Óvatosan az energiaügynökökkel!

Önnél is jártak már házaló ügynökök, akik a kapuban vagy a küszöbön akarták rábírni, hogy azonnal, gondolkodás nélkül váltson energiaszolgáltatót? Merthogy tíz, tizenöt, akár húsz százalékkal olcsóbb.

Önnél is jártak már házaló ügynökök, akik a kapuban vagy a küszöbön akarták rábírni, hogy azonnal, gondolkodás nélkül váltson energiaszolgáltatót? Merthogy tíz, tizenöt, akár húsz százalékkal olcsóbb. Nem érdemes gondolkodni rajta – érvelnek –, felesleges a szerződés feltételeinek elolvasásával vagy a családtagok beavatásával húzni az időt, hiszen ez soha vissza nem térő alkalom.
Sokan ily módon váltanak áram- vagy gázszolgáltatót, nem is sejtve, milyen buktatókra számíthatnak, és hol fizethetnek rá a kedvező ajánlatra.

Idén megtakarítanak, jövőre ráfizetnek
Ez nem jelenti azt, hogy mindenki mindörökre maradjon a Szlovák Gázműveknél és az Eon valamelyik leányvállalatánál, a Nyugat-, Közép- vagy Kelet-szlovákiai Energetikánál. Az energetikai piac felszabadításának éppen az a lényege, hogy választani lehet, a konkurencia hatására nagyobb a szolgáltatók közötti verseny, és ebből az ügyfélnek származik haszna. Már ha nem vezetik félre, mint sok esetben megtörténik, ha az igazságnak csak egy részét közlik vele. Elmondják, hogy tíz százalékkal olcsóbban adják az áramot, de azt már nem teszik hozzá, hogy az előny a számlán feltüntetett összegnek csak egy részére vonatkozik. Az ügyfelek által fizetett ár fele maga az energia – a többi a villanyóra bérlése és az elosztórendszerek működtetése, vagyis a szállítás. Mivel utóbbiak továbbra is a legnagyobb ellátók, az SPP és az Eon tulajdonában vannak, az új energiaszolgáltatók csupán az energiát kínálhatják olcsóbban, azt is záros határideig. Szlovákiában a háztartások számára az energiaárakat az árszabályozási hivatal határozza meg – mindig egy évre előre, ezért jósnak vagy jóságos szamaritánusnak kellene lennie annak, aki hosszabb időre képes garantálni a kedvező árakat. Az a cég, amelyik idén a legolcsóbban adja az áramot vagy a gázt, jövőre akár a legdrágább szolgáltató is lehet, és a több évre leszerződött ügyfelei többszörösen visszafizetik neki azt a pénzt, amelyet az első évben megtakarítottak.

Sietős ügynöknek ne higgyenek
Több okból is gyanús, ha az „energiaügynökök” két, három, de akár öt évre szóló szerződést kínálnak. Egyrészt még azt sem tudhatják, hogy egy év múlva milyen lesz az áram és a gáz maximális ára, másrészt az ügyfél a megszabott határidő előtt általában csak tetemes bírság fejében bonthat szerződést. Ezért érdemes elolvasni a szerződés apró betűs részeit is, különös tekintettel arra, hogy kell-e külön illetéket fizetni az esetleges adatváltoztatásért – név, számlaszám, tarifasáv stb. –, és lakhelyünk közelében hol van az adott cégnek ügyfélszolgálati irodája. Mivel mindezek áttanulmányozására és átgondolására a kapuban állva aligha van mód, a rostán máris kieshetnek azok a szolgáltatók, amelyeknek az ügynökei sürgetnek bennünket, és azt mondják, hogy csak itt, csak most lehet szerződést kötni velük, mert később nem lesznek elérhetők.
Olyan céggel, amely a szerződéskötés előtt nem ad teljes körű tájékoztatást és időt a megfontolásra, valamint gond esetén nem találjuk meg ötven kilométeren belül az ügyfélszolgálati irodáját, semmiképp sem érdemes szerződni, mert valószínűleg csak addig becsüli az ügyfeleit, amíg meg nem szerzi őket. Váltani ezért csak megfontoltan és minden körülmény mérlegelése után ajánlatos – de így valóban érdemes lehet. Az alternatív szolgáltatók ugyanis az éppen érvényes világpiaci árak szerint tudnak vásárolni, míg az SPP-t például az orosz Gazprommal aláírt húszéves szerződés köti.

Hét napon belül felbontható a szerződés
Akkor sincs veszve minden, ha mégis elcsábultak az évi 50-100 eurós megtakarítás ígéretétől, és csak később kezdenek el számolni. Az ügynökök által házhoz hozott szerződés a házaló kereskedésről szóló törvény értelmében hét napon belül felbontható. Utána már csak a benne foglalt feltételek szerint lehet felbontani a szerződést, vagyis minél hamarabb akar valaki szolgáltatót váltani, annál nagyobb bírságot fizet az előzőnek, amiért nem töltötte ki nála a szerződésben foglalt időt. A gáz- vagy villanyórát szolgáltatóváltás esetén sem kell lecserélni, az az SPP vagy az Eon tulajdonában marad. Az ügyfélnek semmilyen kijelentkezési kötelezettsége sincs az eredeti szolgáltatójánál, az új mindent elintéz helyette; csak arra kell ügyelni, hogy a felmondási időt megtartsa. Ez az SPP-nél és az Eonnál egyaránt három hónap. Abban az esetben azonban, ha hét napon belül felbontja az új szolgáltatóval kötött szerződést, nem árt értesíteni a régebbit, hogy az alternatív cégtől kapott értesítést tekintse semmisnek.

Félrevezető praktikák
Több olvasónk is jelezte: az alternatív energiaszolgáltatók ügynökei azzal próbálták rábírni őt a váltásra, hogy azt mondták: az eddigi szolgáltatójuk megszűnik, és ha nem írják alá a szerződést, áram vagy gáz nélkül maradnak. Ez természetesen nem igaz, mint ahogy az sem, hogy a jövőben is csak a hagyományos szolgáltatók fognak árat emelni, a többi mindig olcsóbban adja majd az energiát. A tisztességes üzletkötés szabályaival összeegyeztethetetlen az a módszer is, hogy az ügynökök gyakran elhitetik az emberekkel, hogy ők a hagyományos áramszolgáltatót képviselik, és azzal az indokkal íratják alá a szerződést, hogy csak meghosszabbításról van szó. Számos településen a helyi hangosbemondóban hirdetik ki, hogy energiaszolgáltatók ügynökei járják a házakat, ezért sokan, főleg az idős emberek, úgy gondolják, hogy feltétel nélkül megbízhatnak bennük. Fontos, hogy senki se döntsön elhamarkodottan és anélkül, hogy megbeszélné a család többi tagjával. Ha kiderül, hogy csalás áldozatai voltak, és az illető szolgáltatóval nem tudnak megállapodni a szerződés felbontásáról, a Szlovák Kereskedelmi Felügyelőség (Slovenská obchodná inšpekcia) helyileg illetékes irodájában tehetnek feljelentést.

Egyre több a szolgáltató
Szlovákiában 2,5 millió háztartás használ elektromos áramot, és 1,4 millió háztartás földgázt. Szolgáltatót 2007 óta lehet váltani, de a konkurenciaharc igazán csak tavaly kezdődött el. Az alternatív szolgáltatók nemcsak a két hagyományostól, hanem egymástól is csábítják az ügyfeleket. Az árszabályozási hivatal adatai szerint 2009-ben 7700 háztartás és 3000 egyéb fogyasztó váltott áramszolgáltatót, tavaly pedig már 17 200 háztartás és 4600 egyéb fogyasztó – sokan azóta már többször is. A Nyugat-, Közép- és Kelet szlovákiai Energetika azonban az elpártolt ügyfelek ellenére is szinte ugyanannyi áramot adott el, 2009-ben 15 5600 gigawattórát, 2010-ben pedig 15 ezret. Jelenleg az országban legalább hét gáz- és vagy tizenkét áramszolgáltató működik. Pontos számot azért nehéz mondani, mert energiaszolgáltatási engedélye több cégnek is van, de nem mindegyik gyakorolja ezt a vállalkozást, egyesek pedig csak bizonyos területeket, településeket látnak el – például megvesznek egy nagyobb ingatlant, és miután felépítették a házakat, az áramot és a gázt is ők adják el az ott lakóknak. Az árversenyben egyelőre az áram- és gázszolgáltatás terén is a ČEZ Slovensko vezet, a kis és nagy fogyasztású háztartások egyaránt akkor fizetnek a legkevesebbet az energiáért, ha ezzel a cseh céggel szerződtek. A kérdés az, hogy meddig tudja garantálni mai árait, vagy mikor jön egy másik vállalat, amely legalább egy évre még kevesebbet ígér.

***

Mielőtt szolgáltatót váltunk
 Energiaszolgáltatót naptári negyedév elején válthatunk, vagyis legutóbb október 1-jén volt rá lehetőség. Akik éltek vele, azok legközelebb fél év múlva szerződhetnek mással, akik nem, azoknak január elsejével lesz rá módjuk. Természetesen figyelembe kell venni az előző szolgáltató által megszabott felmondási határidőt is, ez legkevesebb három hónap. Az új szolgáltatók általában azért is illetéket számláznak, ha az ügyfél nem tölti ki a szerződésben vállalt határidőt.
 Mielőtt szerződnénk, érdemes összehasonlítani a mostani és a majdani szolgáltató árait. Ehhez a legjobb segítség az éves elszámolásról szóló számla, amelyen tételesen fel van tüntetve a fogyasztás és az áram esetében az is, mennyi volt a fogyasztás a kis és nagy feszültségű elektromos energiából. Mivel az áram és a gáz árát aszerint határozzák meg, hogy ki milyen tarifasávba tartozik – minél többet fogyaszt, annál kevesebbet fizet egységenként –, azt is ajánlatos végiggondolni, hogy a következő időszakban is kb. ugyanannyi lesz-e a fogyasztásunk – hogyan melegítjük a vizet, min főzünk, készülünk-e új háztartási gépeket vásárolni, stb. A mostani árakat hasonlítsuk össze az új cégek árlistáival, és győzzön a legolcsóbb – feltéve, hogy nem kell túl hosszú időre leszerződni vele.
 Kérdezzünk rá, hogyan értesít majd bennünket az új szolgáltató az esetleges árváltoztatásról, hogy egy év múlva esetleg ne érjen kellemetlen meglepetés a számla láttán.
 Okvetlenül tisztázzuk a szerződés felbontásának feltételeit – főleg a felmondási határidő hosszát és a szerződésbontásért kiszabott deaktivációs illeték összegét.
 Bár ma már mindent el lehet intézni telefonon, e-mailben és banki átutalással, azért megtörténhet, hogy személyesen is akad intéznivalója a szolgáltatónál. Nem mellékes, hol van az irodája, nem vesz-e igénybe egy egész napot az utazás.
 Ha valamelyik szolgáltató nem hajlandó várni arra, hogy ön áttanulmányozza a szerződést és a cég kereskedelmi feltételeit, vagy kérésre sem ad árlistát, akkor nincs miről gondolkozni. Ugyanilyen kizáró ok az is, ha az ügynök azzal érvel, hogy a szerződést most kell aláírni, mert a szolgáltató egyébként nem elérhető.

***

A gáz ára növekszik, az áramé csökken
A Szlovák Gázművek legutóbb július 20-án emelte a lakossági földgáz árát – 6,92 százalékkal. A havi előlegekben ez az árnövekedés még nem mutatkozik meg, most annyit fizetünk, amennyit az előző évi elszámolás alapján számoltak ki. A legutóbbi áremelést majd a jövőre esedékes elszámoláskor fizettetik meg velünk. A villanyáram ára világszerte csökken, jövőre az alternatív szolgáltatók piacra lépésétől függetlenül is olcsóbban vásároljuk. Lényeges változás az is, hogy megszüntetik a nagy háztartások kategóriáját, és ennek következtében a sok áramot fogyasztó családok jelentős, akár 25 százalékos árcsökkenésre számíthatnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?