Családi „szerződés” kell!

Az nehezen képzelhető el, hogy a szülők állandóan ellenőrizzék a gyereküket, hogy minden lépéséről tudjanak. Előfordulhat hát, hogy olyan információk is eljutnak hozzá, amelyek károsak. Jó, ha ismerjük, milyen módszerekkel lehet a gyermeket ellenőrizni úgy, hogy az ne legyen sértő és ne érezze tolakodásnak.

Vannak olyan számítógépes programok, amelyek segítségével utána lehet nézni, hogy mit olvasott, nézett a gyerek a világhálón, s mennyi időt töltött ott. A szülők vagy a pedagógusok olyan honlapokat ajánlhatnak a gyereknek, amelyek megfelelnek szellemi fejlődési szintjének.

Szűrje meg honlapokat

A szűrők biztosítják, hogy ne férjen hozzá olyan honlaphoz, amely nem megfelelő számára, például a szex és pornó oldalak.

A szűrőprogramnak könnyen kezelhetőnek kell lennie, biztosítania kell a hozzáférhetőséget olyan honlapokhoz, amelyek hasznosak a kiskorú számára. Segítségével követni lehet, mikor milyen oldalakat látogatott.

Jó tudni, hogy egy filter sem tökéletes. A zodpovedne.sk honlap igazgatója, Miroslav Drobný szerint a programot különféleképpen lehet használni. A szülő néha azt hiszi, hogy a szűrő beinstallálásával a gyermek már teljes biztonságban van. Ám arra is gondolni kell, hogy a gyermek az otthonon kívül is kapcsolatba kerül az internettel, ezért nem árt, ha elbeszélgetnek vele a világhálóban rejlő veszélyekről is.

A szakemberek szerint az sem a legjobb megoldás, hogy a kulcsfontosságú szavak alapján állítjuk be a szűrőt. Például ha mindent blokkolunk, amiben a szex szó szerepel, akkor ezzel automatikusan a nemi úton terjedő betegségekkel, a fogamzásgátlással kapcsolatos információktól is eltiltjuk őt.

A szűrő lassítja a számítógépet, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni: a program hatékonyságát nagymértékben csökkenti, hogy az internet tartalma állandóan bővül, viszont a szűrőprogramokat csak nagyon nehezen lehet aktualizálni.

Jó, ha a műszaki lehetőségeken kívül a családban meghatározzák az internethasználat szabályait. Olyan intézkedéseket kell tenni, amelyek segítségével javulhat az ellenőrzés. Például meghatározzák az internethasználat idejét és időpontját, a számítógépet közös szobában helyezik le, közösen választják ki azokat a honlapokat, amelyeket a gyerek látogathat. Az ilyen „családi szerződés” mintáját a zodpovedne.sk honlapon találják meg.

Tippek a szülőknek

A számítógépet közös szobában vagy a folyosón helyezzék el, ne pedig a gyerekszobában. ĺgy jobban tudják ellenőrizni a gyereket.

Pontosan határozzák meg, mikor ülhet a gyerek a gép elé.

Építsék ki a kölcsönös bizalom légkörét: a szülők ismerjék meg gyermekük beceneveit, amelyeket az interneten használ. A szülő legyen óvatos, ne legyen tolakodó, a kölcsönös bizalom nagyon fontos. A túlzott ellenőrzés ugyanis oda vezethet, hogy titokban megy a gyerek az internetre. Beszélgessen sokat vele, beszéljen neki az esetleges veszélyekről, érdeklődjön, hogy mivel tölti szabadidejét, kivel levelez, telefonál, találkozik. A kisebb gyerekek állandó ellenőrzést igényelnek.

Bízzon meg benne, de ellenőrizze. Vegye észre, ha megváltozott a hangulata, szokásai, viselkedése. Ellenőrizze, milyen honlapokat látogat, kivel levelez.

Állandóan tájékozódjon, művelődjön, tökéletesedjen az internetben, a mobiltelefonálásban és az új technológiákban. A mai fiatalok ezzel nőttek fel, sokkal ügyesebbek, mint a szüleik. Legalább tartson velük lépést, s ezzel védje a gyereket és az egész családot.

Kommunikáljon más gyerekekkel és szülőkkel, cseréljék ki tapasztalataikat, ismereteiket.

Figyelje szokásait, viselkedését, hangulatát: az idő előtti szexuális tapasztalat következménye félelemben, depresszióban, bizalmatlanságban, önbizalomhiányban mutatkozhat meg. Sok gyerek betegessé, érdektelenné, apatikussá, válik, romlik tanulmányi előmenetele, teljesen elszigetelődik. Serdülőkorban elutasítja a másik nemet, fél a partnerkapcsolattól.

A gyereknek senkivel nem szabad találkoznia, akivel interneten vagy mobiltelefonon keresztül ismerkedett meg. Ha mégis ragaszkodik a találkozáshoz, akkor a szülő mindenképpen legyen ott.

Meg kell a gyerekkel értetni, hogy nem minden igaz, ami az interneten található. Több forrásból is meg kell győződni az igazságról, esetleg a kérdést megbeszélni a szülőkkel vagy pedagógusokkal. (ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?