Mit mond a szakember: A szülésről

<p><em>Tisztelt Szerkesztőség! A Mamaklubhoz lenne kérdésem. Sok szülő és anyuka véleményét olvashattuk arról, hogy a szülés hamar lezajlott, vagy sokáig tartott, de konkrétumokat senki nem említett. Pár hónap múlva szülök, és sajnos a környezetemben nincs olyan, akitől megkérdezhetném az alábbiakat: </em></p>

 

1. Hogyan zajlik a szülés?

2. Kell-e beöntés?

3. Ha igen, akkor az hogy zajlik?

4. Kikötik-e a lábat szülés közben?

5. Mi történik a szülés után?

6. Hogyan csinálják a gátmetszést?

7. A méhlepényt miként távolítják el, vagy a babával együtt jön ki?

8. Szülés utáni vérzés, császár utáni varratok ápolása.

Lehet, hogy úgy tűnik, semmit sem tudok, de a könyvekben, neten sem olvastam olyan cikket, amely a kérdéseimet megválaszolná. Mindenki csak azt mondja, hogy a szülés lezajlott, és utána ott volt a baba, és minden fájdalom elmúlt. Mivel egyedül leszek (vagyok) a babával, mindenre fel akarok készülni. Rettenetesen félek a szüléstől, és attól, hogy mi lesz előtte és utána is. Örülnék, ha megválaszolnák a kérdéseimet, talán kicsit nyugodtabban tölteném a babaváró hónapokat. Szeretném kiélvezni minden percét, de annyi kérdés kavarog a fejemben, hogy nem megy. Kérem, segítsenek. K. Viola

 

Válaszol: Kulcsár Gabriella szülésfelkészítő tréner, terhestorna-oktató

1. A szülést négy szakaszra osztjuk: az első a tágulás szakasza, maga a vajúdás, amelyet a rendszeres fájások elkezdésétől számítunk, és első szülő anyukáknál 14–16 óráig tarthat. A második a kitolási szakasz, amely a baba megszületésével fejeződik be. A harmadik a placentáris szakasz, mely során a méhlepény születik meg. Sok szakirodalom a szülés utáni két órát nevezi negyedik szülési szakasznak, mikor a kismama még intenzív megfigyelés alatt van a szülőszobán.

2. Beöntésre természetesen senki sem kötelezheti a terhes nőt, vissza lehet utasítani, de minden esetben tudnia kell a kismamának, hogy gyermeke arccal a végbél felé bukkan ki a hüvelyből, így azt a baba védelmében ajánlott abszolválnia. Tanácsos viszont tisztában lennie azzal, hogy vannak már standardon felüli, kényelmesebb megoldások is, mint a hagyományos szappanos víz. Ezeket azonban mindenkinek saját magának kell bebiztosítania és bevinnie a kórházba.

3. A hagyományos beöntést – 1,5 liter szappanos vizet – legalább tizenöt percig bent kell tartani, majd többször ingerelni fog tisztulásra. A másik, nem standard módszer: 65 ml folyadék applikálása után ajánlott legalább tíz percig vízszintesen pihenni, ezután várni tizenöt percet. Az ingerlő érzés csak ezek után következik be.

4. Minden szülőágy, még a legmodernebb, pár évvel ezelőtt tervezett darabok is fel vannak szerelve a kengyel alatt egy tépőzáras hámmal, mely inkább csak arra szolgál, hogy az anyukának szülés közben ne arra kelljen figyelnie, hogy ki ne csússzon a kengyelből a lába. Hangsúlyozom, ez egy tépőzáras megoldás, tehát az, hogy kikötik, erősen túlzó, nem a legmegfelelőbb kifejezés a valóság lefestésére.

5. Szülés után (a baba és a méhlepény megszületése után) revidiálják a szülési sérüléseket, majd az édesanya a saját és gyermeke állapotától függően még két órát a szülőszobán marad. Ezt az időt is étlen-szomjan kell eltöltenie. Intenzív ellenőrzés alatt áll: a szülésznők figyelik a méh összehúzódott állapotát, a gátmetszést és az édesanya komplett állapotát.

6. A gát abban a pillanatban a legvékonyabb, amikor a baba feje kibukkan a hüvelyből. Ekkor rugalmasságától függően a nőgyógyász dönt a gátmetszésről. A szülészek a metszést az orvos pozíciójából nézve jobb oldalra, a hüvelyhez számítva öt óra magasságába egy speciális epiziotómiás ollóval végzik el.

7. A méhlepény a baba megszületése után válik le a méh belső faláról kisebb méhösszehúzódások kíséretében, melyek menstruációs görcsökhöz hasonlóak. A méhlepény (placenta) gyógyszeres kezelés nélkül a szülés után akár negyvenöt percig is a méhfalon maradhat, gyógyszeres kezeléssel (oxitocin beadásával) maximum tizenöt perccel a szülés után leválik, így jelentősen csökken a vérveszteség okozta szülés utáni komplikáció.

8. Akár természetes, hüvelyi szülésről van szó, akár császármetszésről, a hat hétig tartó tisztulás egyformán érvényes mindkét esetben, mivel a méhlepény helye a méh belső falán okozza a folyamatot. Fontos viszont tudni, hogy itt nem erős, piros menstruációs vérről beszélünk, hanem a szaknyelv által lochiának nevezett tisztulási váladékról, melynek színe a hetek előrehaladtával is tisztul, és változik áttetsző váladékká.

A császármetszés után az esetek többségében az ötödik napon engedik haza a pácienseket (a műtét napja mindig nulladik napnak számít). A varratokat a hetedik napon veszik ki, általában már csak ambulánsan. Míg a varratok nincsenek eltávolítva, ajánlatos sterilen lefedni a heget, és naponta kétszer fertőtleníteni. Vigyázat, jódra allergiásak speciális fertőtlenítőszert kérjenek a gyógyszertárban. A varratok kivétele után már nem kell sterilen letakarni a heget, minél többet van szabad levegőn, annál inkább gyorsítjuk a gyógyulási folyamatot, természetesen utána még figyelni kell, hogy a fehérnemű vagy a nadrág öv része ne a varratnál vágjon be. Hat hétig nem ajánlatos fürödni, csak zuhanyozni, és nehezet emelni, cipekedni sem javallott.

Nagyon örülök a kérdéseknek, a jövőben is szívesen válaszolok Önnek – már írhatná is a következőket. Ajánlom, hogy keressen fel a lakhelye közelében egy szakember által tartott szülésfelkészítő tanfolyamot, ahol ilyen nem mindennapi kérdéseket is rendszeresen boncolgatnak.

 

Kedves K. Viola! Első várandósságom során a könyvesboltok polcain a gyermekvárás, szülés, születés témát érintő kiadványok között kutatva nekem a Catharine Parker-Littler írta Kérdezd a szülésznőt! címűre esett végül a választásom. A szerző szülésznő munkatársak csapatával összegyűjtötte a gyermeket váró szülők által a fogantatás pillanatától az újszülött életének első hetéig leggyakrabban feltett kérdéseket (több száznyit), hogy a kötetben ismertetett információk birtokában majd magabiztosabban hozzanak döntéseket a terhesgondozásról és a vizsgálatokról, és pozitív szülési élményt szerezzenek. Ajánlom figyelmébe, mert én azt kaptam ettől a könyvtől, amit vártam: megbízható, őszinte válaszokat valahány kérdésemre. Cs. A.

 

*******

Szoptatás és édességfüggőség

Kedves Szerkesztőség! Követtem a Mamaklubban a szoptatásról szóló sorozatot. Most szoptatom második gyermekemet. Meg szeretném kérdezni a szakembertől, baj-e, hogy túl sok édességet eszem? Korábban is édesszájú voltam, de nem ennyire. A lányom és most a fiam születése után is majd’ megőrülök, annyira kívánom az édeset, egyszerűen nem bírok ellenállni a kísértésnek, nem tudok mértéket szabni torkosságomnak. Összefügghet ez azzal, hogy ilyenkor nagyobb az anyuka energiaszükséglete? Egyáltalán milyen tanácsot adna az étkezésre vonatkozóan, mert mindenkitől mást hallok, mit szabad enni és mit jobb mellőzni. Köszönöm a segítséget. Tisztelettel: T. J.

 

Válaszol: Morvay Iveta szoptatási tanácsadó

Az édesség utáni vágy valószínűleg összefügg a nagyobb energiaszükséglettel. A babának nem fog ártani – hacsak nem gazdag nagyon laktózban, az idegen, nagymennyiségű fehérje ugyanis felfújódást okozhat nála –, inkább az anyuka látja kárát. Helyettesíteném friss gyümölccsel, szárított, aszalt magvakkal, mandulával, dióbéllel. Legyen gazdag vasban – ennek a mennyisége mindig ugyanolyan az anyatejben, ha kevés a bevitel, akkor pótlódik a csontokból, fogakból. A nagyobb fehérjebevitel is segíthet, sőt fokozza a tejmennyiséget (savanyított tejtermékek, probiotikus joghurtok, túró, juhtúró). Szezonja van a K betűs zöldségeknek is, tessék egyenként kipróbálni őket. Ha az anyukát nem szokták felfújni, akkor valószínűleg a babának sem okoznak majd gondot. A szoptatás fiziológiás folyamat, a baba nagyon színes ízvilággal ismerkedik meg. Pici megszorításokkal szinte minden étel fogyasztása elfogadott. Ne legyen túl fűszeres, csípős, zsíros. Ne fogyasszon nagy mennyiségben citrusfélét, mogyorót, csokoládét, epret, füstölt ételeket, melyek néhány babánál allergiás tüneteket okozhatnak.

 

**********

Önnek mi a véleménye? Szóljon hozzá témáinkhoz!

Miben tanácstalan? Kérdezzen szakembereinktől bátran!

Várjuk megindító vallomásaikat, tanulságos anya-, apatörténeteiket is!

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?