Élvezzük a nyarat, és kerüljük veszélyeit!

Az emberek többsége tisztában van azzal, hogy a leégés a bőr korai elöregedéséhez, sőt bőrrákhoz vezethet.


Az emberek többsége tisztában van azzal, hogy a leégés a bőr korai elöregedéséhez, sőt bőrrákhoz vezethet. Azzal azonban már kevésbé, hogy az erős napsugárzás a szemet is károsíthatja, hogy a sokasodó pollen allergiát, a fagylalt, a mosatlan gyümölcs pedig bélfertőzést okozhat.
De vegyünk sorra néhányat a nyár leselkedő veszélyei közül…

Szemünk és az UV-sugarak
A napszemüveg ma már nem divathóbort, hanem létfontosságú, mert megvédi a szemet a nap ultraibolya (UV-) sugárzásától. A sugarak hosszabb távú hatásai lassan és fájdalommentesen jelennek meg. Retinagyulladás, rosszindulatú elváltozások, katarakták (szürke hályog) és kúszóhályog (pterygium) is kialakulhat. A gyermekek különösen veszélyeztetettek, ezért ügyelni kell arra, hogy a kicsik is viseljenek napszemüveget, például a strandon és a vízben, ahol a visszaverődés fokozottan veszélyes.

Kockázatos leégés
A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, s felsorolásunkból sem hagyható ki, hogy a bőrt érő káros napsugárzás a legfőbb oka a legveszélyesebb rosszindulatú daganattípus, a melanoma kialakulásának. A káros sugarak ellen a magas faktorszámú napozókrémek sem védenek eléggé: a napnak kitett bőrt ruhával is óvni kell. Minél sötétebb színű, s minél jobban illeszkedik az alakhoz, annál hatékonyabban véd. A kalap különösen az érzékeny bőrűeknek fontos.



Gomba, a népbetegség
A strandolásnak is megvannak a maga különleges veszélyei. Ezek egyike a láb- és körömgombásodás. Könnyen beszerezhetjük – és évekig kínlódhatunk, míg megszabadulunk tőle. Ezért soha ne álljunk az uszodai zuhany alá mezítláb, ne közlekedjünk papucs nélkül az uszodai folyosókon, és ne használjuk más papucsát, cipőjét, törülközőjét.
Gombásodást okozhat a zárt cipő is, amelybe a láb beleizzad – az ilyet gyakran kell cserélni. Kerüljük a láb ujjait összepréselő, a szellőzést gátló cipőket, ne viseljünk nejlonzoknit, s mosása után alaposan töröljük szárazra lábunkat.

Óvatosan a fagyival!
A nyári melegben az ételekben könnyen elszaporodnak a baktériumok. Legismertebbjük, a Salmonella enteritidis vízben, tejben, ételekben 1–2 hétig, de egyes élelmiszerekben akár hónapokig is életképes maradhat, s még a 100 °C-os hőkezelést is több percig elviselheti. A fertőzés forrása leggyakrabban a baromfihús, kolbász, disznósajt, tojás, tej és fagylalt, a belőlük készült, nem megfelelően tárolt vagy hőkezelt ételek, a mosatlan zöldségek, gyümölcsök és a világ némely országában a kagylók. De az utazóknál akár a szennyezett víz is kiválthat erős hasmenést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?