Vasárnap a világ körül – Parthenón

vilag

Virtuális utazásunkon most Görögországba megyünk, hogy megnézzünk egy időszámításunk előtt épült templomot, ami a Világörökség része.

Időszámításunk előtt az 5. században épült, Pallasz Athéné, vagyis a bölcsesség istennőjének tiszteletére. Alig tíz év alatt el is készült. A 13. században keresztény templom lett belőle, pár száz év múlva mecset, később lőporraktár. A legnagyobb sérüléseit is ezekben az időkben szerezte. A megmaradt szobrok nagy része a londoni British Múzeumba került, de az athéni Akropolisz Múzeumban és a párizsi Louvre-ban is megnézhetjük egyes elemeit.

A templom mindkét oldalát csodálatos frízek – párkány alatti díszített sáv – díszítették, ami azért is volt egyedülálló, mert a helyiek életét mutatta be. Az istennő tiszteletére négyévente felvonulást rendeztek, és ennek a jelenetei láthatóak a frízen. Vannak itt fiatalok, idősebbek, nők, férfiak, és különféle osztályba tartozók. Természetesen a templomon az Istenek és a hősök is helyet kaptak, de ezek nagy része már megsemmisült.

 

Így változott az Akropolisz az évek alatt

 

Így épült fel a Parthenón

 

A Parthenón madártávlatból

 

Kizárólag online felületünkön elérhető Vasárnap-tartalom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?