Olvassunk Hrabalt 1. Sörgyári capriccio

<p>Aki meg akarja ismerni Bohumil Hrabalt, kezdje a zseniális művek sorát a Sörgyári capriccióval. De készüljön fel arra is, hogy az íróval nem mindig lehet a földön járni. Ő maga közli a könyv fülszövegében, hogy &bdquo;<em>Chagall festészetének aviatikus (repülő) stílusa ihletett</em>&rdquo;. És valóban úgy érezzük: a kisvárosban, a sörgyár udvarán bármi képes a magasba emelkedni, és szállni, szállni&hellip;</p>

A történetet első személyben elmesélő szépasszony, Maryška valójában Hrabal édesanyja. Ám hogy tényleg oly kalandos volt-e az élete, vagy csak a szerző írásművészete tette felejthetetlenné, azt nem kell firtatni. Mindenesetre a fékezhetetlen temperamentumú, néha naiv, néha számító fiatalasszony gyakran felborítja a sörgyár igazgatótanácsának üléseit. S mivel férje, Francin maga a megtestesült fegyelem, Maryškának olykor fel kell lázadnia, szabadjára engedve fantáziáját és vágyait: „negyedévenkénti szabadságvágyban szenvedtem, én, aki egészséges voltam, néha túlságosan is…”. Ezért kerül sor például a hatvan méter magas gyárkémény megmászására Pepin bácsival együtt, aki társa sok csínytevésben. Nagyszerű humorral írja le Hrabal a sörgyári disznóölés szertartását, mely Myclík böllér szerint „ugyanolyan, mint amikor a pap misét mond, mind a kettőben vérről meg húsról van szó”. A két hétre érkező, ám örökre náluk ragadt nagyhangú Pepin bácsi (Francin nagybátyja) történetei sem akármilyenek a mosómedvéről, az ablakból kiesett tanítóról vagy az „ajroplán” kötelébe beleakadt, majd a levegőbe rántott Lolan gyerekről… „a városunk fölött röpűt a levegőbe a Lolan, de a vénasszonyok azt hitték, hogy a Kisjézus röpű ott”, és amikor a faágba beleakadt és leesett, „a vénasszonyok letérgyepőtek, hogy megálgya őket”. Hallva a távolságrövidítésről, Maryška levágja szoknyáját, a bicikliző szépasszonyt látva az esperes úr meg is jegyzi: „a gömbölyű női térd a Szentlélek másik neve”. Ám a legnagyobb megdöbbenést városszerte csodált, hosszú haja lenyíratásával kelti, mert a városszépítő egylet idős hölgyei szerint az „a város műemlékei közé tartozott”. Büntetésként Francin nyilvánosan elfenekeli érte. Aki látta Magda Vášáryová főszereplésével a könyvből készült filmet, ezt, de számos más jelenetét sem felejti el soha.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?