Elege lett abból, hogy szemüveget hordjon, versenyzés és edzés közben is zavarta, egyébként kontaktlencsét viselt. De azzal is sokat bíbelődött, nélküle viszont nem látott. Nemrégiben műtétnek vetette alá magát...
„Nem kell a szemüveg…”
Április elején, négy nappal a hazai bajnokság után műtötték, egyszerre mindkét szemét. „Általában előbb az egyiket szokták, aztán a másikat, én egy zsolnai magánrendelőben kikönyörögtem, hogy végezzék egyszerre. Időt kellett nyernem, hogy minél hamarabb elkezdhessem az edzéseket. Lézerrel operáltak, már egy újabb módszerrel. A műtét előtt elvégezték a szükséges kivizsgálásokat, megnézték, hogy nincs-e valami egyéb gond is. Maga a műtét rövid procedúra volt, talán öt–hét percig tartott, s nem éreztem semmit. Utána meg mindjárt beültem az autóba, és a barátnőm hazavitt. Az első napon éreztem némi fájdalmat, de a második–harmadikon már alig.”
A hónap végén már a trencsénteplici gyógyfürdőben találtunk rá. „Mindent előre kell terveznem, ezt a regenerációt már a műtét előtt beütemeztem, hála istennek a szemorvos talált számomra megfelelő időpontot, így nem kellett semmit átszervezni. A doktornő megengedte, hogy két héttel a beavatkozás után fürdőbe utazzak, sőt, akár már edzhetek is.”
Erről szól a sportoló élete: amint befejeződik az idény, elvégzi a generáljavítást, rendbe hozza elnyűtt, elfáradt testét, s nekivág, hogy újrakezdje a munkát. „Tizennyolc éves korom óta tréningezek profi körülmények között, s az elmúlt másfél évtizedben talán kétszer hagytam ki az idény utáni erőfelújítást, de azt meg is éreztem. Akkor sehogy se fért bele a programba, szakdolgozatot írtam, államvizsgáztam a testnevelési főiskolán, s minden maradék időmet annak szenteltem. Ahogy múlnak az évek, úgy tapasztaltam, hogy az állandó nagy terhelés érezteti hatását. Az persze mindenkinél egyéni, hogy miben. Nekem legjobban a hátam szenved, s úgy általában a sífutók esetében főleg a test felső része, a nyak és a váll, a lapockák közötti csigolyák. Egyébként a mi sportunk az egészségesebbek közé sorolható, nem áll fönn annyi sérülésveszély, mint például az alpesieknél vagy több más sportágban.”
Minden relatív. Martinnak is voltak sérülései, de ezeket érdekes módon, és legtöbbször nem sífutás közben szenvedte. „Tavaly görkorcsolyázás meg biciklizés közben elestem, utóbbinál olyan szerencsétlenül, hogy eltörtem a kulcscsontomat. Úgy kellett összetákolni egy fémlemezzel.” Martin falusi gyerek, a szülei árvai parasztemberek, akik kemény munkához szoktak. Ezt tanulta meg a fiuk is, akit arra neveltek, hogy becsületes, dolgos, egyenes ember váljon belőle. S arra, hogy ne nyafogjon minden apróságért, s férfi módjára menjen tovább.
Az idén nem rendeztek világbajnokságot sífutásban, annál jelentősebb lesz az elkövetkező szezon a libereci vb-vel. Egyrészt, mert ez már sok mindent jelez, hiszen két év múlva már olimpia lesz Vancouverben, s utána még egy világbajnokság Norvégiában. „Azt tűztem ki célul, hogy még három idényt végigversenyzek. Persze, ha az egészségem engedi – alig mondja ki, gyorsan lekopogja –, mert ember tervez, isten végez. Motiváció, az van, csak egészség legyen. Azt mondják, hogy a mi sportunkban, s főleg a maratoni távon a 26-35 éves kor a legideálisabb. S ebbe még beleférek...”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.