Integrált védekezés

<p>A kertészkedők célja a szép, egészséges, mutatós zöldség és gyümölcs. Kiállítják, megcsodálják, értékelik a termést. Ezek a rendezvények nagyon hasznosak, sokat lehet egymástól tanulni, és sokszor ez adja vissza az ember kedvét az új idényre, ha sikertelen évet zárt. Ahhoz, hogy szép, egészséges terményünk legyen, szükséges a növényvédelem.</p>

Vegyszer nélkül, bio- vagy ökomódszerekkel nem lehet tartósan kellő mennyiségű és minőségű termést biztosítani. Sokkal megbízhatóbb és eredményesebb az integrált növényvédelem. Ez a módszer az, amelyet a kiskerttulajdonosoknak, kistermelőknek célszerű használniuk, és használják is. Lényege, hogy a növénytermesztési rendszer minden területén minden módszert, megelőzést, mechanikai, agrotechnikai és biológiai módot alkalmazunk a károkozók szinten tartására. Így sokkal kevesebb vegyszerre lesz szükségünk.

Mi minden tartozik ezek közé a módszerek közé? Nagyon fontos a fajtaválasztás mindenféle növény termesztése előtt. A szőlő és a gyümölcsfák között már sok a betegségekkel szemben ellenálló fajta. Sajnos, a többi növényből ebből a szempontból nincs minden esetben elégséges kínálat. Érdemes kísérletezni, több fajtának a magjából vásárolni és megfigyelni, hogy a mi körülményeink között melyikek a legmegfelelőbbek.

Másik fontos tényező a hely és az egyedszám megválasztása. A sűrű, levegőtlen állomány akkor is megbetegszik, amikor nincs általános fertőzésveszély. A növények tápanyagellátása ugyancsak fontos. A nitrogénnel túltrágyázott növények sokkal fogékonyabbak a betegségekre, mint azok, amelyek tápanyagellátása kiegyensúlyozott, minden makro- és mikroelemet megkapnak.

A betegségek és a kártevők felismerése az egyik legfontosabb feltétele a jó védekezési mód megválasztásának. A rossz diagnózis miatt sok a fölöslegesen kiszórt vegyszer. A gombaölő szerek sem hatásosak minden gombabetegségre. A baktériumok ellen csak a rézkészítmények hatékonyak. Fontos tehát megkülönböztetni a lisztharmatot a peronoszpórától, a moníliát a tűzelhalástól. Sokszor a kártevőket is összetévesztik a gombabetegséggel. Az atkák, tripszek okozta szívogatások helyeit vagy az aknázó molyok kártételét vélik gombabetegségnek. A vegyszermennyiséget a legmegfelelőbb időpont megválasztásával lehet lecsökkenteni. A túl korai vagy a megkésett permetezés hatástalan lehet, ezért meg kell ismétli.

Fontos felismerni a kártételi küszöböt. Van megelőző és célzott védekezés. Az előbbire tipikus példa a levélfodrosodás elleni védelem. Célzottan a tetvek, molykártevők, burgonyabogár ellen kell permetezni. A szaktanácsadásokban felsorolt kártevők, betegségek ellen nem kell automatikusan, rögtön a vegyszerhez nyúlni. A termelőnek kell tudnia dönteni, hogy már időszerű-e, vagy egyáltalán szükséges-e a permetezés. A korai, nyári gyümölcsöt, zöldséget nem fontos a kártevők ellen szórni. Fokozatosan fogyasztjuk, nehéz megtartani a várakozási időt, ezért inkább tisztítsuk meg fogyasztás előtt, vágjuk ki a kukacos részt, a káposztáról több levelet tépjünk le, a karfiolt szedjük szét rózsáira, stb. Csak a raktározásra szánt zöldségnél, gyümölcsnél fontos a kártevők elleni alapos védekezés.

Több betegség ellen védekezhetünk mechanikus módszerekkel. Az amerikai szövőlepke és az aranyfarú szövő hernyóinak fészkei jól láthatók, így könnyen levághatók. Az alma- és körte-levélbolha telepeit is elpusztíthatjuk a megtámadott fiatal ágak eltávolításával. A sárgarépa, petrezselyem gombabetegségei ellen permetezés helyett a beteg levelek letépésével védekezhetünk. Zárt helyeken, üvegházakban, fóliasátrakban színes ragacslapokkal lehet a berepülő kártevők zömét összefogdosni.

A biokészítmények alkalmazása rendkívül környezetkímélő módszer. Kiskereskedelmi csomagolásban elég kevés, ráadásul drágán kapható szer van. Házilag csalánból, fokhagymából vagy egyéb növényekből permetleveket készíteni eléggé munka- s időigényes, és a hatását sem garantálja senki; a jó eredmény eléréséhez türelemre és kísérletezőkedvre van szükség.

A kiskereskedelmi csomagolásban kapható növényvédő szerek hatása a károkozók ellen garantált. Forgalmazásukat csak hosszadalmas bevizsgálás után engedélyezik. Csupán szükség esetén használjuk őket, mindig a megadott töménységben, és a várakozási időt a termény fogyasztása előtt tartsuk meg. Ügyeljünk arra, hogy csak a célnövényre jusson vegyszer.

Az integrált növényvédelmi technikával minimális vegyszerhasználattal is tudjuk biztosítani az egészséges, ízletes gyümölcs- és zöldségtermést kiskertünkben.

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?