A dohányzás elkezdését vagy abbahagyását több tényező befolyásolhatja.
Barátok, szülők, család
A legtöbb fiatal tinédzser kipróbálja a cigarettát. Gyakran a barátokkal eltöltött idő egyik kelléke lesz a cigaretta, amelyet a kortárscsoporttól kap a gyermek. A barátok és a testvérek befolyásán kívül nagy szerepet játszik még a szülői bíztatás vagy tiltás is. Azok a gyerekek, akiknek a családjában vagy baráti társaságában dohányoznak, gyakrabban válnak maguk is dohányosokká.
Lázadás
A dohányzás szimbolikus lázadásként is funkcionál, amellyel a gyermek érettségét és rátermettségét próbálja bizonyítani. Azok a gyermekek, akik vonzódnak a felnőttség ilyen látszatához, vagy hajlamot éreznek a lázadásra, maguk is gyakran dohányzó szülőkkel, testvérekkel és barátokkal rendelkeznek, illetve olyan iskolába járnak, ahol a dohányzás általános gyakorlat. A dohányozni kezdő gyermekek önértékelése gyakran alacsony, az iskolában gyengén teljesítenek, és társadalmi helyzetük sem jó.
Gazdaság és reklám
Ha a gyermekek számára könynyű cigarettához jutni, ha környezetükben gyakran találkoznak dohányreklámokkal és dohányfüsttel, sokkal nagyobb az esélye, hogy ők maguk is rágyújtanak.
Mit tehetünk?
A cigaretta árának emelése igen hatásosan csökkenti a fiatal dohányzók számát, illetve az általuk naponta elszívott cigaretta menynyiségét. A törvényi szabályozások, amelyek tiltják, hogy kiskorúak dohányárut vásároljanak, illetve korlátozzák a dohányzást az iskolákban, a közterületeken és más munkahelyeken ugyancsak hatásos lépéseknek bizonyultak. A fiatalok dohányzását megelőzni szándékozó intézkedések közül azonban talán a leghatékonyabb a dohánytermékek hirdetéseinek betiltása – amely kiterjed a reklámhamutálcáktól az óriásplakátokig a reklám minden területére.
A legtöbb fiatal le akar szokni, és meg van győződve arról, hogy egyedül is képes ezt megtenni, ez azonban csak nagyon kevesüknek sikerül. Bár a lányok közül többen próbálnak meg leszokni a cigarettáról, a fiúk közül többen járnak sikerrel. A fiatal dohányosoknak saját igényeikre szabott leszokási programokra van szükségük, mivel a felnőttek körében már bevált leszokási technikák náluk nem működnek.
Bár a dohányzás elkezdésének okai összetettek, ha sikerülne a fiatalok körében lecsökkenteni a dohányosok számát, akkor nagyban javulna a népesség egészsége. Ezt a célt szolgálja az EU ún. SEGĺTSÉG a dohányfüst-mentes életért elnevezésű kampánya (www.helpeu.com), melynek egyik fontos célkitűzése a dohányzó fiatalok számának csökkentése, különös tekintettel a 15 és 18, illetve a 18 és 30 közötti korosztályokra. (in-press)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.