A könnyen romló élelmiszerek, a mosatlan gyümölcs vagy a rosszul tárolt készételek miatt a nyári melegben gyakoribbak a gyomorpanaszok. Az esetek nagy részében egy-két napos kellemetlen hasmenés, gyomorgörcs után elmúlik a fertőzés, kis odafigyeléssel azonban ettől is megkímélhető a szervezetet.
Nyári veszélyek: a mosatlan gyümölcs és zöldség ára
Mosva, főzve, hűtőben
Mit lehet tenni a fertőzések elkerülése érdekében? Az étel elkészítése – a nyersanyag megválasztásától a feldolgozáson, a főzésen át a maradék tárolásáig – higiénikus körülmények között zajlik. Ha otthon készülnek el az ételek, jó minőségű, friss alapanyagokat tanácsos használni.
Köztudott, hogy nyáron a meleg miatt gyorsabban romlanak a tejtermékek, a húsok. Ezért ügyelni kell a csomagoláson található szavatossági időre: különösen fontos, hogy nyáron senki ne használjon fel lejárt szavatosságú tojást, tejterméket vagy húskészítményt. A friss élelmiszert csak megmosva, fertőtlenítve tárolja a hűtőben, a megmaradt készétel pedig semmiképp ne kerüljön érintkezésbe mosatlan gyümölccsel.
Éttermekben is óvatosan
Amíg az otthoni ételkészítésnél felügyelhető a főzés teljes folyamata – a vásárlástól az elkészítésig –, az éttermekben szinte lehetetlen megbizonyosodni arról, milyen fázisokon ment keresztül a vendég elé kerülő étel. A dietetikus tanácsa szerint ezért érdemes jól megválasztani az éttermet, ahol vacsorázni vagy ebédelni szeretne valaki.
Egzotikus veszélyek
A jól eltervezett nyaralást is elronthatja, ha kellemetlen gyomorgörccsel vagy hasmenéssel kell tölteni a szabadságot. Az egzotikus országokba utazóknak Pál Szabina azt tanácsolja, hogy a nevezetességek mellett tájékozódjanak a higiéniai körülményekről is. Ha speciális védőoltásra van szükség, az orvos legtöbbször az élelmiszerekkel, italokkal kapcsolatban is tanácsot tud adni. Sok bosszúságtól kímélheti meg magát az, aki tudja, hogy a nyaralás alatt milyen ételeket, gyümölcsöket lehet enni, s szabad-e csapvizet inni.
Nemcsak takarékossági szempontból érdemes tehát ilyen esetben otthon vásárolt tartós élelmiszerrel utazni. Az úti patika, a hasfogó tabletták, vitaminok mellett nagy hasznuk lehet a gyógyteáknak – nemcsak a már elkapott fertőzés kezelésében és a kiszáradás elkerülésében, hanem a megelőzésben is. Ha nem ajánlott a helyi ivóvíz fogyasztása, a felforralt vizet teafűvel lehet ízesíteni. A megelőzésre magas cserzőanyag-tartalmú gyógyteákat (málna-, eper- vagy diólevélből készült teákat), valamint sok illóolajat tartalmazó főzeteket (kamillatea, bors- vagy fodormentatea) javasolt. Ezek a bélrendszerbe bejutva védőréteget képeznek a nyálkahártyán, megakadályozva a fertőzések kialakulását.
Életmentő utánpótlás
A baktériumok okozta fertőzések általában néhány nap alatt, hasmenéssel, hányással gyorsan lezajlanak. Ilyenkor fontos pótolni a folyadékot. Nemcsak a vizet, hanem a kiürülő ásványi sókat is újra kell „tölteni” vitamintablettával, ásványvízzel.
Szalmonella
A szalmonella baktériumcsoport tagjai 2-3 mm-es, peritrich csillójú pálcikák. Nagy ellenálló képességük miatt széles körben elterjedtek. Előfordulnak a takarmányban, a hígtrágyában, a szennyvizekben, és így fertőzött élelmiszereken is. Alacsony hőmérsékleten a mikróba szaporodása leáll, de nem semmisül meg: meleg hatására az addig nyugvó csíra magához tér, majd szaporodni kezd.
A vendéglátásban, esetleg otthon, a kézről, de szennyezett eszközökről is kerülhet szalmonella az ételekbe. A fertőzés lappangási ideje 12-24 óra, hányással, hasmenéssel, rossz közérzettel jár.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.