Mit szedhetnek a kismamák?

Egyre többen vannak, akik kisebb egészségügyi panaszaik esetén orvosságok helyett inkább a természetes szereket hívják segítségül.

Ám a várandósság kilenc hónapja alatt még ők is elbizonytalanodnak: mi az, amivel biztosan nem ártanak? Összeállításunkban a leggyakoribb problémákra talál természetes megoldásokat.

Első trimeszter

Probléma: Hányinger, hányás. Az első hetek leggyakoribb panasza a reggeli rosszullét, hányinger, esetleg hányás. Többféle elmélet létezik arról, miért alakul ki. A holisztikus felfogás szerint segít, ha ilyenkor a nő igyekszik minél előbb elfogadni állapotát, és átadni magát anyai szerepének. A „nyugati” nézetek szerint az émelygés a női hormonok túltengése miatt alakul ki, általában az ötödik héten kezdődik, a tizenegyedik héten tetőzik és a tizenhatodik hét körül kezd elmúlni.

A B6-vitamin csökkenti a reggeli rosszullétet, legjobb forrásai a hüvelyesek, az élesztő, a barna liszt és a kukorica.

u A gyömbérfőzet vagy a gyömbéres keksz kitűnően csillapítja a hányingert. A főzethez forrázzon le egy teáskanálnyi frissen reszelt gyömbérgyökeret két csésze forró vízzel, és a nap folyamán lassan kortyolgassa el.

A Bach virágterápia is segíthet a kiegyensúlyozottabb lelkiállapot elérésében, a következő Bach-cseppekkel könnyebb ráhangolódni az anyaság állapotára. A dió segít elfogadni a változásokat, és ellenállni a bizonytalanságnak.

Probléma: Hangulatingadozás. A testben történő sok változás kihat az érzelmekre is. A legfontosabb, hogy legyen türelmes önmagához, és fogadja el, hogy az érzelmi változások normálisak ebben az időszakban.

u Segíthet a napi rendszerességgel végzett mozgás, csatlakozzon például egy kismamajóga-csoporthoz. A nap folyamán néhányszor tegye a kezét a hasára, és gondolatban beszélgessen a babáddal.

Hangulatjavító hatású a meleg, 37-38 fokos illóolajos fürdő, próbálja ki a kamilla-, a citromfű- és a rózsaolajat. Az illóolajokat egy kevés mézben vagy tejben keverje el, így adja a fürdővízhez.

Második trimeszter

Probléma: Vashiány. A vas a vörösvértestek és az izmok vörös festékanyagának képzéséhez nélkülözhetetlen, de a B-vitaminok megfelelő anyagcseréjéhez is szükséges. A várandósság második felében igen gyakori a vashiányos anemia, azaz a vérszegénység, mert a vér ilyenkor felhígul. Ez természetes folyamat, súlyosabb formája a már említett vashiányos vérszegénység, elsősorban a nem megfelelő táplálkozás és életmód, illetve a vas felszívódási zavara miatt alakulhat ki.

Mellőzze a fekete tea és a kávé fogyasztását, mert csersavtartalmuk miatt gátolják a vas felszívódását.

Ahhoz, hogy a vas hasznosulni tudjon, C-vitaminra, rézre, mangánra és kobaltra van szükség. Ezeket a hasznos tápanyagokat elsősorban a táplálkozással célszerű bevinni a szervezetbe, a frissen facsart zöldség- és gyümölcslevek különösen alkalmasak erre.

u A szintetikus vaskészítmények sajnos igen gyakran székrekedést okoznak, ezért hasznosabb, ha vasban gazdagon igyekszik táplálkozni. Fogyasszon rendszeresen brokkolit, spenótot, paradicsomot, spárgát, őszibarackot, májat, csirkehúst, búzafüvet és búzafűkoktélt. Akár tablettában is fogyaszthat csalánt, lucernát, zöldárpát.

Probléma: Székrekedés, aranyér. A kismamák többségénél a kilenc hónap alatt nagy valószínűséggel jelentkezik székrekedés. A probléma aranyeres panaszokhoz vezethet.

Mozogjon rendszeresen, keressen várandós kismamáknak kialakított mozgásformákat.

Kezdje a napot egy nagy pohár langyos vízzel, ezzel beindítja a bémozgást, és a nap folyamán is igyon minél több folyadékot.

Fogyasszon élőflórás termékeket, valamint acidophillus baktériumot tartalmazó készítményeket az egészséges bélflóra megtartásáért, illetve visszaállításáért.

Fogyasszon rostokban gazdag ételeket: ananászt, borsót, cseresznyét, datolyát, fügét, körtét, kukoricát, lencsét.

Az aranyérre érösszehúzó gyógynövényeket használhat kenőcs formájában, kiváló hatású a vadgesztenye és a fekete nadálytő. Körömvirágos krémet vagy E-vitaminnal átitatott vattapamacsot is használhat helyi kezelésre.

Harmadik trimeszter

Probléma: Gyomorégés. A növekvő méh a gyomrot balra és felfelé tolja, ezért a gyomorégés és savtúltengés általános jelenség ilyenkor.

A várandósság vége felé már egészen kis mennyiségű étel is teltségérzetet idézhet elő, ezért inkább többször egyen keveset.

A zöldárpa vagy a lucerna segíthet a gyomorbajokon, akár frissen préselt levek, akár csíra vagy tabletta formájában

u Kortyoljon éhgyomorra préselt burgonyalevet, ez segít megszüntetni a kellemetlen érzést. Naponta 1 decit fogyasszon belőle.

Készítsen teát kukoricahajból. A teát legjobb friss alapanyagból elkészíteni, vagyis a kukoricaszezonban, de szárított formában is kapható a gyógynövényboltokban. 1 evőkanálnyi kukoricahajat forrázzon le 5 dl vízzel, majd 5-10 perc elteltével szűrje le, és még melegen fogyassza el.

Probléma: ödéma, vizesedés. A hormonszint emelkedésének hatására több vizet raktároz el a szervezet, így a kéz, a láb és a boka környékén gyakran jelentkezik ödéma.

Végezzen naponta boka-, láb-, csukló- és karkörzéseket, pihenés közben polcolja fel a lábát.

Csökkentse a só fogyasztását, az ugyanis megköti a vizet a szervezetben.

A csalán- a hársfavirág-, a piroshibiszkuszvirág-, az ananász- és a cseresznyeszártea is segíthet a vízhajtásban. Egy teáskanálnyi teafüvet forrázzon le 2,65 dl vízzel, 10-15 percig hagyja állni, majd szűrje le, és még melegen fogyaszsza el.

Probléma: Visszérgyulladás. Minél több ösztrogén hormon van a szervezetben, annál nagyobb a visszér kialakulására való hajlam.

A gyulladásgátló gyógynövények belülről erősítik és regenerálják az érfalat, hígítják a vért, ezzel akadályozzák a vérrögök kialakulását. Ilyenek például a körömvirág, az apróbojtorján, az áfonya, a belőlük készült teát kúraszerűen alkalmazza, háromheti fogyasztás után tartson három hét szünetet.

Borogatás, pakolás és kenőcs formájában a következő gyógynövények javasoltak: körömvirág, gesztenye, levendula, orbáncfű, apróbojtorján.

A gesztenyeméz szintén hatásos ellenszere a visszeres betegségeknek, fogyasszon belőle rendszeresen! (we-ss)

Tiltott növények

Vannak olyan gyógynövények, amelyek nem ajánlottak ebben az időszakban, mert alhasi vérbőséget okoznak, ezzel vetélést, koraszülést indíthatnak be. Ilyenek a borsmenta, a rozmaring, a majoránna, a bazsalikom, a vízhajtó hatású zsurló, a medveszőlőlevél és a gyermekláncfű. A méregtelenítő, vértisztító gyógynövények (a diólevél, a borókabogyó, a tölgylevél, a zsálya és a petrezselyem) magzatkárosító hatásúak, mivel felszabadítják a szervezetben felgyűlt méreganyagokat, károsítva ezzel a babát. Az olyan növényi hashajtók is tiltólistán vannak, mint a szennalevél és a kutyabengekéreg, mivel ezek szintén fokozzák az alhas vérellátását, így vetélést okozhatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?