Halálutak

<p>Szlovákiában évek óta ugyanazokon az útszakaszokon történik a legtöbb baleset, és bár az illetékesek ezzel tisztában vannak, a statisztikai kimutatások elkészítésén kívül alig tesznek valamit. Azt mondják, nincs pénz, pedig sok helyen elegendő volna egy körforgalom, vagy letérősáv létrehozása, néhány közlekedési tábla &ndash; na meg a tönkrement útfelület javítása.</p>

 Mindehhez persze pénz kell, ami a közlekedési minisztérium meg az utakat kezelő megyei önkormányzatok szerint nincs, de ha azt nézzük, mennyit vesznek fel jogtalanul egyes cégek az autópályák építésekor, lehet, hogy csak az elosztással van baj.

 

Útjavítás helyett pénzbeszedés

Mivel a saját kis osztalékáról és jutalékáról egyetlen politikus vagy a holdudvarához tartozó vállalkozó sem akar lemondani, az állam inkább fokozott rendőri ellenőrzéssel és a büntetések szigorításával akarja megoldani a közlekedésbiztonságot. Ezzel ráadásul két legyet üt egy csapásra: a balesetek számát is csökkenti, meg pénzhez is jut. Utóbbinak a mennyiségéről nincsenek adatok, de arról mindenki halott már, hogy a rendőrkapitányságokon megszabják, mennyit kell egy hónapban beszedni a gépjárművezetőktől. Márciusban az egyik kereskedelmi televízió tájékoztatott arról, hogy a rimaszombati rendőrparancsnokság közlekedési osztályának vezetője írásban adta parancsba beosztottainak, hogy március végéig legalább 1350 kihágást állapítsanak meg és bírságoljanak. A belügyminisztérium rögtön elhatárolódott ettől a módszertől, cáfolta, hogy valaha is pénzbeszedésre utasította volna a rendőröket, a szóban forgó parancsnokot pedig megdorgálták – de lehet, hogy csak azért, mert óvatlanul írásba is adta az utasítást.

 

Húsz év alatt 11 ezer halott

Akár így, akár úgy, az eredménnyel lehet büszkélkedni: Szlovákiában tavaly 28 emberrel kevesebb halt meg az utakon, mint 2011-ben, és feleannyi, mint két évvel ezelőtt. A számok azonban még így is magasak, 2012-ben 296 ember vesztette életét közlekedési baleset következtében, és Szlovákia megalakulása óta, vagyis az elmúlt 20 évben 11 ezer. A belügyminiszter és az országos rendőrfőkapitány szerint ugyan teljesítettük azt a 2002-ben megfogalmazott uniós elvárást, hogy tíz év alatt a felére csökkentjük a közúti balesetben meghaltak számát, de ezt az eredményt az utak állapota és a közlekedők fegyelmezetlensége miatt is nehéz lesz megtartani. „Mivel egyre több balesetet okoznak a gyalogosok és a kerékpárosok, még nagyobb súlyt kell helyezni a fényvisszaverő mellény viselésére. A megelőzésben fontos szerep jut a rádiók közlekedési híreinek és az utakon való fokozott rendőri jelenlétnek. A halálesetek számának csökkenése azonban annak is köszönhető, hogy ha már megtörtént a baj, a mentők gyorsabban érnek ki a helyszínre, mint akár tíz évvel ezelőtt” – mondta Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány, aki szerint a közlekedés biztonságát a jövőben autópályák építésével kell növelni. Minden irányba azonban soha nem fog autópálya épülni Szlovákiában, ezért nem ártana a többi útra is jobban odafigyelni – legalább azokra, ahol hetente ismétlődnek a tragédiák.

 

A kormány csak autópályákra költ

Kimutatások készülnek a belügyminisztériumban ezekről az útszakaszokról, de azon kívül, hogy a gépkocsivezetőket fokozott óvatosságra intik, nemigen történik semmi a biztonság növeléséért. A kormány minden problémára az új autópályákban látja a megoldást – olyannyira, hogy a mellettük vezető utak javítására alig költ. Jó példa erre a Nyitrát Aranyosmaróttal összekötő I/64-es út, amelynek a felújításáért annak idején a kormányhivatal előtt tartott éhségsztrájkot az aranyosmaróti polgármester asszony. Eredménytelenül, mert amióta 2011 novemberében megnyílt az R1-es gyorsforgalmi út, az I/64-esen harmadával csökkent a forgalom, és az útkezelőség arra a következtetésre jutott, hogy most már nincs szükség a felújításra. A Szlovák Autóklub vezetője, Štefan Mihálik szerint ez eleve téves elgondolás, mert mindegy, hogy egy úton ezer gépkocsi halad át naponta, vagy csak tíz, ha az régi, és már nem felel meg a követelményeknek, fel kell újítani. „Ezen a szakaszon nagyon sok a veszélyes kereszteződés, nincsenek letérősávok, az aszfaltfelület kopott, és esős időben csúszik, mert sosem burkolták újra, mindig csak foltozták. Ha most sem újítják fel, a balesetek száma a forgalomhoz képest növekedni fog” – mondja a szakember.

 

Veszély: zsúfolt belvárosok

Hasonlóan katasztrofális állapotú utakat minden kerületben találunk, a magyarlakta járásokban főleg Gömörben, a Bodrogközben és Zselíz környékén. Érdekes módon azonban a legtöbb baleset nem a legrosszabb utakon történik, mert ezeken a járművezetők is fokozottan vigyáznak, hanem a zsúfolt belvárosokban és a bonyolult kereszteződésekben. Tavaly a nyári időszakban (április 1-jétől szeptember 30-áig) Pozsonyban a D1-es út és a Bajkál utca kereszteződésében történt a legtöbb baleset – összesen 13. Ennél több csak a D1-es út liptószentmiklósi szakaszán, a 483,720-as és 484,900-as kilométer között volt: az alig több mint egy kilométeren fél év alatt 14. A többi balesetveszélyesnek minősített útszakaszon is döbbenetesek a számok, van, ahol 9-10 szerencsétlenség történt tavaly nyáron. A statisztika szerint a Nagyszombati kerületben a legjobb a helyzet, ott nincs is fokozottan veszélyesnek minősített útszakasz, mert sehol sem volt fél év alatt ötnél több baleset. Ez a táblázatokban jól mutat, de lehet puszta véletlen is, amelyet a következő félév már átír. Arról nem is beszélve, hogy minden baleset felesleges és megelőzhető, külföldi tapasztalatok szerint leginkább jó minőségű úthálózattal és átláthatóan megjelölt kereszteződésekkel, utakkal. Ahol ez hiányzik – mint nálunk –, ott valóban csak a bírságolás marad.

 

Fokozottan balesetveszélyes útszakaszok Dél Szlovákiában

* Besztercebányai kerület

Losonc, I/75-ös út

* Kassai kerület

Kassa – a Szlovák nemzeti felkelés sugárút és a Bártfai út kereszteződésétől a sugárút és a Szepsi út, Fasor út kereszteződéséig

* Nyitrai kerület:

Az I/64-es út Nyitra és Érsekújvár közötti szakasza

Az I/65-ös út Nyitra és Aranyosmarót közötti szakasza

Az I/51-es út Nyitra és Nyitraverebély közötti szakasza

 

* 2013. január 1-jétől augusztus 5-éig Szlovákiában 7841 közúti baleset történt, 921-gyel kevesebb, mint a múlt év hasonló időszakában.

* 170-en haltak meg (tavaly 178-an), ebből 12 motoros, 18 kerékpáros és 35 gyalogos

* 1993-ban 667-en vesztették életüket a szlovákiai utakon

* 2012-ben 296 halálos áldozatot követeltek a közlekedési balesetek

* Az elmúlt húsz évben 11 ezer ember halt meg a szlovákiai utakon  

 

Mire ügyeljen, aki épen akar célba érni?

* Tervezze meg az utat, nézzen utána, nincsenek-e jelentős korlátozások

* Legyen elég ideje, ne siessen

* A vezető legyen kipihent, a gépkocsi pedig jó állapotban

* Meleg napokon legyen az autóban ivóvíz

* Fáradtság esetén álljon meg és pihenjen

* Nemcsak maga előtt, hanem a visszapillantó tükörben maga mögött is figyelje a forgalmat

* Ne emlékezetből vezessen, hanem figyelje a közlekedési táblákat

* Tartsa meg az 50 méteres követési távolságot

* Ne kockáztasson, legyen tudatában a saját és gépkocsija képességeinek

* Ne előzzön beláthatatlan szakaszokon, ne korlátozza feleslegesen a többieket

* Az agresszív járművezetőket engedje előre, és ne idegeskedjen miattuk

 

Szédítő halálutak a világban

1. Északi Yungas út, Bolívia

Mindössze 60 kilométer. Paraguayi fegyencekkel építtették a 30-as években. Az El Camino de la Muerte (Halálút) névre keresztelt szakasz La Paz és Corioco városa közt található. Bár kétsávos, egyes helyeken alig több mint 3 méter széles, az emelkedése 3600 méter, és nincs mellette szalagkorlát. Gyakori az eső és a köd, s ha valaki itt zuhanni kezd, 600 méteren keresztül meg sem áll.

2. Skippers út, Új-Zéland

Azért építették a XIX. század végén, hogy az aranyásók könnyebben eljuthassanak céljukhoz. Manapság a borzongást és kalandot kedvelő turisták közismert célpontja. Veszélyességére jellemző, hogy csak külön engedéllyel lehet ráhajtani, és a biztosítók egy része szerződésben köti ki, hogy az ott történt balesetek után nem fizet.

3. Transzszibériai autóút, Oroszország

A Szentpétervár és Vlagyivosztok közti 11 ezer kilométeres utat Gulag-foglyokkal építtették, és a színvonala meglehetősen hullámzó. Míg nyugaton egyes részein kitűnő autópályán haladhat az utazó, keleten nem ritka a sáros földút, amely meleg, esős nyarakon ingovánnyá változik.

4. Karakoram, Kína és Pakisztán

A világ legmagasabban fekvő aszfaltútjainak egyike a pakisztáni Abbottabadból a kínai Kasgarig fut a Karakoram hegységen keresztül, 4700 méteres szintkülönbséggel. Elképesztően gyönyörű és hátborzongató tájakon visz, a kerékpárosok és motorosok körében is népszerű. Az utazók testi épségét a monszun, a földcsuszamlások, télen pedig a nagy hó veszélyezteti.

5. Stelvio-hágó, Olaszország

Az Ausztriát az olaszországi Lombardiával összekötő úton 48 hajtűkanyart kell bevennie a sofőrnek, miközben a csodálatos kilátás minduntalan megpróbálja elvonni a figyelmét. Nem véletlen, hogy a BBC autós műsora, a Top Gear „a világ legcsodálatosabb útjának” választotta.

 

Tragédiák, amelyekről a Vasárnap is beszámolt

* 2003. augusztus 24-én a Komárom melletti Megyercsen egy alig néhány órája házas fiatal pár lelte halálát az úton. Lakodalmuk után, vasárnap hajnalban hazavitték a szakácsot, és már visszafelé tartottak, amikor a volánnál ülő fiatalember egy pillanatra elszenderedett. Az autó teljes sebességgel az út menti betonfeljárónak ütközött, kigyulladt, és az ifjú házasok bennégtek. Hozzátartozóik fájdalmát tetézte, hogy a fiatalasszony gyermeket várt.

* 2007. április 16-án a nagyszombati Sony cég alkalmazottait szállító autóbusz Szered közelében az út mellett álló kamionnak ütközött. Három nő azonnal életét vesztette, tizenöten komoly sérüléseket szenvedtek. A baleset legsúlyosabb sérültje az akkor 24 éves Sütő Melinda volt: többszörös arc-, síp-, comb- és medencecsonttörést szenvedett, és az ütés következtében megvakult. Így is megtanulta ellátni önmagát és a háztartását, férjhez ment, és gyermeket vállalt. Kislánya, Vanessa ma már négy és fél éves.

* 2008. január 3-án Nyitrán egy kereszteződésben ittas, jogosítvány nélkül vezető férfi hajtott rá a járdára, és elgázolta a Sedlák családot. Az apa könnyebb sérüléseket, az anya súlyos medencetörést szenvedett, négy hónapos kisfiuk pedig kirepült a babakocsiból, és szörnyethalt. A tragédia okozóját mindössze négy és fél éves börtönbüntetésre ítélte a bíróság.

* 2010. július 6-án a szentpéteri Major család Komáromból utazott hazafelé. Heténynél egy menetiránnyal szemben haladó busz ütközött a kocsijuknak. A szülők, valamint a kisebbik gyermek, aki aznap volt egyéves, meghaltak. Az akkor hétéves Dominik szintén súlyos sérüléseket szenvedett, de szerencsére felépült. A bíróság anyai nagyszüleit bízta meg a gyámsággal.

* 2010. augusztus 16-án a dunaszerdahelyi Drozd Edina szenvedett komoly balesetet. Barátjával és az unokatestvérével utazott, ő vezetett. Egy tehergépkocsi ütközött autójuknak. Hármuk közül egyedül ő sérült meg – olyan súlyosan, hogy hónapokig kómában volt, bal karját pedig majdnem amputálták.

* 2010. október 23-án a Bős és Nyárad közötti úton két fiatal életet követelő baleset történt. A 19 éves Miklós Réka egy pillanatra elveszítette uralmát a gépkocsi felett, és útszéli fának hajtott. Ő is, barátja, Végh Tibor is meghalt; egymás mellett alusszák örök álmukat a dunaszerdahelyi temetőben.

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?