Meddig tudunk biztonságosan vezetni?

<p>Sok idős ember ül volánhoz, ebben nincs semmi rendkívüli. De meddig vagyunk képesek biztonságosan vezetni? Az alsó korhatár egyértelmű: 17 évesnél fiatalabbak nem kaphatnak jogosítványt. A felső korhatárról a törvény nem rendelkezik.</p>

Sokan tartanak attól, hogy egy bizonyos kor felett le kell mondaniuk az önálló gépkocsihasználatról. Bár egyértelmű, hogy idősebb korban hosszabb a reakcióidő, romlik a látás, az összpontosítás, mégsem lehet a vezetést bizonyos életkor fölött megtiltani. A közlekedésbiztonsági szakemberek szerint az időseknek megvan a rutinjuk, és többségük óvatosabb, így a baleseti kockázat is csökken. A fiatal vezetők zöme viszont úgy véli, hogy kockázatot jelentenek, és ingerülten, sokszor durván reagálnak egy-egy, volán mögött ülő öregúr vagy idősebb hölgy láttán.

 

Mit mutat a statisztika

Szlovákiában tavaly 13 287 közúti baleset történt, ebből a 60 éven felüli gépjárművezetők 403-at, a 70 évesnél idősebbek 248-at okoztak – áll a belügyminisztérium kimutatásában. Denisa Baloghová rendőrségi szóvivő szerint arról nincsenek pontos adataik (ez nem egészen érthető), hogy hányan tartoznak az említett kategóriákba. A Német Statisztikai Hivatal tavaly 54 millió autóvezetőt tartott nyilván, ebből 12 millió volt 65 évesnél idősebb. A balesetet szenvedő 60–65 évesek 54 százaléka maga okozta a szerencsétlenséget, a 70–75 évesek kategóriájában ez az arány 64 százalék, a 75 év felettieknél duplája a 30–60 évesekre vonatkozónak, 80 év fölött pedig hasonló, mint a kezdőknél.

Más képet mutatnak a brit adatok. A Royal Automobile Club elemzése szerint a szigetországban a 75 éven felüliek a forgalomban levő jogosítványok hat százalékát birtokolják, de ez a korosztály a súlyos és halálos szerencsétlenségeknek csak a 4,3 százalékáért felelős.

A balesetek zöme azokra az okokra vezethető vissza, amelyeket az elején felsoroltunk. Sajnos, az idősebbek közül nem mindenki hajlandó erről tudomást venni, és egyesek a fegyelmezetlen, vakmerő fiatalokhoz hasonlóan túlbecsülik képességeiket. Az, hogy a baleseti statisztikákban nem szerepelnek nagyobb számban, annak köszönhető, hogy tapasztalattal, rutinnal ellensúlyozzák csökkenő teljesítőképességüket. Rossz időjárási és látási viszonyok (havazás, köd, tartós eső) közepette pedig inkább nem ülnek volánhoz. Ráadásul kevésbé kockáztatnak, nem előznek szabálytalanul, s kereszteződésben inkább kivárnak. Manapság a technika vívmányai (tökéletesített asszisztenciarendszerek) is nagyban segítségükre vannak.

 

Kevesebb kilométer

Nem mindegy, ki mennyi időt vezet. Az idősebbek kevesebb kilométert tesznek meg. Ennek is tulajdonítható – legalábbis egy svájci (zürichi egyetem) és osztrák kutatás (Gute Fahrt) is ezt mutatta –, hogy 75 év felett rohamosan nő a baleseti kockázat és az esetleges sérülés mértéke is: 80 fölött háromszorosára, 85 fölött 11-szeresére!

Az öregeknél is embere válogatja: egyesek megfeledkeznek arról, hogy már nem olyan a szervezetük, mint jó néhány évvel korábban. Mások óvatosabban vezetnek, viszont a lassú haladást nem mindenki tolerálja, és ebből – főleg előzéskor – súlyos balesetek adódnak. Itt is fontos volna a megértés, amely manapság egyre inkább hiánycikk az utakon. A fiatalabbaknak el kellene fogadniuk, hogy az idős autósok óvatosabbak, az időseknek pedig tisztában kell lenniük azzal, hogy felgyorsult az élet: az idő nemcsak pénz, hanem egyre kevesebb is van belőle.

 

Mi a helyzet a jogsival?

  • 2013 októberétől új szabályok vonatkoznak a jogosítványok érvényességére. Azelőtt korlátlan időre adták ki őket, most viszont már csak korlátozottra.
  • Az AM; A1, A2, A, B, BE és T típusúak érvényessége 15 év, ha azonban tulajdonosuk korábban tölti be 65. életévét, akkor ezzel a határidővel jár le.
  • A C1, C, CE, D1, D1E, D, DE jogosítványoké 5 év, vagy mint az előző kategóriánál, a 65. életév betöltése.
  • 65 év felett a jogosítványok már csak öt évig használhatók. Újdonság viszont, hogy az idősebbeknek elég ötévente egyszer elmenniük kivizsgálásra (azelőtt kétévente kellett), hogy az orvos igazolja, a gépjárművezetésre való alkalmasságot. Aki teherautót, autóbuszt vagy taxit vezet, annak továbbra is kétévente szükséges a vizsgálat.
  • Az orvostól kapott igazolást (nem lehet régebbi ötévesnél) a vezetőnek magánál kell tartania. Közúti ellenőrzéskor köteles felmutatni a rendőrnek.
  •  
  •  
  • A statisztikák szerint 2012-ben Szlovákiában 13 400 olyan személyi sérüléses közúti baleset történt, amely a járművezetők hibájából következett be. Közülük a 65 évesek vagy annál idősebbek 1350-et okoztak, az összesnek a 10 százalékát.
  • Nagy-Britanniában a 75 éven felüliek az összes jogosítvány hat százalékát birtokolják, de ez a korosztály csak a súlyos és halálos balesetek 4,3 százalékáért felelős.
  • Japánban más a helyzet: Az ottani közlekedési minisztérium adatai szerint a 75 év fölöttieknél 3,3 baleset jut tízezer vezetőre, miközben a 25–54 évesek körében csak 0,5. Ezért aki leadja a jogosítványát, olcsóbban taxizhat, ingyenes kiszállítást kérhet bizonyos üzletekből, s kedvezményt kap egyes éttermekben.

 

 

 

 

Néhány jó tanács

 

  1. Kipihenten, megfelelő mentális és fizikai állapotban üljenek a volán mögé.
  2. Tervezzék meg előre az útvonalat, s válasszák a legbiztonságosabb lehetőséget.
  3. Zárják ki a figyelmet elterelő hatásokat, például ne hallgassanak hangosan rádiót, ne dohányozzanak vagy egyenek az autóban, még kihangosítóval se használjanak mobiltelefont.
  4. Ha tehetik, ismerőssel induljanak útnak, éjszaka vagy rossz látási viszonyok közepette pedig inkább ne vezessenek.
  5. Csúcsforgalomban, terelőutakon csak akkor közlekedjenek, ha nincs más lehetőségük.
  6. Tartsanak nagyobb követési távolságot, száraz úttesten is.
  7. Ajánlott évente elmenni szemvizsgálatra.
  8. Ha gyógyszert szednek, nézzék meg a betegtájékoztatót, vagy kérdezzék meg orvosukat, hogy milyen hatása van a készítménynek a vezetésre.

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?