Drága betegség a depresszió

depresszió

Szlovákiában a depresszióban szenvedő betegek kezelése több mint 71 millió euróba kerül - ez derül ki a Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Főiskola egyik intézetének elemzéséből. Ám ennek az ös65533]szegnek - 2018-ban az egészségbiztosítók adatai szerint 22,8 millió eurót tettek ki - csupán egyharmadát teszik ki a kezelés és a diagnosztika költségei. „A további közvetett kiadások a munkaképtelenségből adódnak“ - mondta Róbert Babeľa, a tanulmány vezetője. A depresszió miatt rokkantságra szorult betegeknek a Szociális Biztosító 8,8 millió eurót fizetett ki. Sok beteg nem megy orvoshoz, így nem is kezelik, depressziósan jár munkába.

A külföldi tanulmányok szerint átlagosan 1,7 évbe telik, míg végre felkeresik az orvost. Arról még nincsenek pontos adatok, milyen összeget emésztenek fel a társult betegségekre és a depresszió miatt elkövetett öngyilkosság következményeinek felszámolására fordított kiadások. „A depresszió miatt lett öngyilkosok átlagéletkora 48 év. A korai halál okozta kár 37,6 millió euróra becsülhető“ -állítja a tanulmány szerzője. Róbert Babeľa szerint ha a megelőzésre, a diagnosztikára és a kezelésre többet fordítanánk, minden egyes euróval 5 eurót takaríthatnánk meg. „Elsősorban a gyerekekre és a fiatalokra kellene jobban odafigyelni, őket kellene felvilágosítani a lelki egészség fontosságáról. A munkaadók pedig tegyenek meg mindent azért, hogy a munkahelyen ne érje stressz az embert“ - mutatott rá Ľubomíra Izáková, a Szlovák Pszichiátriai Társaság elnöke.

A szakemberek véleménye megegyezik abban, hogy többet kellene beszélni erről a betegségről, hogy az emberek ne szégyenkezzenek, s ha kell, keressék fel az orvost. Nagy gond, hogy a múlt év óta a lelki betegségben szenvedő a betegszabadság alatt nem hagyhatja el a lakást, s ha távol van a nappali központ, még oda sem mehet, pedig az ottani közösség és légkör nagyon jót tenne neki.

A depresszió felborítja az ember mindennapi családi és társadalmi életét. A depresszív hangulaton kívül további tünete, hogy a beteg nem képes pozitív érzelmeket átélni, nem tud örülni az életnek, alvászavarokban szenved, gondot okoz neki a napi teendők elvégzése, étkezési és szexuális zavarokkal küzd. Becslések szerint a lelki betegségek kezelésére fordított kiadások világviszonylatban a nemzeti össztermék 4 százalékát emésztik fel, többet, mint a rák, a cukorbetegség és a légúti betegségek együttvéve. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint 2020-ig a munkaképtelenséget okozó betegségek listájának a második helyére kerül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?