A szülési tervről és a fogadott orvosról

<p>Manapság egyre több kismama határozott elképzelésekkel lép be a szülőszobába. Az, ha szülési tervben fogalmazza meg kéréseit, erősítheti benne a biztonság érzését. Kórházainknak is megvan azonban a saját házirendjük, rutinjuk, álláspontjuk, nem mindenhol adottak egyaránt a lehetőségek.</p>

* Ha az anyuka megvalósítható, nem a földtől elrugaszkodott igényekkel áll elő, tiszteletben kell tartaniuk döntéseit?

Ha hivatalosan készít szülési tervet, amelyet ellát a kézjegyével, akkor ezt a kórháznak el kell ismernie, részének kell lennie a kórlapnak. Viszont tényleg csak olyan dolgokat tartalmazhat, amelyek elfogadhatóak. Jelen pillanatban az anyuka nálunk nem kérhet például ambuláns szülést, azt, hogy a baba világrajövetele után két órával hazaengedjék. Beírhatja ugyan kérései közé, de nem fogják elfogadni. Ezért is fontos egyeztetni valakivel a szüléstervet: ha a kismamának fogadott orvosa van, akkor vele, de nem feltétlenül szükséges orvost választania, az osztályossal is megbeszélheti. Ha például a babával kapcsolatban szeretne valamit belefoglalni a szüléstervbe, akkor annyi kell hozzá, hogy elmegy az újszülöttosztályra, és helyben érdeklődik, hiszen máshogy nem biztos, hogy megkap minden számára fontos információt. Megkérdezi a vezető orvostól, hogy náluk ez vagy az megvalósítható, megoldható-e. Ha megegyeznek, és az osztályvezető aláírja a tervet, akkor azt később köteles minden dolgozó elfogadni.

* Sokak számára megnyugvást, nagyobb biztonságot ad az, hogy fogadott orvos vezeti le a szülést. Más ez, mint amikor az ügyeletes kezébe kerül az anyuka?

Mindkettőnél ugyanazt a szolgáltatást kell kapnia. Olyan esetben tartom jó megoldásnak, ha a várandós kilenc hónapig egy adott orvoshoz járt, és így már kialakult köztük a bizalom. Ekkor miért ne az vezesse le az egész kezelés, törődés befejezéseként a szülést is? Ha azonban végig olyan nőgyógyász gondozta, aki nem jár be a kórházba szüléseket levezetni, nem látom értelmét, hogy hirtelen, utolsó pillanatban őt válassza. Ugyanúgy nem ismeri, ugyanolyan idegen ember számára, mint az ügyeletes doktor. Hasonló a helyzet a dúlákkal. Ha valaki az utolsó pillanatban felbérel egyet, valójában ő csak kötelességből van ott, hogy majd a szülőszobában megsimogassa a vajúdó anya kezét. A dúlákról egyébként nincs túl pozitív véleményem: hivatalosan ők nem szakmabeli képzett segítők a szülésnél. Többnyire csak olyan tapasztalataik vannak, hogy elvégeztek egy kéthetes / két hétvégés intenzív kurzust, vagy pedig hogy már maguk is szültek. Mint ahogy attól, hogy kettőt meg kettőt össze tudok adni, nem válik belőlem automatikusan matematikatanár, egy anya, aki szült, de nem szakképzett, sem biztos, hogy a legfontosabb információkat tudja másnak átadni. A gyorskurzust elvégző dúla jogosult szülésfelkészítő tanfolyamot is vezetni, míg egy szülésznőnek háromévi szakmai képzés, háromévi szakmai gyakorlat és egy újabb évi speciális továbbképzés szükséges ahhoz, hogy kismamákkal foglalkozhasson. Kétlem, hogy a dúlától a várandós a szükséges szakinformációkat fogja megkapni. A tapasztalat, sajnos, nem ezt mutatja. Persze tisztelet a kivételnek, mert találkoztam olyannal is, aki tényleg igyekezett, fújta a szakirodalmat. Viszont tudni kell, hogy a dúla szüléskor nem avatkozhat bele az orvosi döntésekbe, hivatalosan a szülési pozíciókba sem szólhat bele, ha azok orvos által indikáltak. Az a feladata, hogy lelki támaszt nyújtson az anyának.

 

* Kulcsár Gabriella évekig a dunaszerdahelyi kórházban volt szülésznő. Noha nemrég váltott – jelenleg főállásban más munkahelyen és -körben dolgozik –, továbbra is oktat terhestornát a városban

 

 

Valóban előny az otthon szülés?

Új Szó, 2013. március 5.: „A fejlett egészségüggyel rendelkező államokban megfelelően szabályozzák az egészségügyi intézményeken kívüli szülést, és sok nő inkább ezt választja, mert ez reális alternatíva számukra – Zuzana Krízková polgári aktivista. Otthon szülés mikor ajánlott? Ha a kismama el akarja kerülni a császármetszést, varrásokat és egyéb beavatkozásokat. Ha szeretne szabadon mozogni, pozíciót váltani, zuhanyozni vagy enni, inni kedve szerint. Az otthon szülés Magyarországon sem ütközik különösebb akadályba.”

Szükségesnek tartottam ezen idézetet pontosan leírni. Nem tudom, ki állította össze az írást. Ha röviden szeretnék válaszolni, elég volna annyi, hogy ez a valóságban nem olyan egyszerű, az élet egészen más. Továbbra is azt ajánlanám az anyáknak, nyugodtan menjenek szülni a szülészetre! Mint orvos évekig ügyeltem a nőgyógyászaton. Sok kellemes eseményt átéltem, de sajnos történtek – nagyon ritkán ugyan – szomorúak is. Nézzük sorra a cikk mondatait:

Ha a kismama el akarja kerülni a császármetszést (nem tudom, ki volt az a szakember, aki ilyesmit papírra vet). Gondolkodjunk, ha ez a szülésnél indikált – komplikációk felléptekor –, akkor otthon az anya vajon nyugodtan megszüli gyermekét?

Ha el akarja kerülni a varrásokat, ami érzéstelenítés után történik, mi a jobb megoldás: meghagyni a sérüléseket, amelyek idővel csak kellemetlenségeket okoznak majd az anyának, vagy szakszerűen ellátni ezeket?

Ha szeretne szabadon mozogni, zuhanyozni, enni, inni kedve szerint – szülés előtt a zuhanyozás kötelező, a séta engedélyezett, ha szükséges az ágynyugalom, annak a komoly oka van, enni, inni nem ajánlatos, mert ha operációra kerül sor, a narkózisnál problémák adódhatnak. Hosszan lehetne még sorakoztatni a hasonló érveket. Mint tapasztalt orvos többször helyettesítettem a kollégát, amikor szabadságon volt, egy kisebb városi szülészeten. Őszintén megmondva, minden szülésnél féltem: mi lenne ha… Sokkal nyugodtabb az orvos akkor, ha a szomszédban van a műtő. Vannak esetek, mikor az idő a legnagyobb ellenség, az akut eseteknél ez fontos tényező.

Az otthon szülés Magyarországon sem ütközik különösebb akadályba. Az újságot olvasók, a tévét nézők emlékeznek dr. Geréb Ágnes eseteire, jelenleg börtönben van (tudtommal). Magyarországon igenis ellenzik.

Mikor még az asszonyok otthon szültek, az idősebbek biztosan emlékeznek, hogy milyen sok csecsemő és anya lelte halálát a komplikációknál. Minden jövendőbeli anyának ajánlanám, ne dőljenek be „tudományos alapot nélkülöző” írásoknak! Örüljenek, hogy nyugodt környezetben, orvos, szülésznő, gyermeknővér, ha szükséges, gyermekorvos közreműködésével hozzák világra gyermeküket. Ha az apa jelen akar lenni a szülésnél, az engedélyezett.

Szívélyes üdvözlettel.

Dr. Pecena György nyugalmazott körzeti orvos

 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?