Kevés kombájnt vásárolnak Szlovákiában

kombajn

A mezőgazdasági géppark korszerűsítése, felújítása elengedhetetlen része az eredményes agrártermelésnek, az egyre igényesebb piacon való helytállásnak. Persze, az új gépek vásárlása rengeteg pénzbe kerül. Ezért is ragaszkodnak a gazdák a régi gépeikhez, és gyakran ezzel követik el legnagyobb hibát. Így van ez a kombájnok esetében is…

Az AGRION, a Mezőgazdasági Gépforgalmazók Szövetsége az idén első alkalommal jegyzi az újonnan vásárolt és bejelentett kombájnok listáját az országban. A szövetség kimutatása szerint a tavalyi évben 59 új kombájnt jegyeztek be Szlovákiában. Ez mintegy háromszor kevesebb, mint a Csehországban elkönyvelt új kombájnok száma. A csehországi mezőgazdasági és erdőgazdálkodási technikai szövetség adatai arról tanúskodnak, hogy 2018-ban együttesen 164 ezer új kombájn került bejegyzésre nyugati szomszédunknál. A szlovákiai piacon a CLAAS dominál az új kombájnok mezőnyében, az újonnan megvásárolt betakarító gépeknek mintegy 40 százaléka ezt a márkanevet viseli. 24 darabot vásároltak belőle az elmúlt évben a honi mezőgazdasági termelők. A második a listán a JOHN DEERE 27 százalékos piaci részesedéssel, ami 16 új bejegyzett kombájnt jelent. A harmadik a mezőnyben a ROSTSELMASH márka 11 új kombájnnal, azaz 19 százalékos piaci részesedéssel.

Ha egyes kiválasztott országok szántóterületét viszonyítjuk a szlovákiaihoz, és annak vetületében figyeljük az újonnan vásárolt kombájnok számát, arra a szomorú megállapításra jutunk, hogy Szlovákia a mezőny végén kullog az európai uniós államokhoz viszonyítva. Az elmúlt évben Szlovákiában ugyanis egyetlen új kombájnt jegyeztek 23 ezer hektárnyi területre. Csehországban a mutató 16 ezer hektárnyi földterület. Sőt, tavalyelőtt Magyarországon még ennél is kedvezőbben alakult a helyzet: egy új kombájnra 14 700 hektárnyi terület jutott. Ezzel szemben például Lettországban 34 ezer hektárnyi mezőgazdasági földterületre jegyeztek egyetlen új kombájnt.

Az aktuális kimutatások szerint Szlovákiában 750 ezer hektáron termesztenek kalászos gabonaféléket, valamint 250 ezer hektáron olajnövényeket, konkrétan repcét, napraforgót és szóját. Ezen mutatókból adódóan a szlovákiai gazdák 1 millió hektárnyi területről gyűjtik be a termést kombájnokkal. Ha egy-egy betakarító gép átlagon feletti éves kihasználtsága 1000 hektár, a jelzett egymillió hektárnyi összterületnél 1000 kombájnra van szükség. Ha a betakarító gépet 10 év után lecserélik a gazdák, abban az esetben évente átlagosan 100 új kombájnt kellene vásárolniuk. S akkor elérhetnénk az európai átlagot, vagyis 1 új kombájnt 13 600 hektárnyi mezőgazdasági területre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?