Az ünnepek közeledtével fellendül a boltok édességforgalma is, különösen a szaloncukrok és a figurás csokoládék kelendők ilyenkor. A kínálat széles, ám a legtöbb vásárló inkább az árat helyezi előnybe a minőség hátrányára, pedig az igazi csokoládé és a csokoládé bevonatú termékek között ég és föld lehet a különbség.
A csokimikulás és a szaloncukor divatja
Mikulás és karácsony tájékán egy családból sem hiányozhat a csokimikulás és a szaloncukor. Ebben az időszakban mintegy ötezer tonnányi figurás édességet vásárolunk. Annak ellenére, hogy az utóbbi években mindkét termékcsalád esetében nőtt a minőségi csokoládé iránti kereslet, a legtöbb vásárló számára mégis a kedvező ár a döntő tényező, így az olcsóbb, tejbevonóból készült termékek a legkeresettebbek. Ezek a kakaós masszából gyártott figurák természetesen megfelelnek minden élelmiszeripari követelménynek, azonban élvezeti értékük alacsonyabb, mint a csokoládéból készülteknek, mivel a kakaóvaj helyett olcsóbb növényi zsírok találhatók bennük, és kakaótartalmuk is alacsonyabb.
Lássuk tehát, mire figyeljünk oda, ha el akarjuk kerülni, hogy az ajándékba adott csokoládé-szerű édesség a szemetesben kössön ki, és helyette biztosan jó minőségű csokoládét ajándékozhassunk.
Összetevők és tápanyag-megjelölés
Az összetevők adják a legbiztosabb támpontot a termék minőségére nézve. A valódi csokoládé legalább 35%-ban tartalmaz kakaó szárazanyagot, amiből legalább 18% a kakaóvaj és legalább 14% a zsírmentes kakaó szárazanyag. A kakaós bevonók ehhez képest alacsonyabb kakaótartalmúak, és kakaóvaj is kevesebb van bennük, amit növényi olajjal pótolnak.
A 2000 kilokalóriás iránymutató energia-beviteli értéket egy átlagos fizikai aktivitású, átlagos testtömegű, egészséges felnőtt nő igényei alapján állapították meg.
Dúsítók
A csokoládék és a szaloncukrok készítéséhez gyakran használnak különböző dúsító anyagokat, egyrészt a tápanyag-tartalom növelése, másrészt pedig ízesítés céljából. A termék minősége akkor igazán jó, ha a dúsító vagy ízesítő adalék nemcsak 1–2%-ban, hanem nagyobb mennyiségben, 15–20%-ban található a termékben.
Egészséges – ha tudatosan fogyasztjuk
Bárhol vásároljuk is meg a Mikulásra vagy karácsonyra szánt édességeket, kiemelten fontos az, hogy kiegyensúlyozott táplálkozásunk érdekében a csokoládét ne az étkezések helyett, hanem azt követően desszertként fogyasszuk.
Régóta közismertek a csokoládé pozitív élettani hatásai, és ma már bizonyított tény az is, hogy 100 gramm étcsokoládé olyan mértékben csökkenti a vérnyomást, hogy ennek eredményeképpen a szívinfarktus vagy a szélütés kockázata kb. 21%-kal lesz alacsonyabb. A csokoládék dúsítására gyakran használt olajos magvak gazdagok B1-, B2-, B6 vitaminokban, amelyek erősítik az immunrendszert. E-vitamin- és ásványianyag- (magnézium, kálium, kalcium és réz) tartalmuk hatékony antioxidáns, a bennük található réz, mint nyomelem, elengedhetetlen a vérképzéshez és a központi idegrendszer működéséhez. Frissítő hatású theobromin-tartalmuknak köszönhetően pedig hangulatjavító hatásúak. (hazipatika.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.