Hogyan készüljünk fel a szülésre?

<p>A terhesség &ndash; miként a magyar nyelvben a másállapot szinonima találóan kifejezi &ndash; testi-lelki változásokat hoz a nő életébe. Az őt ért hatások a magzatra is áttevődnek; mire kell ezért életmódjában hangsúlyosabban odafigyelnie?</p>

Az életmódba sok minden beletartozik: nemcsak az étrend, hanem a pihenés, a mozgás, az öltözködés is, vagy hogy a kismama mennyit tartózkodik a friss levegőn.

Nem mindegy, milyen minőségű ennivalót visz be a szervezetébe, hogy milyen alapot ad ezzel a gyermeknek. Kevesen tudják például, hogy az omega-3 sav segíti a baba szemének és agyának fejlődését. Nemcsak a terhesség alatt jó róla gondoskodnia, hanem később is, hiszen a szem és az agy a kicsi kétéves koráig fejlődik, és az anyatejjel továbbra is át tudja neki adni. Fontos, hogy a leendő anyuka ilyen dolgokkal is tisztában legyen.

Ami nagyon foglalkoztatja a nőket, azok a kilók. Ideális esetben kilenctől tizenkettőig javasolt hízni a terhesség alatt. Mint ahogy nem jó, ha valaki hánytatja magát, csak hogy ne szedjen fel, az sem jó, ha kettő helyett eszik. Voltak rekordok a dunaszerdahelyi kórházban, egy anyuka 36 kilót hízott. A terhesség eleve stressz, fizikai teher, ha ezt még meglökjük pluszsúllyal, szervezetünk valószínűleg reagálni fog rá: nemcsak duzzanattal, lábdaganattal, hanem a kilók kihatnak a vérnyomásra, hormonháztartásra és sok egyébre is. Tiszteletben kell tartani, hogy a terhesség más állapot. Gyakran olyan panaszokkal jár, mint a hányinger és hányás, égetés, puffadás, székrekedés. Ahogy nő a méh, mind kevesebb helyet hagy a beleknek a hasüregben. A székrekedés ellen azonban tehetünk: tudatos táplálkozással, folyadékbevitellel, tornával – a mozgás ösztönzi a bélműködést.

Lényeges a kismama öltözködése is: hogy ne hordjon olyan ruhát, amellyel maga idézi elő a gombás fertőzést, ne viseljen szűk zoknit, ha duzzad a lába, mert az akadályozza a vérkeringést. Ma már tényleg számtalan lehetőségük van az anyukáknak.

Miért hasznosak a szülésfelkészítő tanfolyamok? Mikortól ajánlja látogatni őket?

Azért jók, mert a kismama megfelelő információkat kap a terhességről, a szülésről és az ezt követő időszakról. Készen, »csomagban« jut hozzá minden fontos tudnivalóhoz. Szeretek az anyukákkal dolgozni, látom az eredményt. Szülésznőként is tapasztaltam, milyen más, ha valaki járt ilyen felkészítésre. A kollégák visszajelzései szintén pozitívak. Azt, hogy kiből mit hoz ki a stressz-, a fájdalomszituáció, előre nem lehet tudni, de ha már úgy csomagol, hogy a férjének később nem kell többször ezt is, meg azt is bevinnie utána a kórházba, akkor tettünk valamit. A jó felkészültség tudatos, rendszeres felkészülést jelent, ideálisan már a 16. héttől ajánlatos elkezdeni. Egyébként ha valaki csak a 40. hétben jelentkezik be hozzám terhestornára, akkor sem küldöm el. Úgy veszem, hogy legalább elindult benne valami. Ő általában szülés után fog rájönni, hogy korábban kellett volna csatlakoznia, de a második babánál már okosabb lesz.

A terhestorna nemcsak kondíciójavító: a gyakorlatok azokat az izomcsoportokat tornáztatják át, amelyekre éppen szüksége van az anyukának. Erősíti a medencét, a melleket, a hátat – utóbbit azért fontos, mert a hát izomzatának meg kell tartania a növekvő méh súlyát. Tévhit, hogy a terhesség alatt nem lehet hasra edzeni. Lehet, sőt kell is, mert a szülőszobában hasizomból kell majd az anyukának kinyomnia a babát, és gondjai lehetnek, ha kilenc hónapig nem használta ezt az izmát. Tudni kell azonban, hogy melyik időszakban mit lehet, milyen segédeszközöket ajánlatos könnyítésként használnia. A 36. héttől átismételjük a nyomást a gyakorlatban is, azzal, hogy kipróbálják a szülőpózt, elképzelhetőbbé válnak számukra a szülőszobában előforduló helyzetek. Minden egyes alkalommal lélegzünk is. Ha látom, hogy valaki rosszul vette a levegőt, figyelmeztetem, és elmagyarázom, hogyan kell, hogy pontosan rögzüljön az emlékezetében.

Ha az anyuka idejében elkezd jobban törődni magával, utánaolvasni a dolgoknak, lesz ideje mindenre. Arra, hogy a szoptatási tanácsadó előadásán kívül más szakelőadásokat is meghallgasson, hogy összeállítsa a listát a szüléshez szükséges dolgokról, és alaposan bevásároljon, s mindezek mellett pihenni is maradjon ideje. A kismamák általában csak a szülésig gondolkodnak, nem nagyon tudják elképzelni, hogy vele nem befejeződik minden, hanem elkezdődik valami. Nem töprengenek azon, hogy mi lesz, hogyan fogják beosztani az idejüket, ha el szeretnének járni babaúszásra, -masszázsra. Annál az anyukánál, aki pörög, sokat dolgozik, nem akar megnyugodni, nagy lesz a törés, nehezebben fog megbarátkozni a merőben új helyzettel. Ne csak arról beszéljünk, hogy a szüléskor miben fog segíteni a felkészítő tanfolyam! Az utána következő időszak is számít, hogy az anyuka felkészüljön például arra, hogy jöhetnek hullámvölgyek, nehezebben veheti majd az akadályokat. Mindenkinél az anyaérzés sem jelentkezik rögtön a szülés pillanatában. Ezek a kételyek teljesen normálisak, a kérdés az, el meri-e mondani valakinek, tud-e kitől segítséget kérni. Valószínűleg az, aki a terhesség alatt kellő tudást szed össze, hamarabb fog segítségért fordulni, mint aki az utolsó pillanatban döbben rá, hogy semmi sem úgy van, ahogy elképzelte, és minden összeomlik körülötte.

Terhestornára járni azért is jó, mert a csoportban ismerősöket szereznek az anyukák. Nemcsak az oktatótól, hanem egymástól is kérdeznek, tanulnak, mindent megvitatnak egészen a szexuális kérdésekig. Érzik, hogy olyan szociális környezetben vannak, ahol egyformán ugyanaz érdekel mindenkit, van kivel megbeszélniük a problémáikat, lesz kinek odainteniük a városban kocsikázva. De nem kell feltétlenül közösségbe eljárni, otthon is fel lehet magunkat készíteni, mindennek utánaolvashatunk. Egyetlenegyre azonban figyelmeztetnék: az internet szűrés nélküli információk tömege. Ha a világhálón keresünk, legalább olyan irodalmat próbáljunk meg találni, amelyet valaki lektorált. Nehogy egyik anyuka tanácsokat akarjon adni a másiknak azzal kapcsolatban, milyen gyógyszereket szedjen a terhessége alatt. A különböző fórumokon, sajnos, ez sem ritka.

 

* Kulcsár Gabriella évekig a dunaszerdahelyi kórházban volt szülésznő. Noha nemrég váltott – jelenleg főállásban más munkahelyen és -körben dolgozik –, továbbra is oktat terhestornát a városban

 

 

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?