Állat doktorok

<p>A kutyák és a macskák képesek arra, hogy testük melegével és vibrációjával ellazítsák az ember beteg vagy sérült részét, s enyhítsék a fájdalmát. A macska ráadásul meg tudja találni és képes diagnosztizálni a konkrét problémát. Ha gyakran fekszik gazdája fejére, ez azt jelenti, hogy az illetőnek magas a vérnyomása, vagy fejfájásban szenved.</p>

Gyógyító bundások

A kutyák és a macskák képesek arra, hogy testük melegével és vibrációjával ellazítsák az ember beteg vagy sérült részét, s enyhítsék a fájdalmát. A macska ráadásul meg tudja találni és képes diagnosztizálni a konkrét problémát. Ha gyakran fekszik gazdája fejére, ez azt jelenti, hogy az illetőnek magas a vérnyomása, vagy fejfájásban szenved. Ha a bal vállára fekszik, azt jelezheti, hogy szívpanaszok kínozzák, ha a hátán telepszik le, veseproblémákra akar figyelmeztetni, ha a lábára, azzal általában az alacsony vérnyomásra vagy a megfázásra. De sokkal ismertebb és elterjedtebb a kutyaterápia, a kutyák által történő gyógyítás. A vele foglalkozó Petra Moncmann szerint ezek az állatok képesek arra, hogy befolyásolják testi-lelki egészségünket. „Meg tudnak szabadítani a hirtelen válság, például természeti katasztrófa okozta akut vagy a túlzott munka következtében beálló krónikus stressztől. Ezt már csak a jelenlétükkel is képesek elérni, hiszen arra ösztönzik az embert, hogy simogassa őket, ösztökélik, hogy vigye sétálni. A kutyaterápiát a betegségek széles skálájára használják, így a neurológiai diagnózisoknál, mint a gyermekbénulás, izomhipotónia, epilepszia, depresszió, táplálkozási zavar vagy különböző fóbiák” – sorolja a terapeuta. A kutya képes arra, hogy az emberben pszichikai és szociális egyensúlyt váltson ki, erősítse immunitását, javítsa egészségi állapotát. S jelentősen motivál utókezeléskor.

 

Egy kis történelem

Az emberek régóta ismerik az állatok gyógyító erejét, például a sámáni szertartásokból. A 8. században Belgiumban már használatos volt a fogyatékos betegek állatokkal való kiegészítő kezelése. A 18. században több európai országban is bevezették a lelki betegek intézeteiben. Száz évvel később Németországban pedig az epilepsziásokat gyógyították kutyák, macskák, kecskék, madarak és lovak segítségével. Az állatterápia a 20. században, az Egyesült Államokban indult a legnagyobb fejlődésnek. A második világháború idején például New Yorkban a kutyák sokat segítettek a pilóták utókezelésében.

 

Cicaterápia

Segít a szív- és érrendszeri megbetegedések, reuma esetében, javítja az agyvérzés utáni állapotot, segíthet autizmus és depresszió esetén. Mivel a macskák egészen mások, mint a kutyák, hosszabb ideig tart bizalmukba férkőzni. Kezelés közben a betegek a terápiás cicát ölükben tartják, s ha az állat elégedett, dorombol, ritmikus hangokat ad ki, s ezzel eltereli az ember figyelmét a kellemetlen érzésektől, harmóniát váltva ki benne.

 

Gyerekek és delfinek

Az utóbbi évtizedekben egyre nő a delfinterápia népszerűsége. Ez a módszer főleg a gyermekbénulásban, Down-szindrómában szenvedő, autista, tanulási vagy kommunikációs zavarral küzdő, figyelemhiányos vagy hiperaktív gyermekeknél használatos. A delfinek terápiás képességét a bioenergetikai mezővel magyarázzák. Ezeknek az élőlényeknek sajátos, bonyolult nyelvük és szokásrendszerük van. Érdeklődésük, szociális érzékenységük, a játékra való állandó nyitottságuk és közvetlen, elfogadó jelenlétük, az általuk kiadott hallható és nem hallható hangok és rezonanciák pozitív hatással vannak az ember ideg- és energiarendszerére, kiegyensúlyozó hatással a belső szervek és mirigyek, így az egész szervezet működésére és regenerációjára. A terápia medencében folyik, általában 7–10 napig tart. Ha a gyermek nem fél a víztől, egy-egy kezelés kb. 20 perces.

 

Lovasterápia

Olyan rehabilitációs módszer, amelynél a betegek képzett terapeuták irányításával lovagolnak. A ló mozgása a rajta megfelelően ülő páciensre az emberi járáséival azonos mozgásmintákat visz át, s a mozgásimpulzusok áttevődnek az egész testre, a medencétől a gerincen át a nyakszirtig, ahol az agyat ritmikusan ismétlődő impulzusokkal ingerelve fiziológiás mozgásválaszokat hoznak létre. Ezáltal javul a mozgáskoordináció és az egyensúlyozás, a kórosan fokozott vagy csökkent izomtónus szabályozása. A lovasterápia hatékony gyermekbénulás (DMO), baleset okozta egyensúly- és koordinációs problémák kezelésében, de jót tesz hormonális zavarok, fájdalmas menstruáció vagy túlsúlyproblémák gyógyításában is.

 

Minden jó, ha a vége jó

Petra Moncmann sok szerencsés kimenetelű gyógyítást ért meg nyolcéves praxisa során. Az állatok nagymértékben képesek motiválni az embereket. „Egy hölgyet kezeltünk agyvérzés után. Eleinte gondot okozott neki a kutyákkal való együttlét, míg meg nem jelent terapeutánk, Danko. Vele sikeres utókezelésen esett át, s megbeszéltük, hogy Danko minden héten eljár hozzá tornáztatni. Három nap múlva felhívott a fizioterapeuta, hogy a beteg intenzíven gyógytornázik, mert jó formában akar lenni, ha jön a kutya. Danko ma már nincs nálunk, egy autista kisfiúhoz került, ott végzi munkáját a család és a kis beteg örömére.

 

Kávézás macskával

Szeretne megszabadulni a stressztől egy kávé mellett, miközben egy cica bundáját simogatja? Akinek nincs macskája, kávéházban is kipróbálhatja gyógyító erejét. Külföldön ezek a presszók nagyon népszerűek; nálunk egyelőre csak egy van, Pozsonyban, a Mačinézy. „Bizonyított, hogy a macskák képesek pozitív energiával feltölteni az embert. A fejlett országokban már több éve bevezették a macskaterápiát, s az elért eredmények is mutatják, hogy a gyógyításnak ez a módja hatásos – mondja Simona Vitanová és Kornélia Ševčíková, a Mačinézy kávéház két tulajdonosa. – Jó ideje szívügyünk az állatmentés, összekötöttük hát a kellemeset a hasznossal. Két kandúrt vettünk magunkhoz a menhelyről, később még egy cicát hoztunk melléjük.” Az odajáró állatbarátok, akik valamilyen oknál fogva otthon nem tarthatnak macskát, azonnal szívükbe zárták őket. „Csodálatos érzés látni, mikor valakinek, aki rosszkedvűen tért be hozzánk, ahogy leül hozzájuk, mosoly jelenik meg az arcán.”

 

Empatikus kutyusok

A Biology Letters magazinban nemrégiben jelent meg egy tanulmány arról, hogy a kutyák képesek megkülönböztetni az emberi érzéseket. Mi nem értünk az állatok nyelvén, azok viszont annál jobban értenek bennünket. Ez a képességük kitűnően használható gyógyításra. A gyógymódtól függően változik a terápia tartama, alkalmanként többnyire 45 perc. „Kutyaterápiára speciálisan kiképzett kutyákat használnak. Nem lehetnek agresszívak, fontos, hogy barátságosan viselkedjenek, s a nehéz és váratlan helyzetekkel is meg tudjanak birkózni” – magyarázza Petra Moncmann. A terápia szinte mindenki számára alkalmas, kivételt csak azok képeznek, akik kutyafóbiában szenvednek. De türelmes munkával az ilyesfajta félelemtől is meg lehet szabadulni.

(A SmeŽeny alapján, uk)

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?