Önnek milyen az emésztése?

Amit te eszel, abból te leszel – olvashatják hétről hétre egyik rovatunk címét. Ebben olyan híreket igyekszünk kínálni, amelyek arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy az egészség megőrzése érdekében mennyire fontos az egészséges táplálkozás.

Május utolsó előtti napját immár negyedszer az egészséges emésztésnek szentelték. Az idei rendezvény központi gondolata: Az egészséges emésztés és optimális táplálkozás emésztőrendszeri betegségek esetén.

Ha az emésztőrendszer nem működik megfelelően, azaz a bevitt táplálékot nem tudja kellőképpen lebontani – és ezzel a sejtek számára felhasználhatóvá tenni –, ehetjük a méregdrága bio zöldségeket, vagyonokat áldozhatunk a legnagyszerűbb, legfinomabb csúcstermékekre – a lelkiismeretünk megnyugodhat,de az eredmény több mint kétséges (durvábban fogalmazva: a pénzt akár az ablakon is kidobhatjuk).

Emésztőrendszerünkről elmondható, hogy attól a pillanattól kezdve, hogy nem csak anyatejjel táplálkozunk – és netán még egy torokgyulladást is átvészeltünk, amit antibiotikummal kezeltek ki – felborítottuk a rendszer egyensúlyát.

A vegyszerek (tartósítószerek, adalékanyagok, ízfokozók, gyógyszerek, stb.), az agyonfinomított, rostszegény élelmiszerek még a legnagyobb jóindulat mellett sem nevezhetőek emésztőrendszer-barát tápláléknak.

Nem csoda hát, hogy a világ népességének 15 százaléka emésztési zavart tapasztal, minden második embernek a szervezetében megtalálható a Helicobakter pyroli, ami végső soron akár gyomorrákot is okozhat. A fejlett országokban a lakosság 6 százaléka vastag- és végbélrákban szenved, 7 százalékát naponta, 14 százalékát hetente, 15 százalékát havonta gyomorégés gyötri, a népesség 15 százalékának székrekedése van.

A Gasztroenterológiai Világszövetség – reagálva erre a nem túl rózsás helyzetre –, kidolgozta azokat a szabályokat, amelyek betartásával meg lehet őrizni az egészséges emésztést, ki lehet védeni a nagyon kellemetlen egészségi panaszokat. ĺme a legfontosabbak:

Több növényi eredetű élelmet és halat kell fogyasztani.

Csökkenteni kell a zsírok, a zsírban sült ételek, és általában a zsíros ételek fogyasztását.

Több probiotikumot tartalmazó fermentált terméket kell fogyasztani.

Gondoskodni kell a megfelelő folyadékbevitelről, de ez a kávéra és alkoholra nem vonatkozik.

Nyugodtan együnk, az ételt alaposan rágjuk meg.

Hagyjuk abba a dohányzást, mozogjunk többet.

Tartsuk a súlyunkat normális keretek között.

Ezeket az ajánlásokat hasznos lenne mindenkinek megfogadni, aki hajlamos az emésztési zavarokra. Ha valakiben ezzel kapcsolatban kérdések merültek fel, bátran fordulhat körzeti orvosához, aki remélhetőleg választ ad rájuk. Bár az egészséges emésztés napja május végén volt, de jövőre megint lesz, s valószínű, hogy senkit nem utasítanak el.

Az emésztés kapcsán szólni kell a rendkívül fontos rostról, amely meggyorsítja az élelem útját az emésztőcsatornában, egyensúlyban tartja a bélflórát, csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, s nem utolsósorban csökkenti a testsúlyt.

Ezzel szemben a mértéktelen húsfogyasztás lassítja a tápanyag haladását, és az emésztőrendszer rosszindulatú elváltozását válthatja ki. A joghurtok és fermentált tejtermékek óriási segítséget jelentenek az emésztőrendszernek, megkönnyítik munkáját, védik egészségünket.

Az emberek többségének legalább egyszer az életében volt emésztési panasza: bélinfluenza, rossz emésztés vagy valami súlyosabb betegség. Európában ez 40–80 millió embert jelent. Az emésztési problémák nemcsak kellemetlenek, hanem eléggé költségesek is.

Az emésztőrendszer feladata, hogy feldolgozza a táplálékot, biztosítva ezzel az életben maradást. A táplálékot le kell bontani, hogy a vér a sejtekhez juttassa. Ez a folyamat az emésztés.

Az emésztőrendszer a szájnyílással kezdődik és a végbélnyílással ér véget.

Maga az emésztés a szájban kezdődik: a nyál amiláz nevű enzimje itt kezdi meg a keményítő lebontását. A szájüregben találhatók a fogak, amit szervezetünk legkeményebb anyaga, a fogzománc borít. Fontos szerepük van a rágásnál, azaz az ételek kis darabokra történő aprításában.

Nyeléskor egy pici csapóajtó, a gégefedő elzárja a légcsövet , nehogy a táplálék véletlenül a légcsőbe kerülve fulladást okozzon – ha mégis, akkor mondjuk, hogy a falat „cigányútra” futott. A „lágy szájpad” pedig felemelkedik és az orrüreg felé lezárja az „utat”. Ha ez a rendszer sérül, nyelési nehézségek (öklendezés, táplálék-viszszaáramlás, stb.) léphetnek fel.

A megrágott és részben felbontott táplálék a szájból, a nyelőcsövön át jut a gyomorba, ami a táplálék számára nem más, mint egy „savfürdő”, ahol a táplálék 4–5 órát tölt.

Onnan a vékonybélbe jut, ahol a máj, a hasnyálmirigy és a vékonybél emésztőnedvei lebontják a táplálékot, ami a vékonybél falán át felszívódik a vérbe.

A vékonybél belső felszínét bélbolyhok borítják, amik teniszpálya nagyságú felszívó felületet hoznak létre. Itt 4–5 órát időzik a táplálék.

A „maradék” a vastagbélben halad tovább, ahol további 7–16 órát tölt. Itt emésztés már nem történik, csak a víz és az ionok felszívódása.

Végül a nem hasznosítható részek a végbélben összegyűlve 12–14 óra elteltével a végbélnyíláson keresztül távoznak – széklet formájában. (ki-ö)

Mire van szüksége?

Az emberi szervezetnek a működéséhez az alábbi tápanyagokra van szüksége:

Vitaminok

Rostanyagok

Nyomelemek

ásványi só

fehérjék

szénhidrátok

zsiradéko

víz (naponta legalább két liter – és ez nem gyümölcslé, leves vagy kóla)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?