. Nyáron például többet kell sózni, mert az izzadással sok ásványi anyagot veszít a szervezet. Ezt pótolni kell. Az időseknek kevesebbet kell fogyasztani.

A túlzott sózás később egészségi panaszokat okozhat. Ilyenkor a só megmutatja negatív arcát. Például úgy, hogy több folyadékot kívánunk, a vesének jobban kell dolgoznia. A sok só következtében a szervezet visszatartja a vizet, ami rosszullétet és lábdagadást okoz. Megzavarhatja a fehérje anyagcseréjét és ezzel élelmezési zavart okoz.

A leggyakoribb probléma a magas vérnyomás. Ha valakinek már kialakult magas vérnyomása van, a só korlátozása kötelező. Alacsonyabb a vérnyomás azon emberek esetében, akik kevesebb, mint 4 g sót fogyasztanak naponta. Ennek ellenére a betegség kialakulását komplexen kell megítélni. Közrejátszik a öröklődés is. Ha a szülőknek is magas a vérnyomásuk, az esetek 50 százalékában a gyermeknek is magas lesz. Közrejátszik továbbá a stressz, a nagy testsúly, a hormonális változások, a veseelégtelenség és az érelmeszesedés.

Komoly problémák adódnak a túlzott sófogyasztásból terhesség idején. A terhes nők lába megdagad, felmegy a vérnyomása.

A HIÁNY IS KÁROS

Télen nem szabad csökkenteni a sómennyiséget. Megoldás lehet a tengeri só használata, amely több magnéziumot, káliumot tartalmaz.

Csökkenteni szeretné a sófo-gyasztást?

Ne igyon sört, mert 3,5 dl 25 mg nátriumot tartalmaz.

Sütéskor kevesebb sütőport és szódabikarbónát használjon.

Félkészáru vásárlásakor ügyeljen arra, hogy a termék mennyi nátriumot tartalmaz.

Korlátozza a füstölt hús, szalonna, virsli, kolbász, sült krumpli, sós mogyoró, vagy a zacskós leves fogyasztását. Ezekben ugyanis rejtett só van. Érdekes, hogy egy liter tehéntej 500 mg nátriumot tartalmaz.

Ügyeljen arra, hogy milyen ásványvizet fogyaszt. Kalóriaértéke ugyan alacsony lehet, de sok sót tartalmazhat.

Tegye el a sótartót az asztalról. Nem csábít túlsózásra.

Igyekezzen a sót fűszerrel helyettesíteni: hagymával, fokhagymával vagy más zöldséggel.

A konyhasó elválaszthatatlan része a jód. A múltban azonban ez nem volt így. Épp a jódhiány miatt Szlovákiában problémák alakultak ki a pajzsmiriggyel. 1951 óta, amióta Szlovákiában a sót jódozzák, csökkent a betegek száma. Ez is azt bizonyítja, hogy a jód rendkívül fontos a szervezet működéséhez. Befolyásolja a pajzsmirigy működését, amely a növekedéshez és a fejlődéshez szükséges hormont termeli, de a központi idegrendszer működéséhez is nagyon fontos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?