Cseppnyi természet

Szobanövényeinkkel egy csepp élő természetet viszünk lakásunkba.

Szobanövényeinkkel egy csepp élő természetet viszünk lakásunkba. A hozzáértő, szerető gondoskodást meghálálják, és egész évben szépítik, díszítik otthonunkat.
Szakszerű ápolásukhoz, főként a téli időszakban, fontos ismerni élettani folyamataikat, oda kell figyelnünk a víz, fény, levegő és meleg egyensúlyban tartására.
A téli időszakban nyugalmi időszakban vannak, s nincs szükségük annyi vízre, mint tavasszal vagy nyáron, fejlődésük időszakában. Ilyenkor kevesebbet öntözzünk őket: elég, ha éppen csak nedves az ültetőközeg. Hideg csapvízzel sohase öntözzünk, várjuk meg, amíg szobahőmérsékletűre melegszik. Tehát a csapból kifolyó vizet legalább néhány óráig hagyjuk állni; így a klórtól is mentesül, amely ugyancsak káros hatású.
Télen a tápoldatozással is álljunk le, bár ez alól kivételt képeznek az ilyenkor virágzó növények, mint a ciklámen, mikulásvirág, karácsonyi kaktusz, azálea vagy az orchideák. Ezeket ugyanúgy érdemes kéthetente tápoldatos vízzel meglocsolni, mint nyáron.
Télen kevesebb fény jut lakásunkba, ezért ismernünk kell szobanövényeink fényigényét, s annak megfelelően kell megválasztanunk a cserép helyét. A fényhiány tipikus tünete a hajtások kifakulása, a felnyurgulás, görbülés, sárgulás. A déli, nyugati fekvésű ablakok a legvilágosabbak, lehetőleg ezek közelében tartsuk növényeinket. Vannak kimondottan fényigényesek, amelyeket télen, a fényszegény időszakban még gondosabban kell ápolni. Ilyenkor is virágzó cserepes például a fokföldi ibolya, a szobai ciklámen, a szobai azálea, a csuporka és a papucsvirág.
Mivel a hőmérséklet szabályozza növényeink fejlődési ütemét, fontos, hogy megfelelő hőmérsékleti viszonyokat alakítsunk ki számukra. A trópusi éghajlatról származóknak legalább 15 °C-ra van szükségük.
A központi fűtéses lakásokban telente száraz a levegő. Ez a szobanövények többségét nagyon megviseli. A magas páratartalmat kedvelik, ezért jó szolgálatot tesz a légpárásító berendezés vagy a kézi vízpermetezés. A fűtött helyen lévőket havonta egyszer célszerű átmosni langyos vízzel.

************

Növényvédelem februárban
Sedliak Ilona rovata

Fóliasátorban, kertben

A palántanevelésben az ágyak fertőtlenítésére és a dőlés megakadályozására alkalmazható a Previcur 607 SL 0,15 – 0,25%-os oldata felületi talajkezelésre. Az uborkavetőmag csávázására használható a Polyversdum 5g / kg vetőmag adagolásban.
A palántadőlés megelőzésében nagy szerepe van az ágyak kezelésének. Öntözzünk nagyobb adag vízzel minél ritkábban és a délelőtti órákban. A növények sose maradjanak vizesek éjszakára. Közöttük a talaj felszíne ne legyen hosszú ideig és gyakran nedves. Ahol megjelenik a dőlés, távolítsuk el a beteg növényeket földdel együtt, és helyüket szórjuk meg száraz, tiszta fahamuval.
Az időjárás alakulásától függően már február végén időszerű lehet az őszibarackfák levélfodrosodás elleni permetezése. Ezt a betegséget csak megelőzni lehet. A gomba a fakadó rügyeket fertőzi, amikor nedves az ágak felülete. Ilyenkor fontos a kontakthatású növényvédő szerrel végzett első permetezés. Legjobbak a réztartalmú készítmények, védik a fát az esetleges baktériumos fertőzések ellen is: CHAMPION 50 WP, 0,5%, CUPROCAFFARO, 0,6%, CUPROXAT SC, 0,7%, FUNGURAN, 0,5%, KUPRIKOL 50, 0,5%. Kéntartalmú kontakthatású szer a SULKA, 4–5%, továbbá a DITHANE DG NEO TEC, 0,3%-os töménységben kell használni. Ezeknek a szereknek a hatása 6–8 napig tart. Ha a fertőzés veszélye továbbra is fennáll, meg kell ismételni a permetezést. A rügypattanás után ha már vannak kis levelek a fán, alkalmazzunk felszívódó szereket, ezek nem égetnek, és hosszabb ideig tart a hatásuk: DELAN 700 WG, 0,1%, EFUZIN 500 SC, 0,25%, SYLLIT 65, 0,1–0,2%.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?