<p>Pozsony. Biztonsági övek, bekapcsolt fényszórók, telefonálás vezetés közben, gyorshajtás – külföldön legyenek óvatosak, és mindenképpen tartsák be az előírt szabályokat, mivel a rendőrök nem ismernek kivételt, a szabálysértővel nem vitáznak, csupán átnyújtják a szabálysértésért járó bírság számláját. A büntetés nemegyszer az ezer eurót is meghaladja.</p>
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Karol Takáč közlekedésbiztonsági szakértő szerint nemcsak Szlovákiában és Csehországban, hanem például Magyarországon és Ausztriában is szigorú bírságokra számíthatnak a szabályok megszegéséért. Szlovákiával ellentétben külföldön nem ajánlott vitatkozni a rendőrökkel. „Ha már szabályt sértettek, nincs mit tenni, fizessenek. Ha ellenkeznek a rendőrökkel, a bírságot nagyon könnyen megemelhetik. Megéri betartani a szabályokat” – tette hozzá Takáč.
Egyébként ugyanilyen figyelmeztetést kapnak a külföldről Szlovákiába érkező sofőrök, akikkel egyes hírportálok szerint szintén nem gatyáznak a szlovák egyenruhások. Az esetek többségében tovább nehezíti a külföldiek kommunikációját, hogy a rendőrök nem mindig beszélik jól az idegen nyelveket.
A csehországi uamk.cz portál adatai szerint az Európai Unió tagállamainak többségében lakott területen 50 km/h a legmagasabb megengedett sebesség, autópályán pedig 130 km/h. Azt is jól gondolják meg, hogy valamilyen szeszesital elfogyasztása után még volán mögé ülnek-e, vagy sem – az ittas vezetést ugyanis egyetlen uniós országban sem tolerálják. Egyes államokban büntetést kaphatnak a hiányzó vagy lejárt autópálya-matricáért, elsősegélydobozért, vagy akkor, ha nincs az autójukban fényvisszaverő mellény. Egyes alagutakon vagy hágókon való áthaladásért szintén külön kell fizetni.
Elég a bírság fele,
ha 8 napon belül fizetnek
Csehországban egész évben kötelező a tompított fényszórók használata a gépkocsikon, Magyarországon csak lakott területen kívül kell éjjel-nappal világítani. Ne feledjék, Budapesten rendszerint fizetett parkolóhelyek vannak, a külföldi sofőröknek azt a néhány őrzött parkolót ajánlják, amely ingyenes, és amelyen korlátlan ideig lehet parkolni. Ha a közúti ellenőrzés során a sofőr véralkoholszintje túllépi a 0,8 promilét, akkor bírósági eljárást is kezdeményezhetnek ellene a hatóságok. A biztonsági övet a gépkocsi összes utasának be kell kapcsolnia, községben és községen kívül egyaránt.
Bulgáriában a rossz minőségű utakra és a hamis rendőrökre is ügyelni kell. Az országban ugyanis a bűnözők körében elterjedt szokás, hogy rendőrnek álcázva bírságot szednek be a turistáktól. A bolgár rendőrök kék szirénával felszerelt Opel Astra gépkocsikat használnak.
Szlovéniában vigyázzanak a kereszteződésekre, ugyanis tavaly óta módosították a közlekedési lámpák használatát – a zöld szín nem kezd el villogni, mielőtt átváltana narancssárgára. A zöld automatikusan átvált, narancssárgán pedig a szlovén szabályok szerint már tilos áthajtani. Érdekesség, hogy a kirótt bírság csupán felét kell kifizetni, ha a szabálysértéstől számított nyolc napon belül megtérítik az összeget. Ha a rendőrök úgy ítélik meg, hogy gépkocsijuk műszaki állapota veszélyezteti a közúti forgalom többi résztvevőjét, 24 órára elkobozhatják. Az országban szintén egész nap kötelező a tompított fényszórók használata, minden utasnak be kell kapcsolnia a biztonsági övet.
Néha a rádió is segít
Horvátországban a közszolgálati rádió tájékoztat az autópályákon uralkodó helyzetről, nyáron angolul sugározzák a közlekedési híreket. Az új előírások tiltják az alkoholfogyasztást vezetés előtt, a rendőrök szúrópróbaszerű ellenőrzéseket is végezhetnek. A gépkocsi összes utasának be kell kapcsolnia a biztonsági övét, egész nap kötelező a tompított fényszórók használata. Egyes alagutakon, autópályákon és hidakon való áthaladásért fizetni kell. Minden közúti balesetet, még a legkisebb koccanást is jelenteni kell a rendőrségnek.
Olaszországban esős napokon és rossz látási viszonyok mellett csak 110 km/h-s sebesség engedélyezett az autópályákon. Ha ittasan ülnek volán mögé, akár egy hónapra is rács mögé kerülhetnek, három hónapra pedig elkobozhatják jogosítványukat. Nappal csak az autópályákon kell világítani. (dem)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.